Nejbohatší zůstává Kellner, Babiš dohání Trumpa

MF DNES - - EKONOMIKA -

Nejbohatším Čechem je podle aktuálního žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes majitel investiční skupiny PPF Petr Kellner. Jeho odhadovaný majetek činí 12,2 miliardy dolarů, což je v přepočtu 306 miliard korun.

Druhý ze šesti českých zástupců je ministr financí a dřívější majitel skupiny Agrofert Andrej Babiš (ANO) se jměním za 85 miliard korun, na třetím místě je většinový majitel realitní skupiny CPI Radovan Vítek s 60 miliardami.

Mezi dolarovými miliardáři se z Čechů poprvé objevil spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem 50 miliard korun. Šestici doplňují vlastník investiční skupiny KKCG Karel Komárek s majetkem 55 miliard a finančník Pavel Tykač se jměním za zhruba 33 miliard.

Češi v žebříčku ovládají jmění ve výši 23,5 miliardy dolarů (590 miliard korun), což je o 5,7 miliardy dolarů více než před rokem. Kromě nově zařazeného Křetínského se na tom podepsaly lepší výsledky firem ostatních Čechů ze seznamu.

Babiš je v žebříčku už jen o 100 milionů dolarů chudší než americký prezident Donald Trump, jehož jmění Forbes vyčíslil na 3,5 miliardy dolarů. „Oba politici sice vložili své firmy do svěřenského fondu/trustu, zároveň jsou však nadále příjemci benefitů plynoucích z těchto majetků, takže v žebříčku zůstávají,“doplnil Forbes.

Nejbohatším člověkem na světě se počtvrté za sebou stal zakladatel Microsoftu Bill Gates, jehož majetek odhadl Forbes na 86 miliard dolarů. (ČTK)

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.