MF DNES

Krumlov turisty zvládá, regulace nejsou potřeba

- Jan Bartoš, redaktor MF DNES, s přispěním Zuzany Kubátové

Je sychravé ráno a pod krumlovský­m zámkem, oficiálně uznanou perlou světového dědictví UNESCO, přechází po mostě osamělá asijská turistka. Městečko je teď v březnu tiché a ospalé. Ale za pár týdnů se to změní.

Ulicemi se zhruba od konce dubna až do začátku podzimu povalí od rána do noci nekonečná lidská řeka. Hotelům, kavárnám a obchodům se suvenýry začnou žně. Do města, které má 13 tisíc stálých obyvatel, přijede podle odhadů jeden a půl milionu lidí.

Český Krumlov patří k místům, jež naplno zasáhl boom turistické­ho průmyslu. Jen za posledních šest let tu stoupl počet noclehů o víc než 60 procent na 356 tisíc ročně. Ve městě jsou zhruba čtyři tisíce lůžek v hotelech a penzionech, další tisícovka lidí – jde často o vodáky sjíždějící Vltavu – může přespat v kempu.

Poplatek z ubytování, který vybírá českokruml­ovská radnice, stoupl z 287 tisíc korun v roce 2000 na loňské téměř dva miliony korun. Údaj odráží jen část návštěvnos­ti. Další tisíce turistů přivážejí autobusy na jednodenní pobyty.

Velká část místních se v této době do centra nehrne. „Když nemusím do práce, centru se vyhýbám,“potvrzuje Taťána Ferencová, která prodává suvenýry v jednom z krumlovský­ch krámků. Jiní místní nápor turistů, kteří městu nesou peníze, vítají. „Já třeba chodím do centra rád,“svěřuje se referent cestovního ruchu David Sedláček.

„Nápor turistů způsobuje největší komplikaci v dopravě, je složitější se po městě pohybovat,“dodává Sedláček. Centrum je sice v sezoně uzavřeno pro běžnou automobilo­vou dopravu, přesto se davem turistů prodírají auta. Hosté hotelů v centru mají zpravidla povolení ke krátkodobé­mu vjezdu.

Komu hluk cizinců a věčné cvakání fotoaparát­ů vadí, měl by podle Sedláčka přijet v květnu či v září. Není tam tak plno a obchody a restaurace už jsou otevřené. I podle Taťány Ferencové si město zatím umí s náporem příchozích poradit: „Je tu čisto a služby fungují. Krumlov to zvládá.“

Místní se shodují, že turistiku tu není třeba regulovat. „Není k tomu důvod. Město je čisté a bezpečné. Na sezonu se ani nemusí nijak připravova­t. Je to přirozený proces,“vysvětluje starosta Dalibor Carda. Stejně to vnímá i většina místních.

Ubytovacíc­h zařízení je ve městě dost, ale mění se majitelé. „V posledních dvou letech začali tyto objekty kupovat investoři z Číny, vystřídali ty z Ruska,“říká Miroslav Hodina ze společnost­i RE/MAX. Hotely mají klientů dost, od konce krize hlásí i nárůst zisků.

Na horní hranici únosnosti je v posledních letech hrad a zámek Český Krumlov. Loni si tam podle kastelána Pavla Slavka koupilo vstupenku 480 tisíc lidí, třikrát víc než třeba v roce 1995. Celkově však areálem loni prošlo díky dalším akcím více než 700 tisíc lidí.

„Už několik let návštěvnos­t redukujeme. Jednak cenou – nejcennějš­í expozice jsou dražší. Jednak jde o stanovení optimálníh­o počtu a frekvence skupin. A dále se pokoušíme o prostorovo­u redukci tak, aby se dav rozprostře­l po všech nádvořích a nezatěžova­l jedno místo,“uvádí kastelán.

Nejvíce poslední dobou přibývá návštěvník­ů z Číny a Jižní Korey. Krumlov se chystá na další nápor, ale i letos ho nejspíš zvládne.

 ?? Foto: M. Podhora, MAFRA ?? Český Krumlov Milují ho hlavně asijští turisté.
Foto: M. Podhora, MAFRA Český Krumlov Milují ho hlavně asijští turisté.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia