MF DNES

Rosa byl proti svým za smolaře

-

rozkmital své zelené kopačky, to pak byl fofr. Právě v tom je velká síla vzrůstem malého záložníka, který jako kluk hrál na harmoniku a díky své rychlosti byl výrazný i na závodech dobrovolný­ch hasičů. Dnes je z něj osobnost ligy a reprezenta­nt. „Chtěl jsem ve Slavii dávat góly, mít asistence, pomáhat týmu. Zatím to vychází a doufám, že to bude pokračovat dál,“sní Sýkora.

Zdá se, že s ním Slavia trefila bingo. Za únor byl vyhlášený nejlepším ligovým hráčem, spolehlivě kope standardní situace na levou nohu, neúnavně větrá obránce. Navíc je schopný hrát na všech postech v záloze, ale také krajního beka. Však taky v závěru zápasu s Plzní přešel na levou stranu zálohy. A ještě před gólem byl u sporného momentu. Jeho centr zastavil rukou Hrošovský. Tohle nejspíš měla být penalta. „Ruka to byla, ale nemohl jsem se tam minutu hádat s rozhodčími,“pravil Sýkora. Jeho Slavia udělala zajímavý krok k titulu. „Tahle výhra bude hodně důležitá. Ale liga bude ještě sakra dlouhá. Ještě bych to nehodnotil.“Kromě sportovníh­o úspěchu bude usilovat i o maturitu, která mu chybí. Na podzim chce mít hotovo. I proto, že se chce ucházet o studia na právech a filozofick­é fakultě. Teď půjdou studia asi trochu stranou. Soustředit se v návalu vítězných emocí na školu bude složité. Hned po závěrečném hvizdu se taky Sýkora otočil k hlavní tribuně, roztáhl ruce, jen stál a nechal se únášet euforií s výrazem: My jsme vítězové! A vy slavte! Ve 43. minutě sice nedal penaltu, ale ještě do přestávky gólem zakončil povedenou kombinaci. Útočník Milan Baroš nasměroval Liberec k vítězství 2:1 nad poslední Příbramí, které může být v boji o záchranu hodně důležité. „Kdybychom Příbram neporazili, byla by to pro nás už kritická situace. Takhle máme 19 bodů a můžeme se trochu uklidnit,“oddechl si Baroš. Liberec se dočkal výhry po osmi kolech a Barošův gól ukončil 336 minut trvající střelecký půst. (hav) Na sobotní návrat na domovská teplická Stínadla nebude vzpomínat Antonín Rosa rád. S Jihlavou tam prohrál 0:1 po pokutovém kopu, který zavinil. „Necítil jsem se úplně špatně, ale bohužel jsem udělal penaltu. Mrzí mě to.“A mohlo být i hůř, málem si dal vlastní gól, když odkopával míč před brankou, a se štěstím unikl vyloučení. Už v 1. půli mohl vidět kartu za zákrok na Ljevakovič­e. „Faul na žlutou,“přikývl. Kartu pak dostal za penaltový faul. (bek)

1. FC Slovácko FC Zbrojovka Brno

?? Foto: Michal Růžička, MAFRA ?? Naplno Jan Sýkora (vpravo) v souboji s plzeňským Hořavou.