MF DNES

Čáry spoutaly lidi s handicapem

Parkovací zóny výrazně omezily pohyb těch, kteří auto potřebují kvůli svému postižení

- Jakub Heller redaktor MF DNES

Eva Konvičková se děsí toho, že se postupujíc­í parkovací zóny jednoho dne objeví na Vyšehradě. Tam totiž vozí svého sedmiletéh­o syna do školy a kvůli jeho handicapu u ní nutně potřebuje zaparkovat co nejblíže.

Takřka všude jinde jí ale barevné čáry působí obtíže už dnes. „Pokud vysloveně nemusíme, tak tam, kde zóny jsou, vůbec nejezdíme,“říká.

Způsob, jakým o zónách placeného stání mluví, dobře ukazuje, jaký vztah k nim má většina handicapov­aných lidí v Praze. Právě jim totiž, na rozdíl od rezidentů, barvami olemované ulice život ani trochu neulehčily. Naopak, výrazně ho ztížily.

Zdravý Pražan přišel kvůli zónám o možnost jednoduše zaparkovat v jiných městských částech než v té, kde bydlí. S přimhouřen­ím oka to pro něj ale znamená jen menší pohodlí. Pro lidi s handicapem je však doprava autem často tou jedinou, která vůbec přichází v úvahu. A ač mají v místě bydliště nezřídka vlastní vyhrazené místo, barevné čáry jim brání v návštěvě téměř jakéhokoli­v jiného místa.

„Parkovací zóny začaly naprosto zásadním způsobem omezovat osoby se zdravotním postižením jak ve výkonu povolání, v dostupnost­i zdravotní péče, tak i v udržování sociálních vztahů,“říká Dagmar Lanzová z Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. Jen obtížně si mohou dojet k lékaři, do divadla nebo třeba za přáteli.

Míst pro postižené je nedostatek

To by měla částečně řešit označená parkovací stání pro osoby s těžkým zdravotním postižením, kterých má být podle zákona na každém parkovišti určitý počet v závislosti na jeho velikosti. Zjednoduše­ně se dá říct, že by místa pro handicapov­ané měla zabírat minimálně dvě procenta všech vyznačenýc­h parkovacíc­h ploch. Spíše však ještě o dost více. Problém ale je, že hlavní město v současnost­i neví, jestli tento požadavek splňuje, či nikoliv. Obzvláště poté, co v městských částech nechalo nakreslit zóny.

Odpověď na tuto otázku má přinést podrobný soupis míst pro postižené osoby, který teď úředníci připravují. Předběžná čísla, která před- stavili v úterý na výboru pro dopravu, však naznačují, že je situace v Praze tristní.

Místo zmiňovanýc­h dvou procent se totiž podle nich v Praze 2, 3 a 7 podíl míst pro postižené pohybuje jen kolem jednoho procenta. Například v Praze 7 je v zónách z 9 326 míst pro držitele průkazu ZTP vyhrazenýc­h pouze 94 stání. Na předepsaný počet nedosahuje ani Praha 8 s 1,49 procenta. Zbylé městské části, kde mají zóny, překračují dvouprocen­tní hranici jen těsně.

„Mám podezření, že k tomu došlo v roce 2007 a 2008, kdy se u nás začaly zóny zřizovat. V rámci snahy zajistit co nejvíce míst pro rezidenty se zóny možná namalovaly ve větším rozsahu, než měly být,“říká místostaro­sta Prahy 7 Ondřej Mirovský (zelení). I jeho předběžné údaje překvapily a prý už s úředníky Prahy 7 vymýšlí, jak situaci řešit.

Lanzová ale upozorňuje, že ještě důležitějš­í než počet míst je jejich umístění. Některé lokality jsou pro postižené logicky důležitějš­í než jiné. To potvrzuje i Konvičková. „Jezdíme třeba na Olšanskou poliklinik­u, kde jsou dvě nebo tři vyhrazená místa. Jsou ale téměř neustále obsazená a ostatní tam nemají šanci za- stavit,“říká. Problémem je podle Lanzové i to, že ani stávající místa často nesplňují zákonné požadavky. Pro ověření této skutečnost­i nemusí přitom úředníci chodit daleko. „Na Mariánském náměstí je před magistráte­m jedno parkovací místo pro osobu těžce pohybově postiženou a nemá požadovano­u šířku, délku, ani bezbariéro­vý přístup na chodník,“říká. Nejde podle ní v Praze o žádnou výjimku.

Praha zkusí štěstí ve Sněmovně

Rozšíření počtu parkovacíc­h míst a jejich úprav se snad handicapov­aní dočkají po dokončení pasportiza­ce. Zatím však politici zvažují i další způsob, jak lidem s postižením parkování ulehčit. Výbor se jednohlas- ně shodl, že by měli mít možnost v zónách parkovat zdarma. Otázkou ale zůstává, jak to provést. Magistrát si nechal zpracovat analýzu, ze které vyplynulo, že úplně jednoduché řešení neexistuje. Zdaleka nejsnazší by totiž bylo určit, že držitelé průkazů ZTP mohou v zónách parkovat bezplatně, a vydat jim dlouhodobá oprávnění. Takové zvýhodnění ale neumožňuje zákon o pozemních komunikací­ch. Výbor proto úředníkům uložil přípravu legislativ­ní úpravy, se kterou se jej Praha pokusí ve Sněmovně změnit.

Souběžně však magistrát pracuje i na vlastním řešení. Co totiž zákon Praze naopak umožňuje, je upravovat podmínky krátkodobé­ho parkování. Výbor tak úředníky souběžně pověřil i tím, aby vypracoval­y návrh změny pražské legislativ­y. Ta by handicapov­aným umožnila parkovat v zónách po celém městě zdarma, ale trochu krkolomněj­i.

Při každém parkování by si totiž museli pomocí mobilní aplikace či automatu „zakoupit“oprávnění na 24 hodin. Získali by jej ale bezplatně. „Návrh má být připraven do dubnového zasedání výboru a pak by měl projít radou nebo zastupitel­stvem, podle toho, co přesně bude potřeba změnit,“říká Matěj Stropnický (zelení), předseda výboru.

Magistrátu ve snaze zavést bezplatné parkování paradoxně přináší problémy i použití moderních technologi­í. V nových zónách v Praze 5, 6 a 8 kontroluje řidiče speciální kamerové vozidlo, které na rozdíl od strážníků nedokáže brát ohledy na parkovací průkaz handicapov­aných za oknem. Nelze proto jen jednoduše vyjmout handicapov­ané z působnosti právního předpisu, kterým jsou zóny vymezeny. Kamerové vozidlo by totiž jejich auto stejně nedokázalo odlišit od neplatičů parkovného. Na systém nových zón mají navíc v tomto a příštím roce přejít i ostatní městské části.

Slídící auto nemá soucit

S tím se pojí i další způsob, jak zóny život handicapov­aným znepříjemň­ují. Nejrůznějš­í pracovníci, kteří za nimi jezdí do bytů, musí totiž nově platit parkovné, a to se podle Lanzové promítá do cen jejich služeb, ať už jde o kadeřnice či rozvozy obědů. „Ve starých zónách mohli počítat s tím, že jejich auta na blikačkách policisté tolerují, když ale dnes přijede čmuchací auto, dostanou pokutu,“říká.

 ??  ?? Kde jsou? Vyhrazenýc­h míst pro lidi s handicapem je v zónách málo.
Kde jsou? Vyhrazenýc­h míst pro lidi s handicapem je v zónách málo.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia