Javorský bude poslední Havlův ceremoniář

MF DNES - - KULTURA - Tomáš Šťástka redaktor MF DNES

Mistrovsky vyvážené barvy na ptačích perech upoutají už zdálky. Novinka Divadla Archa, jež má premiéru zítra, si na plakáty vybrala dílo Albrechta Dürera Křídlo mandelíka, hrající úžasnými tóny.

Pražská scéna tak láká na kus Afterparty, který dle svého námětu režíroval vlámský dramatik Pieter De Buysser. Belgický umělec, jenž v Arše často hostuje, se rozhodl připravit kus naznačující, co v Evropě zbylo z odkazu Václava Havla. Inspirovala ho k tomu částečně i dramatikova Zahradní slavnost, na kterou názvem pomyslně navazuje. Slovo Afterparty má však zároveň poukázat na naši současnou situaci, diváky prý čeká výlet do blízké budoucnosti.

Do své hry získal belgickou herečku Christelle Cornilovou a českého herce Vladimíra Javorského. „Poslední oficiální ceremoniář na Hradě. Zaměstnanec Hradu. Člověk s pamětí a obavami. Jan Ptáček,“charakterizuje Javorský svou postavu. „Pieter De Buysser se na odkaz Václava Havla dívá a vnímá jej jako Pieter De Buysser, spisovatel, dramatik, občan Belgie,“přibližuje v náznacích Javorský, jak se vlámský současník vypořádá s Havlem a zda si ho třeba trochu neidealizuje.

Mrazení v zádech

„Dle mého vše vypadá jinak zevnitř a jinak zvenčí a ty pohledy jsou tu, aby se obohatily, nikoli aby soudily jeden druhý,“dodává Javorský.

Jako zkušený herec má s Havlovými texty zkušenost. „V Zahradní slavnosti jsem hrál jak v Divadle na provázku v režii Petra Scherhaufera, tak v Národním divadle v režii Dušana Pařízka,“vyjmenovává.

„Obě inscenace jsem měl velmi rád, stejně jako hru samu. Obdivuji humor, přesah i přítomnost pocitu mrazení v zádech ve hrách Václava Havla,“říká Javorský.

„Překvapilo mne, kolik lidí tu na Václava Havla kašle. Zdá se mi, že hodně lidí ze starších generací si užilo to, jak všechno převrátil vzhůru nohama, skoncoval s komunismem, osvobodil zemi, byl morálně bezúhonným prezidentem, a basta,“uvažuje De Buysser.

„Neplatí, že tím, že se zbavíte komunismu, jste se dopracovali nějakého konce. Je nutné se opravdu ponořit do Havlova díla, a to není lehké. Postavit Havlovi sochu, pojmenovat po něm letiště je mnohem jednodušší. Tady je ale zapotřebí každodenní práce. Nejste s Havlem hotovi, to ani nejde. Havla není možné ,dokončit‘. A to je dobře,“uvažuje belgický autor.

Afterparty čeká po zítřejší premiéře repríza ve čtvrtek a v pátek.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.