Místo segwayů vyjely elektrické koloběžky

Z širšího centra Prahy musela vozítka segway zmizet na konci loňského roku. Jejich provozovatelé se ale nevzdávají. Své zákazníky vozí jinými způsoby.

MF DNES - - PRAHA - Martin Bajtler redaktor MF DNES

Proti těžkým dvoukolovým vozítkům, na kterých se proháněli turisté mezi chodci, brojila hlavně Praha 1. Ta má poté, co v ulicích přibyly značky zakazující jízdu na segwayi, od vozítek klid.

Problém však zcela nevymizel. Segwaye se přesunuly za zákazové značky, v centru Prahy se místo nich začínají objevovat elektrokoloběžky a omezení segwayů zvýšilo koncentraci nelegálních prodejců vyhlídkových projížděk.

Podle zkušeností strážníků, kteří zákaz segwayů v ulicích kontrolují, z širšího centra Prahy samovyvažovací vozítka skutečně téměř zmizela. Za prvních deset dnů po prosincovém osazení ulic zákazovými značkami zaznamenala městská policie sedmnáct přestupků. Od té doby až do března přibylo přestupků porušujících zákaz vjezdu jen jedenáct. Úbytek jezdců na dvoukolových vozítkách potvrzuje i starosta první městské části Oldřich Lomecký (TOP 09). „Velké segwaye v podstatě zmizely z chodníků,“říká.

Jenže zakázaná vozítka mají nové nástupce. Část provozovatelů se totiž přeorientovala na elektrokoloběžky, na kterých opět vozí turisty centrem. Situace je ale v tomto případě pro město o něco příznivější, než tomu bylo v případě segwayů. Zákon totiž posuzuje elektrokoloběžky stejně jako jízdní kola, a proto pro jejich jezdce platí totožná pravidla jako pro cyklisty. Případnou jízdu po chodníku tak mohou strážníci a policisté pokutovat bez nutnosti nové vyhlášky a značek, jako tomu je u segwayů.

Podle mluvčí městské policie Ireny Seifertové strážníci zvýšený výskyt elektrokoloběžek v centru Prahy zaznamenali. „Přestupek strážníci řešili například na Malé Straně, kdy skupina na elektrokoloběžkách jela po chodníku, čímž porušila zákon o provozu na pozemních komunikacích,“uvádí Seifertová.

Dalším trendem je podle ní situace, kdy provozovatelé segwayů do zakázané zóny dovezou několik vozítek a nabízejí tam turistům své služby. „Vozítka tak používají jako poutač. Poté je i s turisty odvezou do míst, kde není jízda na vozítkách zakázána. Tím se ale mohou dopustit například porušení tržního řádu, porušení zákazu pouliční reklamy nebo neoprávněného záboru veřejného prostranství,“říká mluvčí.

Segwaye i se zákazníky pak většinou putují na Prahu 2, kam se velká část provozovatelů přesunula. Druhá městská část totiž vozítka omezila jen na části svého území.

„Praha 2 se stala takovým ostrovem, jelikož se k zákazu připojila i Praha 3 a 4. Nárůst vozítek v ulicích byl obrovský a stěžovali si na něj občané. Proto jsme magistrát požádali o rozšíření zákazové zóny,“uvádí místostarosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) s tím, že by k rozšíření zákazu mělo dojít do léta.

Vyhlášku ale řeší i sami provozovatelé půjčoven s vozítky segway. V únoru podala Asociace Segway ČR na magistrátní vyhlášku žalobu s tím, že zákaz poškozuje jejich podnikání a je protizákonný.

S deštníkem a bez povolení

Zákaz segwayů v centru Prahy ale přinesl ještě jeden problém. V jádru města totiž přibyly skupinky postávajících osob s deštníky, které nabízejí různé vyhlídkové projížďky po Praze. Těm provozovatelé vozítek segway svým nuceným odchodem uvolnili prostor. Potíž je v tom, že tyto skupiny nabízejí své služby většinou načerno – bez povolení na zábor veřejného prostranství a bez zaplacení poplatku.

„Je potřeba, aby to živnostenské úřady a městská policie začaly více potírat. Je to nezdaněný zábor, který poškozuje provozovatele, kteří si pro nabízení služeb řádně platí místo,“vysvětluje starosta Prahy 1 Lomecký. Situaci projednal i magistrátní výbor pro bezpečnost, kde ředitel městské policie Eduard Šuster přislíbil, že se na nelegální nabízení projížděk strážníci zaměří.

Na problém upozorňuje také Aleš Martin, mluvčí Asociace CK – Okružní jízdy Praha. „Je složité těm provozovatelům, kteří nic neplatí, přestupky dokazovat. Snažíme se to ale ve spolupráci s městem řešit,“konstatuje Martin. I podle něj situace eskalovala právě po zákazu segwayů.

Foto: F. Vlček, MAFRA

Uvolnili místo Segwaye ze středu Prahy zmizely, ale ne jejich pronajímatelé. Na jízdy mimo oblast zákazu lákají turisty v centru města dál nebo místo vozítek používají na vyjížďky elektrické koloběžky.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czech Republic

© PressReader. All rights reserved.