Ve vězení zemřel první polistopadový sériový vrah

MF DNES - - Z DOMOVA - Petr Ježek redaktor MF DNES

Ve vězeňské nemocnici zemřel v minulém týdnu na doživotí odsouzený Michael Kutílek, spolu s parťákem Josefem Kottem považovaný za prvního sériového vraha v polistopadové historii země.

V květnu 1990 zavraždili za pouhých 26 hodin čtyři lidi, pátá oběť jen zázrakem přežila průstřel hlavy. Policisté oba zkušené recidivisty dopadli za několik hodin po posledním činu.

Bez dvou měsíců strávili za mřížemi nepřetržitě posledních 27 let.

O smrti šestašedesátiletého Kutílka jako první informoval Blesk. Vězeňská služba se k identitě zemřelého trestance už několik dnů odmítá vyjádřit. „Potvrzujeme úmrtí jedné vězněné osoby v důsledku dlouhodobých zdravotních problémů,“uvedla ve čtvrtek mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

I když dva nezávislé zdroje následně potvrdily, že Kutílek zemřel, vyjádření Vězeňské služby se ani včera nezměnilo. Kučerová odmítla potvrdit byť jen to, že zemřel jeden z necelé padesátky doživotních vězňů.

Kutílkův trestní rejstřík je bohatě popsaný. První záznam v něm je z roku 1967, tehdy mu bylo 16 let. Jeho osudové setkání s bývalým vojákem a policistou Kottem se též odehrálo ve vězení. Koncem 80. let si oba odpykávali tresty v Minkovicích. Prezidentská amnestie pak oběma tresty zkrátila. Kutílek se dostal na svobodu předčasně začátkem ledna 1990, na Kotta přišla řada až začátkem března.

Ale už 2. května rozjeli vražednou mašinerii. Jeden ve staré uniformě VB a druhý v civilu přijeli „na kontrolu“vrátného do Stavebních strojů Nýřany. Vydávali se za policisty, chtěli jeho pistoli. Když důchodce lest prohlédl, Kott ho zastřelil. Ještě ten den odjeli Tatrou 613 do Prahy. Po cestě zastavili sedmnáctiletým stopařkám. Svázali je a pak brutálně ubodali desítkami ran v lese u Rokycan.

Prozradila je hračka

V Praze kvůli penězům zastřelili taxikáře a cestou zpět přepadli anglického řidiče kamionu. Kutílek byl tehdy v uniformě příslušníka VB. I když kamioňáka střelili do hlavy (a pak okradli), muž přežil.

Jenže právě hračka sebraná v kabině kamionu nakonec vedla k jejich dopadení. Když se u Kotta doma zastavili policisté při ověřování alibi, upoutalo je autíčko v rukou malého dítěte. „Přesně taková hračka je na seznamu věcí uloupených z kabiny kamionu s postřeleným řidičem,“uvědomil si jeden z nich.

V listopadu 1991 poslali soudci Kotta do vězení na doživotí, Kutílka na 25 let. Případ se dostal až do parlamentu. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Novák při interpelacích odvracel obavy, že při nepravomocném odsouzení mohou být propuštěni na svobodu.

O čtyři roky později byl i Kutílkovi trest změněn na doživotí. „Splnili jste všechny podmínky pro udělení trestu smrti. V roce 1990 byl však

Spolu s komplicem zabil Michael Kutílek v roce 1990 během pouhých šestadvaceti hodin čtyři lidi. Pátý zázrakem přežil průstřel hlavy

trest smrti změněn v trest doživotního vězení,“vysvětloval jim soudce. Tresty smrti přestaly být vykonávány v prosinci 1989. Druhého května 1990 podepsal prezident zákon, který mimo jiné zrušil trest smrti. Stejný den večer zahájili Kott s Kutílkem krvavých 26 hodin. Zákon začal platit 18. května 1990.

S doživotím se Kott s Kutílkem nechtěli smířit. Neúspěšně se pokoušeli o obnovu případu. Kutílek tvrdil, že vyznává Satana a všechny vraždy jsou jen jeho dílem. Až k Ústavnímu soudu se dostala Kottova stížnost. Tvrdil, že mohl dostat maximálně 25 let, ale ne doživotí. Také neuspěl. Kutílek se pokoušel před pěti lety o předčasné propuštění, ale cestu zpoza mříží mu neotevřelo ani to, že posílal peníze na charitu.

Foto: MAFRA

Navedl mne Satan Kutílek se soud snažil přesvědčit, že je vyznavačem Satana, který ho navedl.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.