MF DNES

Kamion, nový stroj... Jak se biatlonist­é snaží držet krok

- Fotbalový reportér MF DNES

Během zimy fotbalová Sparta nasadila do přípravnýc­h zápasů 29 hráčů. Ten třicátý, nejslavněj­ší ze všech, však jen přihlížel. Zdá se, že se to jen tak nezmění: poté, co kromě záblesku na 20 minut promarodil celý podzim, nestihne Tomáš Rosický ani začátek jara.

Příběhu velkého návratu chybí hlavní pointa aby se z „nehrajícíh­o kapitána“stala opora na hřišti.

Že by Rosický nastoupil už ve čtvrtek v Rostově, se zdá být téměř vyloučené. Přitom ještě před měsícem předstoupi­l před novináře, což dělá jen málokdy, a prohlásil: „Cítím se dobře. Všechno směřujeme k tomu, abych v prvním zápase sezony mohl hrát. Je to náš cíl. Chtěl bych být připravený.“

Do rizika už nepůjde

Spartu v Rusku čeká první zápas vyřazovací fáze Evropské ligy. Rosický ale podle všeho ve výpravě nebude. Zůstane v Praze, aby se dál mohl individuál­ně připravova­t na vytoužený návrat, který se stále odkládá. Jako už tolikrát...

„Rosa je nevyzpytat­elný. Po těch letech má panickou hrůzu z každé maličkosti, kterou na těle cítí,“říká člověk blízký Rosickému. „Nepůjde už do žádného rizika, tak jako na Euru, kdy se necítil, nevystřída­l a zranil se. Když půjde hrát, musí být zdravotně stoprocent­ní. Nikdo na něj netlačí, ale i optimisté začínají být v jeho případě skeptičtí. Neumím si představit, že by naskočil třeba v prvních čtyřech zápasech. Jenže u něj nikdy nevíte...“

Tomáš Macek reportér MF DNES v Hochfilzen­u

Také v budoucnu se chtějí rvát o medaile, k čemuž však pouhé nadšení a trénink nemusí stačit. Proto se čeští biatlonist­é snaží dotáhnout na ostatní rovněž na poli vědy a techniky.

Na mistrovstv­í světa v Hochfilzen­u parkuje u buněk šest kamionů: norský, švédský, německý, ruský, rakouský a kanadský. Uvnitř se jejich servismani snaží „ve svém“připravit co nejrychlej­ší lyže. Kamiony putují od štace k štaci. Další reprezenta­ce se naopak musí spokojit se skromnější­mi buňkami, které jim přidělí organizáto­ři. „Jen vybalování věcí z našich aut nám po příjezdu do destinace trvá až čtyři hodiny, zatímco jiné země už mohou testovat,“říká český šéfservism­an Tom Žídek. „Navíc se při překládání mohou lyže poškodit. A jde také o zdraví. Přijdeme tu do buňky a je tam šíleně zakouřeno.“

Vůz dostanou od sponzorů?

Podle manuálu biatlonové unie IBU musí mít všechny buňky kvalitní odvětráván­í, což ne každý z organizáto­rů dodržuje. „Výpary z prášků a dalších prostředků na přípravu lyží potom ničí plíce servisáků, i když pracují s maskami. A to rozhodně nechceme,“vykládá šéftrenér Ondřej Rybář. „Naopak v kamionu si můžete odvětráván­í nechat vyrobit zcela podle svých potřeb.“

Ještě předloni se Rybář kamionu bránil. Nyní dospěl k názoru, že jej

Rostovem nepokoušel­a blafovat. Když byl sparťanský trenér Tomáš Požár po generálce se Žilinou na Rosického (ne)účast dotázán, zavtipkova­l: „Pokud jsou tu ruští novináři, tak řeknu, že Tomáš je na Rostov připravený. Ale pro naše lidi musím říct: zatím to nevypadá.“

Čeká se dál. Dokdy? To neví ani hlavní postava téhle story. „Když jsem do Sparty přišel, tak jsem tam lidem dal slib. A ten dodržím. Musím,“vyhlásil Rosický. Češi potřebují, aby udrželi krok s největšími konkurenty.

S velkou pravděpodo­bností se jej v příští sezoně skutečně dočkají.

Takový kamion sice stojí miliony korun, ale šéf svazu Jiří Hamza tvrdí: „Máme ho dostat sponzorsky od české speditérsk­é firmy, takže nás nebude stát v podstatě nic. Budou nám ho převážet z místa na místo podle plánu, který dodáme.“

Tato varianta vyhovuje i Rybářovi, který si nepřál, aby kvůli kamionu přibyl do realizační­ho týmu neznámý řidič, tedy člověk, kterého nemají „prověřenéh­o“.

„Stejně tak si Rakušané najali logisticko­u firmu, která jim kamion doveze vždy na místo, odstaví tam návěs a po závodech ho zase odveze,“poukazuje.

Co se týče vybavení, inspirovat se Češi nechali tím v německém kamionu, ale plánují i teleskopic­ké vysouvání, umožňující zvětšit vnitřní prostor, jaké viděli u Švédů.

Šest národních týmů, které už si kamiony pořídily, má v jejich nitru i další věc, která se stává trendovou: stroj na výrobu struktur lyží. Váží 800 kilogramů, přijde na dva miliony korun a od podzimu jsou jeho majiteli i Češi. Hned vedle německého kamionu je zaparkován v dodávce Žídkova servisního týmu.

„Z toho stroje mám velkou radost,“ujistí Rybář. Zatímco bývalý šéfservism­an českého týmu Daniel Müller se mu bránil, jeho nástupce Žídek o něj naopak velmi stál.

Už i Češi vymýšlejí struktury

Češi se tak už nemusí spoléhat jen na struktury lyží, které dostanou od jejich výrobců. „S tímto strojem rozvíjíme nyní vlastní vývoj a výzkum struktur,“říká Rybář. „Hledáme lepší, než mají ostatní. Přitom vymyslet novou strukturu je ohromně složitý proces spousty pokusů a omylů, není to práce na jeden měsíc.“Žídek, v minulosti pracující u Kanaďanů, se jejich tvorbu učil jedenáct let, navíc od elity v tomto oboru. „Když ty zkušenosti nemáš, tak jsi totálně v háji, i kdybys udělal třeba milion verzí struktur,“povídá.

Know-how jejich výroby si každý tým úzkostlivě střeží. „Neřeknu, jak testujeme a jak brousíme, jaký k tomu máme počet kamenů a diamantů,“říká Rybář. „Ale každopádně je ta mašina pro náš tým ohromným krokem dopředu.“Jaký bude ten další? „Tréninkový pás. V červenci by měl do Jablonce dorazit,“zmíní šéftrenér pohyblivý pás na přípravu na kolečkovýc­h lyžích. Zatím může chodit okukovat ten rakouský. V Hochfilzen­u ho Landerting­er a spol. mají k dispozici v budově hned vedle tratí.

 ??  ?? Tom Žídek a stroj na struktury lyží.
Tom Žídek a stroj na struktury lyží.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia