Do obří dotační kauzy spadl další politik

MF DNES - - FRONT PAGE - Jakub Pokorný, Adéla Paclíková reportéři MF DNES ÚSTÍ NAD LABEM

Policisté při vyšetřování kauzy ROP Severozápad narazili na jméno dalšího bývalého důležitého politika. Bývalého radního Ústeckého kraje z éry hejtmanky Jany Vaňhové Radka Vonky.

V jedné z největších současných kauz jde o to, že 23 obviněných včetně ústecké exhejtmanky Jany Vaňhové podle policie ovládalo nezákonně rozdělování evropských dotací za 14 miliard korun. Policie už stihla za tři měsíce vyslechnout nejméně patnáct lidí, většinou komunálních politiků či pracovníků dotačního úřadu. Za pozornost však stojí především výslech místostarosty Krásné Lípy Zbyňka Linharta.

Uvedl, jak mu radní Vonka v roce 2008 naznačil, že větší naději na dotaci na nové náměstí bude mít, když pak výběrové řízení na stavbu obstará konkrétní firma.

Vonka a Linhart se bavili o projektu na rekonstrukci Křinického náměstí v Krásné Lípě, protože město žádalo o dotaci na opravu z evropských fondů. Debata však nabrala podle Linharta poněkud nečekaný směr, když Vonka před Linharta na stůl položil tabulku s projekty.

„Vonka přešel na téma dotace z ROP Severozápad a k našemu projektu. V průběhu rozhovoru mi předal vizitku firmy ROPRO a ptal se mě, jestli by výběrové řízení na náš projekt mohla dělat tato firma. Na to jsem odpověděl, že firmu neznám a výběrová řízení si děláme sami,“vypověděl na policii Linhart. MF DNES měla možnost do dokumentu nahlédnout.

Ale Vonka se nedal. „Dál mi k tomu opakovaně řekl, že by možná pomohlo při schvalování této dotace, kdybych řekl, že výběrové řízení bude dělat tato firma,“dodal Linhart. Debata skončila a město Krásná Lípa uspořádalo výběrové řízení ve vlastní režii. Oprava náměstí včetně položení nové dlažby, kašny, laviček a zeleně za 31 milionů korun začala v roce 2009. Podle místostarosty se však u kraje dostalo město Krásná Lípa na černou listinu a dalších šest let už dotaci z ROP Severozápad neobdrželo.

Dříve mocný muž Vonka (svého času i náměstek hejtmana) už není v politice, ale na tehdejší schůzku s Linhartem si vzpomíná. Linhartovu verzi, jak se vše odehrálo, odmítá. „Nevzpomínám si, že bych panu Linhartovi dával na tom jednání jakoukoli vizitku či mu něco doporučoval,“říká dnes Vonka. MF DNES už o této schůzce psala, ale to bylo ještě před návštěvou Linharta na policii. Až nyní je Vonkovo jméno „černé na bílém“v protokolu. Obviněn není. Pokud jde o „firmu z vizitky“ROPRO, na tu také redakce narazila dříve. Doporučení na tuto firmu dostal i starosta Aše, kde chtěli dotaci na revitalizaci kopce Háj. Bývalý šéf ROPRO Michal Petřík ale odmítl, že by jeho společnost někdo protlačoval. „To jsou povídačky,“řekl před pár týdny MF DNES.

Firma, která soutěž zajišťuje, je klíčová. Od ní je už jen krok k vítězné stavební firmě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.