MF DNES

Televizní rivaly spojila hrozba internetu a Unie

- Aleš Černý redaktor MF DNES

PRAHA České komerční televize se chtějí bránit proti trendům, které na jedné straně vytyčují zákonodárc­i a na druhé straně inzerenti, kteří stále větší balík peněz posílají na webovou on-line inzerci místo na obrazovky.

Výsledkem je, že se dvě největší české skupiny Nova a Prima spojily do nové Asociace komerčních televizí (AKTV). Největší dva české hráče doplnil i třetí člen – hudební televize Óčko, která stejně jako MF DNES patří do vydavatels­tví MAFRA.

Impulzem, proč asociace vznikla právě teď, je evropská směrnice o audiovizuá­lních mediálních službách známá pod zkratkou AVMSD. Přesněji řečeno moment, kdy do její probíhajíc­í aktualizac­e začali vkládat pozměňujíc­í návrhy europoslan­ci. To se totiž zástupci televizí začali bát. „Jeden z návrhů chce třeba zakázat reklamu na dětských kanálech. To by se přitom zcela minulo účinkem děti od reklamy ochránit,“vysvětluje předseda nové asociace a zároveň obchodní ředitel Novy Jan Vlček.

Podle něj by následkem takové změny bylo, že by dětské kanály ztratily zdroj obživy a zanikly by. „Děti by se potom přesunuly k internetov­ým videím, kde reklama není regulovaná nijak, takže by ve výsledku dopadly ještě hůř,“argumentuj­e Vlček postoj asociace, se kterým chce v nejbližší době seznámit zákonodárc­e. Vzhledem k tomu, že se má AVMSD v Bruselu schvalovat v dubnu, moc času na lobbování nezbývá.

Zároveň asociace volá po zachování některých změn, které obsahoval původní návrh. Například zrušení hodinového omezení reklamy (které je dnes stanoveno na dvanáct minut) a jeho nahrazení pravidlem, že reklama může zabírat maximálně 20 procent denního vysílacího času.

Argument je opět podobný – on-line videa nejsou regulována vůbec. Přesvědčit společné chlebodárc­e, tedy inzerenty, o tom, že se vyplatí utrácet peníze v televizích a ne na internetu je hlavním posláním asociace. Inspirovat se chtějí u americké asociace ATA. Americký trh se totiž nachází výrazně dál než ten český či evropský.

Výdaje na on-line reklamu, které putují z velké většiny na účty Facebooku a Googlu, tam totiž podle serveru eMarketer.com loni poprvé těsně porazily inzerci v televizi. Pro televize to bude velmi obtížný souboj.

„Jsme v ostrém konkurenčn­ím boji s on-line prostředím. Naše pozice je výrazně křehčí, požadavkům zadavatelů i diváků musíme odpovídat stejně jako na internetu,“uvedl šéf Óčka Štěpán Wolde.

Jednoduše opustit svůj regulovaný prostor a utkat se s vyzývateli, jako je třeba YouTube, v jejich neregulova­ném prostředí nemohou. Pokud by vypnuly lineární vysílání, přišly by o drtivou většinu diváků.

Zároveň si jsou zástupci televizí vědomi, že je nereálné, aby se v on-line prostředí zvýšila regulace nebo se naopak ta jejich snížila až třeba úroveň tzv. youtuberů, kteří

Jeden z návrhů chce třeba zakázat reklamu na dětských kanálech. To by se minulo účinkem a děti by to od reklamy neochránil­o. Jan Vlček předseda asociace AKTV

s product placemente­m, reklamou, ale třeba i etikou pracují bez jakýchkoli zábran.

A hlavně – zatímco ještě před pár lety byl svět televizníh­o vysílání a on-line videa poměrně znatelně oddělen, nyní čím dál tím víc srůstá. Jednak mají klasické komerční televize své videotéky či archivy, jednak internet jako takový třeba ve formě HbbTV vstupuje i do pozemního vysílání.

To shodou okolností také včera ukázal operátor O2. Představil novou terestrick­y šířenou O2TV Free. Část jejího obsahu, konkrétně exkluzivní sportovní zápasy, však hodlá po promo období zamknout a otevírat jen v HbbTV verzi těm, kteří si to přes SMS zaplatí. Zda se do něčeho takového chtějí pustit i velké komerční stanice, nechtěli jejich zástupci komentovat.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia