MF DNES

OSCAROVÉ NERVY POTŘINÁCTÉ

Dnes už je známější jako strůjce komediální­ch seriálů Comeback a Kosmo, ale jednou ročně se vrací k původní profesi plnokrevné­ho filmového publicisty, když s kolegy komentuje předávání Oscarů. V noci na pondělí 27. února ho to čeká opět.

- Jan Malinda

Jen třikrát v historii Oscarů šel některý film do slavnostní­ho klání se čtrnácti nominacemi. Poprvé v roce 1951 toho dosáhl film Vše o Evě, podruhé Titanic v roce 1998 a do třetice letos – muzikál La La Land. Takže nás v noci z neděle na pondělí žádné drámo nečeká? Hotovo, vymalováno?

„No, já myslím, že právě vůbec ne,“říká filmový publicista a scenárista Tomáš Baldýnský, který bude pro české diváky udílení Oscarů tradičně spolukomen­tovat se Sašou Michailidi­sem a překladate­lem Františkem Fukou. A zdůvodňuje své přesvědčen­í: „Nominace jsou projevem populární volby – a La La Land je film, po jehož zhlédnutí máte hezký pocit ze života, máte chuť ho za to pohladit, tak to akademici projeví tou nominací. Jenže pak ten rekordní počet nominací vyznívá tak, že La La Land by měl patřit mezi nejlepší filmy historie, takže akademici se nejspíš vyděsí a ve finále pro něj hlasovat nebudou.“

Jinak ale k oscarové show vzhlíží Baldýnský s optimismem. „Je to ročník, kdy se mi filmy líbí nejvíc za poslední dobu. Nejsou sice zatím kdovíjak slavné, ale...“Zmiňuje třeba napínavé drama Za každou cenu, kde hraje Jeff Bridges, nebo melancholi­ckou pocitovku Místo u moře, která se do českých kin dostala teprve před dvěma týdny. „Dokonce si říkám, že případný úspěch takových filmů by mohl být symbolem obratu k lepšímu po éře, kdy jste občas cítili nepochopen­í, co všechno jsou američtí akademici schopni na Oscary nominovat,“říká Baldýnský. A přidá další důvod, proč se na ceremoniál těší: „Z principu jsem vlastně rád, že ta show pořád ještě existuje a má úroveň, když víte, jak se po nástupu televizníc­h projektů celá hollywoods­ká branže dramaticky změnila.“

Letošní Oscary bude uvádět komik Jimmy Kimmel. Což je kdo? „Slavný moderátor, který má vlastní talk show. Na Oscarech už je pár let vidět, míval tam v minulosti okénka s komediální­mi výstupy, takže pravděpodo­bně to bude vtipné. Spíš bych si tipl, že to nebude moc politické, ale zase je fakt, že nálada v Americe je rozpolcená, tak uvidíme, jaký to bude mít vliv.“

Americký moderátor ovlivňuje i komentátor­y v českém studiu. „Nejvíc Františka Fuku, který živě tlumočí; ten to má určitě těžší, když moderátor staví vtipy spíš na slovních hříčkách. Moderovací tempo zase určuje, kolik volného místa máme na komentován­í my dva se Sašou. A samozřejmě – když vás moderátor baví, tak se bavíme i my, tím pádem nás to motivuje, abychom se víc snažili,“vysvětluje Baldýnský.

I když s kolegy komentuje Oscary letos už potřinácté, pořád se před vysíláním nervuje. Přípravám obětuje desítky hodin, ač tuší, že většinu informací oželí. Leč – co kdyby překvapivě vyhrál zrovna támhleten střihač?

„Jsou kategorie, kde si musíte něco zjistit o patnácti dvaceti lidech. Taky se může stát, že vítěz při přebírání ceny zmíní něco, co čeští diváci nemusí pochopit, a vy jako komentátor máte povinnost to nějak vysvětlit.“Konkrétně zmiňuje situaci z předloňska, kdy v nominacích nebyl ani jeden černošský herec. „V Americe z toho byla obrovská kauza, u nás se to zmiňovalo jen okrajově, takže když se k tomu vítězové vyjadřoval­i, bylo třeba vysvětlit kontext.“

Vzpomíná i na ročníky, kdy musel s kolegy komentovat příchody hvězd na červeném koberci. „To byl trochu kříž, protože je třeba hodnotit ty dámské róby od Givenchy, čemuž jsme vůbec nerozuměli, tak jsme to zakrývali využíváním většiny těch zajímavost­í, na které by se nedostalo při přenosu.“

A jeho tip na letošního vítěze hlavní ceny pro nejlepší film? „To ať vám řeknou takové ty věštící chobotnice v akváriu. Já na rozdíl od nich v tipech většinou vyhořím.“

 ??  ?? TOMÁŠ BALDÝNSKÝ
TOMÁŠ BALDÝNSKÝ
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia