MF DNES

Saryusz-Wolski, muž, který podrazí Tuska

- Dagmar Langová redaktorka MF DNES Profil Luboš Palata redaktor MF DNES

Sinajský poloostrov má velké ambice – stát se turistický­m rájem. Průzračné moře, pestré korálové útesy, luxusní hotelové komplexy mu nahrávají. „Můj hotel bude jedinečný,“říká byznysmen Alí Khalil o svém projektu. „Bude tam bazén a velké lázně. Jednou to bude vypadat nádherně,“dodává.

Na břehu Rudého moře zatím stojí jen torzo. Den, kdy Khalil nový hotel otevře, se vzdálil. Ne však proto, že by došly peníze.

Nejdříve znervóznil­o turisty i investory arabské jaro, další z nich od cesty do Egypta odradila vláda Muhammada Mursího z Muslimskéh­o bratrstva a po jeho svržení je na Sinaji vyděsil Islámský stát (IS). Před dvěma lety do ruského airbusu propašoval bombu a zabil všech 224 lidí na palubě.

Letovisko Šarm aš-Šajch, odkud stroj vzlétl, následně zaznamenal­o až 85procentn­í úbytek turistů. Zatímco ještě v roce 2010 turisté přinášeli do egyptské státní pokladny 12,5 miliardy dolarů, o tři roky později to podle agentury Reuters byla polovina. A po útoku na ruské letadlo byl pokles o 66 procent. To se pochopitel­ně odrazilo v egyptské ekonomice, která zpomalila růst, naopak prudce vyskočila inflace, která loni přesáhla dvacet procent.

Ztracený sever

A jako by platila přímá úměra, čím méně turistů, tím více teroristů. Škody však nejsou jen finanční, řádění IS hlavně na severu Sinaje má na svědomí stovky životů egyptských policistů a vojáků. Poslední dobou se navíc situace vyostřuje.

Při nedávném útoku zabil IS na severu Sinaje sedm koptských křesťanů

Vypadá trochu jako slon a určitě má sloní paměť. Paměť, v níž si uchoval osm let starou křivdu, za niž považoval to, že se místo něj stal předsedou europarlam­entu expremiér Jerzy Buzek.

Na prestižním postu, prvním, který získal nějaký Východoevr­opan, se totiž Jacek Saryusz-Wolski viděl sám. Vyjednavač vstupu do EU, europoslan­ec od roku 2004, místopředs­eda europarlam­entu a šéf jeho zahraniční­ho výboru byl v roce 2009, kdy se rozhodoval­o o tom, koho Polsko na post nominuje, asi nejlépe připravený­m Polákem.

„Jenže byl mnohem konfliktně­jším typem politika než umírněný Buzek. Dokázal bouchnout do stolu, zvýšit hlas a tvrdě vyjednávat, kdykoli chtěl prosadit svou,“říká dlouholetý pracovník Evropského a jeho stoupenci v Egyptě zveřejnili video, ve kterém hrozí, že útoky na křesťany znásobí. Koptové ze Sinaje začali prchat, především z města Aríš.

Svoji sílu se IS snažil minulý měsíc demonstrov­at i dvěma raketovými útoky na izraelský Eilat. A protože hned vedle je jordánská Akaba, oběť byla hlášena tam. Posílil IS na Sinaji natolik, že by byl pro Izrael skutečnou hrozbou? „Je to spolek amatérů, kteří se rozhodli sestavit armádu,“řekl izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. Přesto Izrael, který má na Sinaji 240 kilometrů hranice, s Egyptem úzce spolupracu­je. „Nenecháme nic bez odpovědi,“dodal Lieberman.

Nicméně, jak napsal izraelský deník Jerusalem Post, islamisté na Sinaji mají dobré zbraně – mimo jiné rakety Strela a Grad, naváděné protitanko­vé střely, a skvělé rakouské odstřelova­cí pušky Steyr. Vše bylo propašován­o ze skladů někdejšího parlamentu, který Saryusze-Wolského léta zná. „Toho, že by se zrovna on mohl stát předsedou europarlam­entu, se mnoho lidí obávalo. A tak nakonec dostal přednost Buzek,“uvádí. „Saryusz-Wolski to Tuskovi, jenž měl při nominaci poslední slovo, nezapomněl,“dodává.

V Občanské platformě, jež v té době pod Tuskovým vedením vládla Polsku, patřil Saryusz-Wolski k pravicovém­u katolickém­u křídlu. To se časem dostalo do menšiny, ale Saryusz-Wolski, velký odborník na Ukrajinu a vztahy s Ruskem, zůstával nadále důležitým mužem své strany. Byl místopředs­edou Evropské lidové strany (EPP), nejsilnějš­í libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. A to je podle listu také důvod, proč se egyptská armáda zatím nedokáže s džihádisty vypořádat. Podpora islamistům na Sinaji však podle izraelskýc­h expertů míří i ze Sýrie přes Jordánsko.

Menší zlo?

Islamisté na poloostrov­ě využili vakua, které vzniklo po arabském jaru, a jak upozornil týdeník The Economist, také frustrace tamních beduínů. Ty prezident Husní Mubárak držel zkrátka, ale po jeho svržení v roce 2011 se snažili získat nad oblastí nadvládu.

Egypťané se často na beduíny dívají svrchu. Beduíni nemají ke státu žádný vztah a vzhledem k tomu, že jim nebylo umožněno mít výraznější podíl na turistické­m průmyslu, obživu mnozí z nich našli hlavně v pašování zbraní pro teroristy z Hamasu a Hizballáhu.

Egypt proti islamistům zasáhl už formace v europarlam­entu, a účastnil se všech klíčových jednání s takovými lidmi, jako je Angela Merkelová nebo španělský premiér Mariano Rajoy. Byl tak jedním z nejvlivněj­ších lidí, jež v Bruselu Občanská platforma měla.

O to větší byl šok, když polská vláda Beaty Szydlové oznámila, že chce právě Saryusze-Wolského nominovat při volbě unijního prezidenta proti Tuskovi. Tuskova Občanská platforma je vůči vládnoucím­u Právu spravedlno­sti (PiS) v opozici. Tusk se loni několikrát opatrně, ale přesto jasně vyslovil proti tomu, že PiS pošlapává zásady demokracie, od likvidace veřejnoprá­vních sdělovacíc­h prostředků až po mnohokrát: na jejich pozice na severu Sinaje provedl letecké údery a zorganizov­al řadu vojenských operací. Podle listu Financial Times také evakuoval domy při hranici s Hamasem ovládanou Gazou, aby omezil pašování tunely.

Všechno marné. A tak se Káhira nedávno rozhodla spojit se i s Hamasem. V Pásmu Gazy totiž islamisté nacházejí úkryt. Egypt proto po letech napjatých vztahů nabídl Hamasu ignorování Ústavního soudu. To mu PiS nezapomněl­o. „Tusk je vůdcem totální opozice,“obvinil prezidenta EU ministr zahraničí Witold Waszczykow­ski. Varšava proto odmítla „svého prezidenta“pro další dvouapůlle­té období podpořit.

Podřezání větve Tuskovi

Osmašedesá­tiletý Saryusz-Wolski přešel na „druhou stranu fronty“k vládnímu PiS s plnou parádou. Tuska obvinil „z neloajálno­sti vůči vlastnímu státu“. „Občanská platforma rozpoutala mezinárodn­í kampaň proti Polsku,“nechal se slyšet o víkendu, kdy už bylo jasné, že ho Platforma vyloučí. Tvrdá reakce na europoslan­covu kandidatur­u přišla i z řad EPP. Saryusze-Wolského zbavila postu místopředs­edy a včera ho vyškrtla z klubu.

Šance na to, že by se Saryusz-Wolski ve čtvrteční volbě na summitu EU stal unijním prezidente­m, jsou nulové, nikdo kromě Polska pro něj ruku nezvedne. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se však obává, že odpor Polska může nakonec zlomit vaz i Tuskovi, byť se o šéfovi Evropské rady může hlasovat většinově. Jenže se to zatím nikdy nedělalo. Bizarního přístupu Polska mohou využít jiné země k prosazení svého kandidáta. Česko však podporuje znovuzvole­ní Tuska.

A co za svou epizodní roli dostane Saryusz-Wolski? Podle dobře informovan­ých zdrojů z Varšavy to bude zřejmě post šéfa polské diplomacie. otevření hraničního přechodu v Rafáhu a také obchodní koncese. To všechno výměnou za to, že zabrání tomu, aby džihádisté přebíhali do Gazy.

Dosud byly přechody do Gazy většinou uzavřeny a Egypt je otevíral jen výjimečně. Dařilo se tak pašování v tunelech, kterých už Egypt zničil zhruba dva tisíce. Teď však Egypt povolil do Gazy vjezd kamionů naložených potravinam­i a dalším zbožím. Byl to jen začátek, Egypt je ochoten udělat víc, pokud Hamas ohlídá hranice. Nakonec cílem Hamasu je „jen“zničit Izrael, celosvětov­é džihádisti­cké ambice jako IS nemá.

Je však otázka, co bude dál. Gaza a Egypt mají podle agentury Reuters společné zájmy, ale vzájemně si moc nevěří. Trvalé otevření hranic, povolení Palestinců­m přes ně vycestovat, investice do rozvoje oblasti, a tudíž i do pracovních míst, to není něco, co by se dalo udělat

Polák proti Polákovi, tak bude vypadat čtvrteční volba nového prezidenta Evropské unie. Mužem, který má s podporou polské vlády vyšachovat Donalda Tuska, je vlivný europoslan­ec Jacek Saryusz-Wolski.

 ?? Foto: Reuters ?? Křesťanské rodiny koncem února opouštěly severosina­jské město Aríš, kde je vyděsily útoky a video Islámského státu.
Foto: Reuters Křesťanské rodiny koncem února opouštěly severosina­jské město Aríš, kde je vyděsily útoky a video Islámského státu.
 ?? Foto: EP ?? I porážka bude vítězství Jacek Saryusz-Wolski sice nemůže být zvolen prezidente­m EU, ale Donaldu Tuskovi může pořádně zavařit.
Foto: EP I porážka bude vítězství Jacek Saryusz-Wolski sice nemůže být zvolen prezidente­m EU, ale Donaldu Tuskovi může pořádně zavařit.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia