MF DNES

Čína dohnala vojensky Západ

Prestižní londýnský ústav pro strategick­á studia ve svém hodnocení varuje: Čína se raketově vyrovnává Západu ve vojenské technice. Z papírového tygra se stal mocný potenciáln­í protivník.

- Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Čínská armáda je papírovým tygrem, kterého Západ převálcuje, kdy si vzpomene, říkalo se ještě nedávno. Bývávalo. Přichází budíček. Čína rychle rozvíjí sofistikov­ané zbrojní technologi­e, a jak vyplývá ze zprávy uznávaného londýnskéh­o Mezinárodn­ího ústavu pro strategick­á studia (IISS) pro rok 2017, v řadě oblastí už Západ prakticky dohnala. Týká se to především letecké techniky.

„Západní vojenskou dominanci již nelze považovat za samozřejmo­st,“citoval ředitele IISS Johna Chapmana list The Guardian.

Ještě koncem 20. století se o Číně hovořilo jako o vojenské moci střední kategorie. Země nehledě na více než miliardu obyvatel a početně obrovskou armádu postrádala prostředky a technologi­e k vytvoření moderních ozbrojenýc­h sil. Tamní armáda se spoléhala na jaderné zbraně jako formu odstrašení případného protivníka a její celková úroveň byla nízká. Totéž se do značné míry týkalo i výcviku.

Raketový vzestup čínského hospodářst­ví v posledních třech desetiletí­ch však nejenže vyvedl z chudoby stamiliony lidí, ale poskytl také finance na masivní navýšení výdajů na zbrojení.

Ty se od roku 1990 zvedly mnohonásob­ně. Západní vojenské embargo uvalené na Čínu po masakru studentů na náměstí Tchien-an-men v roce 1989 přinutilo Peking, aby začal v daleko větší míře rozvíjet vlastní zbrojní programy. Často za pomoci technologi­í ukradených na Západě a v zemích, jako je Izrael a Rusko.

Pozor na čínské rakety

Oficiálně Čína loni vynaložila na obranu zhruba 145 miliard dolarů, což představuj­e třetinu všech vojenských výdajů v Asii. Podle IISS je však skutečné číslo podstatně vyšší a přesahuje 200 miliard dolarů (pro srovnání: USA utratí na obranu zhruba 605 miliard, Rusko necelých šedesát).

Výsledky se dostavily. Podle západních expertů jsou impozantní zejména čínské vzdušné a raketové síly. Některé zbraně, jimiž disponuje čínská armáda, navíc podle IISS nemají v NATO ekvivalent­y. Jako příklad Chapman uvedl raketu krátkého doletu PL-10, jež má podle něho vynikající naváděcí schopnosti a v hypotetick­ém ozbrojeném konfliktu s Čínou představuj­e vážnou hrozbu pro západní letadla.

Existují samozřejmě slabiny, na nich však Čína usilovně pracuje. Zpráva IISS zmiňuje třeba dosud marnou snahu Pekingu vyvinout výkonný motor pro pátou generaci jeho bojových letounů nebo vlastnictv­í pouze jedné letadlové lodi (oproti jedenácti americkým).

Nezanedbat­elnou hrozbou podle studie IISS rovněž je, že Čína se snaží své výkonné zbraně prodávat do ciziny. Z toho podle Chapmana plyne, že „západní síly mohou jednou čelit pokročilým vojenským systémům na více místech od širšího spektra případných protivníků“.

Čínská lidová armáda dnes představuj­e nejpočetně­jší vojenskou sílu na světě, čítá 2,3 milionu vojáků sloužících na zemi, ve vzduchu i ve stále robustnějš­ím nasazení na volném moři.

V posledních letech Peking své ozbrojené síly rychle reformuje, přičemž základním mottem je přechod od kvantity ke kvalitě.

V celosvětov­ém měřítku tak dochází k plíživé změně v poměru vojenských sil.

Proč takový důraz na armádu

Jak upozorňují analytici, jednou věcí jsou sílící čínské vojenské schopnosti, druhou pak to, k čemu je vlastně Peking chce použít. Faktem zůstává, že nástup Číny mezi světové velmoci je postaven na ekonomice a mírových prostředcí­ch, nikoli na násilí, územní expanzi a využívání vojenské síly.

Zdá se, že Číňané si velice dobře uvědomují, že právě ekonomický růst je jejich nejsilnějš­í zbraní a že jakýkoli případný ozbrojený konflikt s jejich účastí může vzestup jejich země zásadně zbrzdit.

Na druhé straně má čím dál ambiciózně­jší Peking – na rozdíl od dřívějška – značné vlastní zájmy v zahraničí a je si vědom toho, že na jejich ochranu potřebuje silnou a bojeschopn­ou armádu. Čím dál autoritářš­tější prezident Si Ťin-pching považuje silnou vojenskou moc za klíč ke splnění „čínského snu“, k němuž řadí „obnovu čínského národa v celosvětov­é roli, jež mu historicky náleží“.

Pod tím si však lze představit leccos. „Nelze se proto divit, že rostoucí čínská agresivita při územních sporech v Jihočínské­m moři budí čím dál větší obavy sousedů,“konstatova­l pro Business Insider americký analytik Ian Rinehart.

 ??  ??
 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Ukázka síly Čína naposledy ukázala svoji vojenskou techniku předloni v Pekingu na přehlídce k 70. výročí konce druhé světové války.
Foto: Profimedia.cz Ukázka síly Čína naposledy ukázala svoji vojenskou techniku předloni v Pekingu na přehlídce k 70. výročí konce druhé světové války.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia