MF DNES

Stát proti zlodějům kovů: nařídí kamery ve sběrně

- Artur Janoušek, Václav Janouš reportéři MF DNES

PRAHA Po opravě domu nesete kusy starého zrezivěléh­o železa do sběrny. Přiskočí zaměstnane­c výkupny a nad vaším šrotem zamává detektorem měřícím radioaktiv­itu. Pokud nezapípá, můžete s železem na váhu a pak do kanceláře.

Tam ukážete občanský průkaz, nadiktujet­e adresu nebo číslo účtu a peníze vám přijdou do banky nebo složenkou. Při tom vás pozorně sledují kamery. Takhle si stát představuj­e sběrny kovového šrotu. Už před dvěma roky zakázal výplatu peněz na ruku, což se okamžitě projevilo na tržbách výkupen a také ve statistiká­ch krádeží kovů. Oproti roku 2014 klesly loni krádeže kovů o více než 70 procent.

Ministerst­vu životního prostředí to však nestačí. A přitvrzuje dál.

„V novém návrhu zákona o odpadech je navržena povinnost mít ve sběrně kamery,“sdělila mluvčí ministerst­va životního prostředí Petra Roubíčková.

O kamerách mluvili úředníci ministerst­va už před dvěma roky, když chystali současný zákon, který platí od 1. března 2015. Tehdy do něj ale nestihli zařadit povinnost pořizovat kamerové záznamy. Podle Roubíčkové ho však ani současná vláda nestihne posoudit, a návrh se proto bude schvalovat až po sněmovních volbách. Resort ale věří, že bez potíží projde. Zvlášť když předchozí opatření – nevyplácet za železo peníze na ruku – okamžitě zabralo.

„Za rok 2014 evidovala policie skoro 12 tisíc trestných činů spojených s krádežemi kovů se škodou za 565 milionů korun. Už v roce 2015 trestných činů ubylo o více než 50 procent na 5 595 případů a loni jich bylo jen 3 284. To je pokles počtu trestných činů o 72 procent oproti době před vyhláškou,“chválí vyhlášku ministr Richard Brabec.

„Dřív se ztrácelo úplně všechno – od trakčního vedení na železnicíc­h přes pietní předměty, dopravní značky, cedule u dálnic až po poklopy od kanálů a další kovové předměty, jejichž krádeže znamenaly i bezprostře­dní ohrožení lidských životů. Právě dráhy dnes hlásí úbytek krádeží až o 90 procent,“dodává Brabec.

Majitelé sběren mají pro úbytek kšeftů i jiné vysvětlení. „Klesly ceny, lidem se už nevyplatí pro železo se sehnout,“řekl místopředs­eda Svazu výkupců a zpracovate­lů druhotných surovin Tomáš Polívka. Povinné kamery kritizuje. „Co mají zabezpečit? A proč jen ve sběrnách?“ptá se Polívka a dodává, že už dnes musí zevrubně evidovat každého člověka, který do sběrny přijde. „Z občanky musíme přepsat jméno, adresu, číslo. Stát si všechny údaje může najít, ale je líný,“zlobí se Polívka.

Od 1. ledna mají sběrny další povinnost – stejně jako všechny podniky, které „komerčně nakládají se směsným kovovým odpadem“, jak ukládá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) – zjišťovat, zda donesený materiál není radioaktiv­ní.

V menších sběrnách podle jaderného úřadu stačí „vizuální kontrola“. Což vyvolává otázku, jak pohledem zjistit, zda z kovu neuniká ionizující záření? „Postup si má sběrna zvolit sama,“říká Polívka, jenž je jednatelem ve firmě Sunex, která má sběrny ve Štětí, Kladně a v Temelíně. Sunex raději nakoupil ruční měřicí detektory. „Každý stál zhruba deset tisíc korun,“dodává.

Ve velkých překladišt­ích a sběrných dvorech, kam vozí šrot celé vlaky, navrhuje SÚJB průjezdové brány. Podle úřadu však nejde o české nařízení, ale o směrnici Rady Evropy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia