Vyzýval k zabíjení muslimů, teď vede největší stát Indie

Výběr kontroverzního hinduistického nacionalisty Jógiho Aditjanátha do čela nejlidnatějšího svazového státu Uttarpradéše vyvolává otázky o dalším směřování Indie.

MF DNES - - ZE SVĚTA - Ladislav Kryzánek redaktor MF DNES

Svazový stát Uttarpradéš je s více než 200 miliony obyvatel o hodně lidnatější než kterýkoliv stát Evropy. Nejen kvůli své velikosti má v rámci Indie výsadní postavení a bývá považován za tavicí tyglík, v němž se formují trendy.

Po drtivém vítězství vládní Indické lidové strany v nedávných tamních volbách ho nyní povede hinduistický náboženský vůdce Jógi Aditjanáth, který proslul mnoha kontroverzními prohlášeními.

Například: menšiny, které neuznávají jógu, musí Indii opustit. Především měl samozřejmě na mysli domácí muslimy, kteří třeba v Uttarpradéši představují pětinu obyvatel (v celé Indii pak asi 12 procent).

Nebo svého času obvinil misionářku matku Terezu, že je vůdkyní spiknutí, jež má Indii pokřesťanštit.

„Přichází století hinduttvy“

Vyznavači proroka Mohameda však leží tomuto radikálnímu hinduistickému nacionalistovi v žaludku ze všech nejvíc. Během spanilých jízd po zaprášeném a především chudém Uttarpradéši vyzýval své stoupence dokonce k zabíjení muslimů. „Pokud zabijí jednoho hinduistu, pak my na oplátku zabijeme sto muslimů,“vykládal zapáleně na jednom shromáždění.

„Toto je století hinduttvy, ne toliko v Indii, ale na celém světě,“hlásá Aditjanáth v narážce na ideologii, která navazuje na tradice romantického hinduistického nacionalismu a považuje hinduismus za identitu nejen kulturní a politickou, ale i etnickou. Jinými slovy, pravý hinduista je podle ideologie hinduttvy vlastenec, který prosazuje zájmy jedné náboženské komunity – přirozeně té hinduistické – na úkor ostatních.

Muž, který chodí zásadně v šafránovém rouchu, však není žádný politický nováček, přestože je mu teprve čtyřiačtyřicet let. V indickém parlamentu seděl už pět volebních období a právě svými nenávistnými výroky si vysloužil více než tucet trestních řízení včetně obvinění z pokusu o vraždu a výtržnictví.

Během mítinků jeho vyznavači často skandovali, ať muslimové vypadnou z Indie. Aditjanáth také chválí amerického prezidenta Trumpa za jeho první zákaz obyvatelům sedmi muslimských zemí cestovat do Spojených států. „Právě toto potřebujeme i u nás,“tvrdí.

Útok na sekularismus?

Jeho protimuslimské výzvy, které dále radikalizují hinduistické nacionalisty, představují v multináboženské Indii značný zdroj napětí.

Nyní byl tento fanatický vyznavač hinduistického fundamentalismu jmenován do funkce prvního ministra Uttarpradéše, což v Indii vzbudilo mimořádnou pozornost. V tom, že ho nacionalistický premiér Naréndra Módí do této významné funkce přes veškeré obavy schválil, vidí analytici jednoznačný signál, že Módí upevňuje svou hinduistickou základnu před klíčovými celostátními volbami v roce 2019.

Zejména opoziční strany pak vyjadřují obavy z dalšího směřování miliardové Indie. Někteří analytici dramaticky soudí, že půl století po smrti Džaváharlála Nehrúa umírá i myšlenkový odkaz tohoto otce nezávislé Indie. „Volba Aditjanátha je útokem na sekulární charakter země,“řekl Vírappa Moily, jeden z vůdců opoziční Kongresové strany, pro list Hindustan Times. „To, že Aditjanáth dostal možnost vynořit se ze stoky indické politiky a připojit se k hlavnímu proudu, strhává masku skutečných záměrů Módího vlády,“dodala Projanka Čaturvédíová, mluvčí Kongresu.

Hinduistický nacionalismus nabírá v Indii na síle od 90. let minulého století. Jeho vzestup kulminoval ve volbě Módího ministerským předsedou. Přestože vládu Indické lidové strany vždy provázela podobná podezření ze snahy o jakousi „hinduistickou diktaturu“, dosud se nikdy nenaplnila. Naopak, přes veškerou složitost situace v Indii přivedli lidovci do země dosud nepoznaný ekonomický růst a sám Módí se demokratickým principům dosud nezpronevěřil.

Foto: Reuters

Kontroverzní vůdce Jógi Aditjanáth míří do velké politiky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.