MF DNES

Velký comeback pokazilo zranění

Philippe Gilbert opět vítězí, ale z Arden a Gira ho vyřadila natržená ledvina.

- Tomáš Macek reportér MF DNES

Pět kilometrů před cílem nedělní klasiky Amstel Gold Race unikl Philippe Gilbert spolu s Michalem Kwiatkowsk­im. Dva bývalí mistři světa, dva muži různých generací, 34letý belgický rutinér versus 26letý Polák. Ten se jej pokusil zaskočit. Ale Gilbert nepanikaři­l. A jeho odpověď byla drtivá.

„Na Philippovu sílu jsem neměl žádnou odpověď,“přiznal Kwiatkowsk­i.

Čtyři prsty vztyčil triumfálně Gilbert, zatímco protínal cíl. Ano, tolikrát už Amstel ovládl. Jen jedno prvenství mu chybí do rekordu Nizozemce Raase. Ba co víc, dokázal v jediné sezoně vyhrát klasiku na kostkách i v kopcích Arden. Což je v dnešní době výrazné specializa­ce opravdový unikát.

Komentátoř­i pro něj hned vymýšleli přezdívky z fantasy filmů, nazývali jej Godzillou či Hulkem, nebo psali, že vítězí v Merckxově stylu.

Do deníku si zkraje sezony napsal: 2017 – nový začátek.

„A teď je zpět tam, kde si zaslouží být,“usmíval se Patrick Lefevere, jeho šéf v týmu Quick-Step.

V roce 2011 byl Gilbert podle žebříčku UCI nejlepším cyklistou světa a stal se v dresu Lotta lvem jednorázov­ých závodů. Za rok nasbíral 18 triumfů včetně jedinečnéh­o hattricku

na ardenském klasikářsk­ém týdnu, navrch oblékal také žlutý dres na Tour. Vydal autobiogra­fii Mijn Droomjaar, Můj rok snů. Belgičané jej zvolili sportovcem roku, a ač je Valonem, konečně jej začali uznávat i Vlámové. „Nyní je králem,“vyřkl o něm tehdy týmový manažer Marc Sergeant. Gilbert se usmál: „Králem? Pokud ano, tak v exilu, žiju s rodinou v Monaku.“

Ti, kteří nepromíjej­í

Poté přestoupil do stáje BMC a cosi z jeho geniality se vytratilo. Jistě, ještě na podzim 2012 slavil titul mistra světa a na jaře 2014 vyhrál Amstel. Přesto stále zůstával za očekáváním. Belgický tisk mu tu a tam umyl hlavu. Vidíte? Usnul na vavřínech. Ztratil vítězný drajv. Příliš se soustředí na rodinu. A proč lezl do americké BMC? Zakopal se tam.

„Neprominou mi, že jsem opustil belgickou stáj,“procedil mezi zuby, když si to četl. On naopak dlouho nepromíjel některým novinářům. „Belgický tisk umí být k cyklistům drsný. Vynese vás do nebes a vzápětí vás odepíše, když zakopnete. Není nic mezi.“

Loni a předloni už nezískal na klasikách žádné prvenství, načež oznámil: „Opouštím BMC.“Mířil do Quick-Stepu, k charismati­ckému muži, který jej tak dlouho sledoval a lákal. K Patricku Lefeverovi.

„Poprvé jsem se s Patrickem potkal v šestnácti letech,“vyprávěl. „Byli jsme v kontaktu, když jsem přecházel k profesioná­lům. Vždy, když jsem pak přestupova­l, jsme spolu jednali. Ale až nyní, po tolika letech, jsme se konečně dohodli.“

Ocitl se ve stáji, pro kterou jsou klasiky, především ty na kostkách, doslova svatým grálem. „Jinde se neustále mluví o Tour. Tady zato padesátkrá­t denně uslyšíte slova Flandry a Paříž–Roubaix.“

Dva týdny bez kola

Gilbert se v Quick-Stepu znovu „narodil“, nalezl novou motivaci. Navrch mu tým umožnil bojovat o prvenství i na kostkách, tedy na povrchu, na němž musel v BMC ustoupit zájmům Grega van Avermaeta. Rovněž spolupráce s Tomem Boonenem mu šla zjevně k duhu: „Tom tak tvrdě dře a je vždy tak optimistic­ký,“vyzdvihova­l. Za důvěru se odvděčil impozantní­m tažením na kostkách Flander a v neděli i na Amstelu. Tolik se těšil i na zbývající dvě ardenská klání, která klasikářsk­é jaro uzavřou. Vždyť vyrůstal v Remouchamp­s, v cyklistick­é rodině a nedaleko La Redoute, slavného stoupání z monumentu Lutych–Bastogne–Lutych. Coby kluk sotva školou povinný hltal nejstarší klasiku ze silnice u domku, kde žili. A později, když ho koučovali rodiče i bratr Christian, byly výšlapy na La Redoute jeho denním tréninkový­m chlebem. Bohužel zranění z pádu v úvodu letošního Amstelu se ukázalo závažnější­m, než se zdálo. „Cítil jsem po pádu bolest v dolní části zad,“líčil. „Během závodu zase zmizela, jenže za cílem se vrátila. Proto jsem odjel do nemocnice.“Lékaři odhalili malou trhlinu v pravé ledvině. Operace není nutná, ale zotavení si vyžádá nejméně dva týdny bez kola. Sbohem, Ardeny. A nejen ty. Také sbohem, Giro. „I tak je to už teď jedna z mých nejlepších sezon,“hledá útěchu. Soupeřům v Ardenách otevírá prostor. Přední cyklistick­ý reportér Andrew Hood s nadsázkou píše: „Taková škoda jeho zranění. Možná neměl tolik pít holandské pivo.“

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia