MF DNES

Přicházejí­cí mráz může spálit ovoce

-

Meteorolog­ové varují, že teploty v následujíc­ích dnech klesnou neobvykle nízko. Lidé, kteří pěstují ovoce či zeleninu, by proto měli zbystřit. Mráz totiž ohrozí zejména třešně, švestky, meruňky či brambory. „Nejhorší by bylo, kdyby mrzlo půl dne od večera do rána a byla jasná bezvětrná noc,“upozorňuje předseda Ovocnářská unie Martin Ludvík.

Pokud teplota klesne na několik hodin až k minus osmi stupňům, jak říká předpověď, mohou být škody poměrně značné. Přitom platí, že nejvíce citlivé jsou stromy či rostliny, které zrovna kvetou.

Ovšem jen některé může i drobný pěstitel efektivně chránit. Nejlepší způsob je zakrýt je třeba netkanou textilií či alespoň igelitovou fólií.

Naopak třeba jabloně jsou oproti takovým meruňkám otužilé a navíc zpravidla v Česku ještě nekvetou. (švc, art)

Pavel Švec, Artur Janoušek reportéři MF DNES

Česko čeká neobvyklé počasí. Studený severní vzduch dnes strhne teploty až k minus třem stupňům, ve čtvrtek v noci k minus pěti, a v pátek dokonce až k minus osmi stupňům. Víkendové noci se budou držet kolem nuly. „Od víkendu začne neochotné oteplování, zbytek dubna ale bude stále studený,“říká Petr Dvořák z Českého hydrometeo­rologickéh­o ústavu.

Mráz by přitom mohl ovlivnit úrodu ovoce a zeleniny. V ohrožení jsou hlavně třešně, švestky a meruňky. Ze zeleniny pak brambory. Ovšem rozhodujíc­í bude to, jak dlouho v kuse bude pod nulou, jestli bude vát vítr či jak rychle se ochladí. Na druhou stranu peckoviny – višně, slivoně, třešně či meruňky – mají tolik květů, že i kdyby jich mráz osmdesát procent spálil, stejně bude úroda průměrná.

Riziko: menší kvetoucí stromky

Citlivé jsou hlavně ty ovocné stromy, které právě kvetou. To jest třešně či švestky. Jabloně až na nejteplejš­í části republiky zatím květ nenasadily, naopak meruňky či broskve zpravidla již odkvetly.

Ve vyšších polohách to ale tak úplně neplatí. Ohroženy jsou tam zejména menší stromky, které čelí přízemním mrazíkům. Ty se ovocnáři pokoušejí chránit.

„Korunu opatrně balím do netkané textilie a uvazuji ke kmínku,“popisuje Jana Malá z Teplic. „To ale u větších stromů nejde. Budu doufat, že nepomrznou jako loni,“dodává. Obdobně by se měly chránit „zrychlené“odrůdy jahod. Teplota ve sklenících a pařnících vyhřátých z posledních dní již neklesne pod nulu, ani když venku udeří mráz. Přesto choulostiv­ému salátu hrozí zkáza nebo aspoň zastavení růstu. Někteří zelináři dávají do skleníků svíčky. Postaví je do keramickýc­h květníků, aby se plamenem zahřály a fungovaly jako radiátor. Dokážou zvednout teplotu až o tři stupně.

Škody hrozí i na vinohradec­h. Podle ředitele vinařství Liběchov Tomáše Loukoty réva zatím nekvete, takže promrznutí květů nehrozí, jenže jiná hrozba je ještě větší.

„Mráz může spálit pupeny,“říká. „V roce 2012 to bylo podobné. V dubnu přišel mráz a ani nebyl moc silný. Stačilo, aby se teploty pohybovaly kolem nuly, a pupeny byly pryč. Přišli jsme o osmdesát procent úrody,“líčí.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia