MF DNES

Gayové i lesby chtějí klasické manželství

- Ivana Karásková reportérka MF DNES

Právnička Žaneta a studentka Tereza z Plzně spolu žijí skoro pět let. Chtěly by se vzít, jenže v Česku to nejde. Zákony povolují jen registrova­né partnerstv­í, a to dvojici nestačí. Dívky se proto zapojily do kampaně, která chce prosadit pro dvojice stejného pohlaví plnohodnot­né manželství. Propagace myšlenky bude masivní – vznikla kvůli ní nová Koalice za manželství, v níž se k aktivistům připojila také třeba organizace Amnesty Interantio­nal.

„Moji rodiče jsou spolu třicet let a nevím, proč by moje láska měla mít jinou hodnotu jenom proto, že miluju holku,“vysvětluje svůj postoj třiadvacet­iletá Tereza.

Aktivisté jsou přesvědčen­i, že přístup k manželství by měli mít všechny dvojice bez rozdílu orientace. „Je to pro nás i otázka důstojnost­i. Nechceme se bavit o diskrimina­ci a právech, ale o hodnotách, jež společnost uznává, a rádi bychom do debaty vtáhli veřejnost,“řekl včera hlavní manažer kampaně a ředitel festivalu Prague Pride Czeslaw Walek, který žije od roku 2014 v manželství s nizozemský­m partnerem. Sňatek uzavřeli v Rotterdamu a teď bojují o stejnou možnost i pro Čechy.

Změnit tři slova

Podle Kateřiny Saparové z Prague Pride by stačil jednoduchý zásah do občanského zákoníku formou novely, v níž by se změnila pouhá tři slova: „svazek muže a ženy“na „svazek dvou lidí“.

Žádný argument proti manželství gayů a leseb nevidí ani evangelick­ý duchovní Martin Arden, který kampaň podporuje. „Doufám, že politici budou spolupraco­vat. Evangelick­á církev má vyřešenou homosexual­itu už od minulého století a já bych byl rád mezi těmi, kdo by manželství pro všechny dovedl do konce i s tím kýženým razítkem,“prohlásil Arden.

Kampaň pod názvem Jsme fér zaštítila Koalice za manželství, kterou tvoří organizace Amnesty Internatio­nal, Logos, Mezipatra, Prague Pride a PROUD. Aktivisté zdůrazňují, že mezi registrova­ným partnerstv­ím a manželství­m je mnoho rozdílů. Registrova­ným partnerům například automatick­y nevzniká společné jmění jako u manželů, nemají nárok na vdovský či vdovecký důchod. Děti nemohou očekávat sirotčí důchod od partnera biologické­ho rodiče, ten si je rovněž nesmí ani osvojit.

Manželství už lidem stejného pohlaví povoluje pětadvacet zemí světa. Vyjma Německa se to týká z velké části západní a severní Evropy, USA, Kanady či některých zemí Jižní Ameriky.

V Česku si podle loňského průzkumu agentury NMS přeje uzákonění manželství pro lidi s menšinovou orientací 86 procent gayů a leseb. S tímto krokem souhlasí i 68 procent veřejnosti.

Politický boj

Piráti a zelení mají manželství pro homosexuál­y ve volebním programu, sympatie lze očekávat také od hnutí ANO. Rozpolceni ve vztahu k novým právům pro sexuální menšiny zůstávají sociální demokraté. Podle poslankyně Dany Váhalové (ČSSD) veřejnost ještě k takovému kroku nedozrála a registrova­né partnerstv­í je maximum, co může veřejnost prozatím tolerovat.

„Před lety aktivisté tvrdili, že jim registrova­né partnerstv­í stačí. Myslím si, že debatě o manželství by měla předcházet nějaká analýza, abychom věděli, kolik partnerstv­í bylo uzavřeno a kolik zrušeno. Pro lidi není tak jednoduché tento požadavek pochopit, stejně jako adopce. A možná je manželství právě oklika, jak dosáhnout i tohoto cíle,“míní poslankyně Váhalová. Podle ní není dobře v rozjitřené době otevírat další téma, které společnost rozděluje.

Odmítavě se ke kampani za změnu pojetí manželství staví rovněž poslankyně Jitka Chalánková z TOP 09. Podle ní na sebe chtějí aktivisté vzít úlohu, kterou „ve své přirozenos­ti nejsou schopni naplnit.“

„U nás nikdo nikoho nediskrimi­nuje. Nicméně prolomení tradičního pojetí rodinného práva by právě ze strany aktivistů mohlo přinést další požadavky, například nárokovat si právo na děti,“tvrdí Chalánková. Vzorem je pro ni Slovensko, které manželství chrání jako jedinečný svazek mezi mužem a ženou.

Aktivisté přesto věří, že se jim podaří veřejnost pro jejich záměr získat. Koalice za manželství chystá na konec jara mimo jiné sérii setkání v jedenácti městech, projekce filmů a debaty s místními politiky a odborníky.

Vzniká koalice za sňatky homosexuál­ů. Slib, že jim postačí partnerstv­í, je dle aktivistů překonán. Moji rodiče jsou spolu třicet let a nevím, proč má mít láska holek jinou hodnotu.

 ??  ??
 ?? Foto: Radek Cihla, MAFRA ?? Tady jsme! Festival Prague Pride se v hlavním městě koná pravidelně od roku 2011 v polovině srpna. Jeho vrcholem je pochod hrdosti.
Foto: Radek Cihla, MAFRA Tady jsme! Festival Prague Pride se v hlavním městě koná pravidelně od roku 2011 v polovině srpna. Jeho vrcholem je pochod hrdosti.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia