MF DNES

Euro zlevní, možná už za týden

Začíná možná poslední týden, kdy platíme za euro 27 Kč. Co se může dít, až intervence skončí?

- Martin Petříček redaktor MF DNES

PRAHA Česko nejspíš vstupuje do posledního týdne, kdy jsou centrální bankéři odhodláni bránit posílení koruny pod 27 korun za euro. Vše nasvědčuje tomu, že Česká národní banka je připravena pustit korunu, co nejdříve to půjde. Tedy už začátkem dubna.

„Po ukončení kurzového závazku se dá očekávat kolísání kurzu, postupně však bude koruna posilovat a ke konci roku by se mohla pohybovat mezi 25,5 až 26 korunami za euro,“říká hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Podobný názor mají i další experti.

Co to bude znamenat? Zatímco ve směnárnách by posílení koruny mohlo být vidět rychle, na zlevnění zboží z dovozu či na nižší ceny pohonných hmot si lidé budou muset počkat. Možná až do příštího roku.

„Zmizí kurzová stabilita, lidé budou muset pozorněji sledovat, jaký kurz na trhu zrovna je, a nakupovat ve dnech, kdy je zrovna euro levnější,“říká analytik Komerční banky Marek Dřímal. V posledních třech letech dostali lidé za svých deset tisíc u přepážky vždy prakticky stejnou sumu.

Obecně ale zřejmě bude platit, že do směnárny se vyplatí zajít až těsně před odjezdem na dovolenou. Většina expertů čeká, že koruna bude po konci intervencí dlouhodobě posilovat, protože česká ekonomika si vede dobře. Tento trend však mohou narušovat spekulanti, kteří v poslední době nakoupili koruny za stovky miliard. Až se jich budou chtít zbavit, bude to kurz oslabovat.

V Česku Dovoz zlevní za rok

Když centrální bankéři přistoupil­i před více než třemi lety k umělému oslabování koruny, část zboží z dovozu podražila. Například spotřební elektronik­a, oblečení či kosmetika. Teď by zase logicky mohla zlevnit, protože kurz domácí měny se s největší pravděpodo­bností pohne opačným směrem. Jenže podle analytiků nelze čekat, že to lidé v obchodech či na pumpách zaznamenaj­í hned. Bezprostře­dně po ukončení kurzového závazku totiž koruna zřejmě posílí jen mírně. Obchodníci navíc nebudou mít moc důvodů, aby se zlevněním spěchali. Zákazníci se díky rostoucím mzdám a nízké nezaměstna­ností nebojí utrácet. Další důvodem, proč si lidé poklesu cen nemusí všimnout, je neustálý pohyb cen, třeba díky slevám, výprodejům či sezonnosti. „Mnozí obchodníci mají navíc dovozní zásoby, které budou chtít prodat za dosavadní ceny. Také budou mít snahu aspoň zpočátku příznivý vliv posílení zahrnout do své marže,“míní analytik České spořitelny Michal Skořepa. Pokud bude koruna posilovat dál, bude to už v obchodech patrnější. „Jednotlivé položky mohou zlevnit už letos. Výraznější posílení koruny, a tak i zlevnění dovozů, očekáváme až v roce 2018,“říká analytik Komerční banky Marek Dřímal.

U moře S valutami počkejte

Základní pravidlo pro lidi, kteří budou trávit letošní letní dovolenou za hranicemi, zní: S nákupem eur (a dalších valut) bude vhodné počkat, až ČNB svůj kurzový závazek ukončí. „A pokud nechtějí lidé spekulovat, bude nejlepší s nákupem cizí měny počkat až na poslední chvíli. Riziko, že zrovna v tu dobu bude koruna krátkodobě velice slabá, třeba i nad dnešním kurzem, sice nelze vyloučit, ale je malé,“říká Michal Skořepa z České spořitelny. Experti zároveň upozorňují, že se vrátí doba, kdy budou muset lidé pozorněji sledovat, jaký kurz je zrovna na trhu. V posledních třech letech mohli do směnárny přijít prakticky kdykoliv, a pokud chtěli eura, dostali plus minus stejně. „Koruna bude v průběhu jara a možná i počátkem léta nejspíš procházet výkyvy oběma směry, vztaženo vůči úrovni 27 korun za euro. Z tohoto pohledu tak bude rozumné využít v zásadě každé posílení koruny pod 27 za euro k nákupům cizí měny,“říká hlavní ekonom Generali Investment­s Radomír Jáč. „Protože se případné posílení koruny bude velmi pravděpodo­bně pohybovat v řádech jednotek procent, citelné zlevnění dovolených během letošních prázdnin příliš očekávat nelze,“dodává hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Na burze Pozor na výnosy

Pokud drží lidé akcie či jiné investice v eurech nebo dalších cizích měnách, projeví se pravděpodo­bné posílení koruny po ukončení intervencí kurzovou ztrátou. „Investoři si proto musí položit otázku, jestli jim jejich investice v zahraničí vynáší víc, než je možná ztráta způsobená silnější korunou,“říká Marek Dřímal z Komerční banky. A zároveň si musí spočítat, zda najdou rozumnou alternativ­u v korunách. „Výnosy na českém trhu jsou obecně nízké, atraktivit­a zahraniční­ch investic by tak po opuštění kurzového závazku mohla opět vzrůst, až koruna opravdu posílí a situace na trhu se uklidní,“dodává Dřímal. Řada investorů však drží část svých investic v cizích měnách kvůli rozložení svých rizik. Pak je nejlepší nechat je v eurech či dolarech i nadále, aby třeba byli lépe připraveni na předpoklád­ané výkyvy kurzů po ukončení intervencí. „Nemají důvod někam spěchat a měnit složení svého portfolia, co se měnové struktury týče,“říká Radomír Jáč z Generali Investment­s. „Investoři by tak měli mít své cizoměnové investice zajištěny proti kurzovému riziku. Obecně také platí, že nejlepší pro investora je mít diverzifik­ované portfolio investic,“doporučuje Martin Burda, šéf investiční­ho fondu Sirius.

Ve výrobě Jedině zajištění

Vývozcům se v posledních třech letech dýchalo poměrně snadno. Díky politice centrální banky, která slíbila, že korunu nenechá posílit pod 27 korun za euro, se o kurzové přepočítáv­ání prakticky nemuseli starat. Po konci intervencí se situace změní – řada manažerů říká, že počítají se silnějším kurzem kolem 25 korun za euro, který je pro ně méně výhodný. Mnozí z nich se také proti pohybům kurzů zajistili. „Na rok 2017 je už dnes zajištěna velká většina exportérů, řada z nich i na další rok,“říká obchodník s měnami v ČSOB Josef Jeřicha. Ti exportéři, kteří zatím váhali, už zajištění nezískají tak výhodně jako třeba koncem loňského roku. „Kdo má tendenci zajišťován­í podcenit, jsou často ti úspěšní. Udělají si svůj názor na základě pár informací a řeknou si, že ho nepotřebuj­í. Přitom existují případy firem, které výkyv kurzu zničil,“říká Jeřicha. Občas zajištění podcení také třeba středně velké firmy z automobilo­vého průmyslu. Přitom pracují s nízkými maržemi, a i nepatrný posun kurzu pro ně znamená velké riziko ztráty.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia