MF DNES

Legendární „prestižky“nejsou jen pro pamětníky

- Jana Fuksová redaktorka MF DNES

Před třiceti lety je celá republika znala pod označením „mečířky“nebo „lendlovky“. Modrobílé sportovní boty ze Zlína pojmenovan­é podle tenistů Miloslava Mečíře a Ivana Lendla ale nezmizely z prodejních pultů ani z českých botníků. Naopak.

Pod známou značkou Prestige zažívají znovuzroze­ní. Už dávno totiž tyto boty nejsou jen doménou starší generace, která na nich vyrostla, ale zalíbení v nich nacházejí i dnešní teenageři.

„Ještě před pár lety to vůbec nevypadalo na to, že by výroba prestižek měla pokračovat. Každý rok jsem čekal, že bude náš poslední,“přiznává ředitel firmy Moleda Jaroslav Navrátil. „Ukazuje se však, že ten, kdo tehdy vymyslel materiál na podešev, byl geniální,“dodává s úsměvem.

Kdo má prestižky, je frajer

Státní podnik Svit přišel s modrobílou sportovní obuví na trh v roce 1984 a dostal ji hlavně do mohovitějš­ích domácností jako podpultové zboží. Tehdy platilo, že kdo má prestižky, ten je frajer.

Moleda odkoupila technologi­i vyvinutou Svitem v roce 2003 a pustila se do výroby prestižek. Dnes patří mezi tři největší výrobce obuvi v Česku a ročně z jejích linek odejde na 150 tisíc párů bot. Ještě před pár lety dokonce sídlila v původním baťovském areálu v centru Zlína.

Současné prestižky mají sice modernější design a jsou vyrobené z kvalitnějš­ích materiálů, ale jedna podstatná část zůstává nezměněná. „Tou je právě podešev vyráběná z polyuretan­ové pěny, která zajišťuje komfort. A to je podstata úspěchu. Mysleli jsme, že nám zákazníci vzhledem ke svému věku postupně zestárnou. Ale není to tak. I dnešní čtyřicátní­ci, kteří se starají o děti, potřebují pohodlnou botu,“uvádí Navrátil.

Pěna, z níž je vyrobená podešev, se na botu stříká. Oproti levnému dovozu z Východu, kde základ tvoří jen dutá část zpevněná mřížkou, mají prestižky celou podešev vyplněnou. I díky tomu vydrží dlouho, aniž by se rozpadly.

Často po nich sahají větší podniky, které je svým zaměstnanc­ům nakupují jako pracovní obuv. Chodí v nich například pracovníci mladoboles­lavské Škodovky.

„Bezpečáci mi říkají, že je to jediná bota, kterou dělníci skutečně nosí. Protože se stává, že sice vyfasují nějakou obuv, která odpovídá bezpečnost­i práce, ale pak stejně chodí v teniskách. Prestižka jim vyhovuje,“dodává ředitel Moledy.

Ve svém portfoliu má teď společnost širokou škálu modelů, které vycházejí z původního návrhu prestižek. Jsou letní i zimní, kotníkové, semišové, vhodné na golf i další sporty.

Firma si hraje také s designem. Inspiroval­i se třeba nedalekou zoologicko­u zahradou v Lešné a pro děti navrhli řadu nazvanou Zebra, která kombinuje černobílé pruhy. Další řada je čistě černá, jiná sází na popularitu džínoviny.

Pro ty, kterým se nelíbí ani jeden

Typická modrobílá obuv se ve Zlíně dělá od poloviny osmdesátýc­h let. Teprve nedávno však začala svému výrobci opět přinášet zisky

model v nabídce, umí Moleda udělat i jedinečný pár, který nikdo jiný nemá. „Navrhni si elegantní model pro chvíle relaxu, drsnou společnici na metalové koncerty nebo třeba fandovské prestižky v barvách fotbalovéh­o klubu,“láká obuvnická společnost na svých internetov­ých stránkách. Z výrobních linek tak odcházejí boty, které na pultech nenajdete.

Stejnou možnost zatím jiná firma v Česku nenabízí. Zřejmě i proto, že to není příliš ekonomicky výhodné. Zlínská společnost tím ale získává zákazníky mezi mladými lidmi, kteří by po klasické modrobílé variantě nesáhli.

 ?? Foto: Zdeněk Němec, MAFRA ?? Něco navíc „Podešev z polyuretan­ové pěny je hlavní předností bot značky Prestige,“říká ředitel Jaroslav Navrátil.
Foto: Zdeněk Němec, MAFRA Něco navíc „Podešev z polyuretan­ové pěny je hlavní předností bot značky Prestige,“říká ředitel Jaroslav Navrátil.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia