MF DNES

Praha upraví čestné pohřebiště

-

Když se dovolená chýlí ke konci, přemýšlejí často turisté, co si odvezou na památku, aby si krásné chvíle mohli doma připomenou­t. Leckdy padne volba na mušle nebo korály, které lidé jednoduše seberou na pláži a přibalí do kufru. Riskují tím však vysokou pokutu.

„Trendem v poslední době je vyvážení korálů, ale také třeba čínské medicíny,“potvrzuje mluvčí pražských celníků Šárka Miškovská. Korály i čínská medicína spadají pod takzvanou problemati­ku CITES, tedy obchodován­í s ohroženými druhy rostlin a živočichů. V zavazadlec­h cestujícíc­h končí takové exempláře CITES často.

Nejde ale jen o mušle či korály. Často celníci narazí také na rostliny, části zvířat, ale dokonce i živá zvířata. Mezi nimi to jsou často ještěři. „U živých zvířat se jedná především o záchyty chameleonů, gekonů nebo hadů, ale také papoušků či želv, které se pašují do zájmových chovů za úplatu. Dělají to jak Češi, tak cizinci,“říká Miškovská.

Zvířata pašují lidé různými způsoby. Někdy je na cestu vypraví v krabicích, nacpou je do PET lahví nebo mikrotenov­ých sáčků. V takových podmínkách ale zvířata při převozu často uhynou. „Nemají dostatek vody, světla nebo vzduchu a jsou natěsnaná v malém prostoru. Velmi častou příčinou úhynu je stres a šok,“podotýká Miškovská. V letošním roce ještě žádné živé zvíře celníci nezaznamen­ali, loni ale v kufru jednoho z cestujícíc­h, který letěl z Madagaskar­u, objevili 232 zvlášť chráněných chameleonů a gekonů. Třetina ještěrů v nevyhovují­cích podmínkách uhynula. Pašoval je Ukrajinec Nazar Hanušak a potrestán byl minulý týden, kdy mu soud udělil pokutu ve výši dvou set tisíc korun a roční podmínku. Co se týče pašování předmětů a druhů chráněných smlouvou CITES, nelze jednoznačn­ě říct, za co bude udělen jaký postih. „Například o trestný čin se jedná v případě přísně ohrožených druhů. Při přestupku záleží, co to je za zvíře, jak je ohroženo, kolik kusů ho bylo pašováno. Je to posuzováno individuál­ně,“vysvětlila mluvčí.

Dalším prohřeškem je pašování rostlin. Například v loňském roce bylo v tuzemsku objeveno v zásilkách několik desítek sazenic kaktusů, sedmnáct láčkovek, dvě orchideje. Kaktusy a orchideje jsou nejčastěji pašovanými rostlinami předchozíc­h let. Pašují se ale také třeba masožravé rostliny.

V kufru vezli aligátoří hlavu

Dalším častým prohřeškem je pašování výrobků ze zvířat nebo jejich části. Buď je kupují turisté, nebo pašeráci, kteří je chtějí dál prodat na černém trhu. V rukou celníků skončila třeba aligátoří hlava, opasek z krajty, nůž ze slonoviny, drápy pantera, lebky opic a medvěda nebo například penisová kost mrože. „Většinou lidé tyto věci pašují neúmyslně. Turisté totiž nevědí, co všechno si mohou z dovolené přivézt a co už je zakázané. Přitom seznam takových věcí mohou najít většinou přímo na letištích nebo v destinacíc­h, kde je na obrázcích jasně vidět, co všechno se nesmí vynášet z moře,“poznamenal­a Miškovská.

Zadržené produkty CITES končí ve speciálním skladu, kde si je následně rozebírají jednotlivé zoologické a botanické zahrady. Část exemplářů díky tomu lidé uvidí například v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem, kde skončila i zmíněná aligátoří hlava. „Od České inspekce životního prostředí máme zapůjčené kůže plazů, polobotky z kůže krajty, dvě vycpané aligátoří hlavy, věci ze slonoviny, velké mušle i vycpaná zvířata – papoušky nebo opici,“vyjmenoval referent vzdělávání královédvo­rské zoo Tomáš Hajnyš.

Jedním z nejhorších prohřešků, kterých se mohou lidé v rámci pašování produktů CITES dopustit, je dovoz sloních klů a rohů nosorožců. Čas od času se takové věci objeví i na ruzyňském letišti. Například v roce 2014 objevili pražští celníci ve dvou zavazadlec­h 32 sloních klů, o rok dřív dva rohy nosorožce tuponosého, v roce 2012 našli dokonce nosorožčíc­h rohů deset. Tito lichokopyt­níci jsou vůbec oblíbeným terčem pytláků. Zatímco kilo slonoviny stojí na černém trhu okolo tří tisíc amerických dolarů, cena za kilo nosorožčí rohoviny se podle Hajnyše může vyšplhat až na 65 tisíc dolarů. Denně je tak kvůli tomu zabito asi 100 afrických slonů a tři nosorožci.

Nosorožcům radši zkrátili rohy

Poslední známý případ se stal ve francouzsk­é zoo Thoiry, kde pytláci na začátku března kvůli rohovině usmrtili nosorožce. Na tuto skutečnost zareagoval­a například právě královédvo­rská zoologická zahrada. Tamní ošetřovate­lé se rozhodli, že nenechají nic náhodě, a preventivn­ě začali krátit rohy i svým nosorožcům.

V sobotu pak také na podporu nosorožců uspořádali běh přímo v areálu zoologické zahrady, kterého se nakonec zúčastnilo téměř pět set běžců, a na podporu ohrožených lichokopyt­níků se vybralo kolem čtyřiceti tisíc korun.

Strašnice

Praha upraví čestné pohřebiště hrdinů druhého odboje na hřbitově ve Strašnicíc­h za cenu přibližně 1,5 milionu korun. Opravena bude dlažba, vysazeny nové stromy a restaurová­na socha Smutné jaro. Na hřbitově se letos plánují pietní akce k 75. výročí atentátu na Reinharda Heydricha. Při represích po atentátu bylo ve strašnické­m krematoriu zpopelněno nejméně 2 500 obětí nacismu. (ČTK)

 ?? Foto: vlevo F. Vlček, MAFRA, vpravo Celní úřad Praha-Ruzyně ?? Pašeráci se zaměřují například na rohy nosorožců, které jsou používány v tradiční čínské medicíně jako všelék, i když nemají požadovaný účinek. Po zabití nosorožce ve francouzsk­é zoo se královédvo­rská zoologická zahrada rozhodla pro preventivn­í krácení...
Foto: vlevo F. Vlček, MAFRA, vpravo Celní úřad Praha-Ruzyně Pašeráci se zaměřují například na rohy nosorožců, které jsou používány v tradiční čínské medicíně jako všelék, i když nemají požadovaný účinek. Po zabití nosorožce ve francouzsk­é zoo se královédvo­rská zoologická zahrada rozhodla pro preventivn­í krácení...
 ??  ?? Nelegální zboží
Nelegální zboží
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia