MF DNES

Na světové úrovni

Paříž, Londýn, New York, Indie, Nový Zéland, Vietnam – žádná nabídka cestovní kanceláře, ale města a země patřící k životům Moniky a Michaela Whiteových, kteří si zrekonstru­ovali stoletý dům na pražském Břevnově. Do interiéru se viditelně promítly oblíben

- text Eva Vacková foto Jaroslav Kvíz

Vrušném centru Prahy, kde turistická sezona trvá dvanáct měsíců, se moc dobře nebydlí. Manželé Whiteovi proto hledali klidnější adresu a velký byt s terasou, do něhož by se mohli přestěhova­t se spoustou knih, obrazů a věcí. „Nebylo to snadné, v realitní nabídce převládala podkroví plná šikmin, na které nic nepověsíte,“vzpomíná Monika a dodává: „Nakonec to dopadlo jinak. Místo bytu jsme koupili činžovní vilu z roku 1914. Lokalita nás nadchla, je tu klid, nemusíme jezdit nikam na venkov, přitom je to pár stanic tramvají do centra. Když dneska někomu ukážu fotku před rekonstruk­cí, nechápe, že se povedla taková proměna. Jediný člověk, který byl ze zchátraléh­o stavu nadšený, byla moje maminka. Dům jí připomínal krásné toskánské ruiny.“

Původní počet bytů se přestavbou zredukoval z pěti na tři, dva z toho jsou na pronájem. Z horních dvou podlaží manželé udělali stošedesát­imetrový duplex a naplnili tak svou představu o vzdušném světlém prostoru. Do nejvyššího podlaží umístili obývací pokoj s kuchyní a jídelnou, pracovnu a televizní pokoj. Dvě ložnice, dámskou a pánskou koupelnu, oddělené toalety pak o patro níž.

Velkou proměnou prošel také exteriér. Manželé nezapomněl­i zvelebit ani uliční předzahrád­ku, dostatečně zvětšili garáž. Nová francouzsk­á okna na opačné straně domu spojila přízemí se slunnou zahradou. „Zachránili jsme na ní pár původních prvků, kupříkladu režnou cihlovou zídku a dřevěnou kůlnu, kterou Michael předělal na obytnou chatku s malou kuchyní. Když v sezoně ,vyrážíme na chatu‘, máme to jen pár kroků. Přežila tady i stará hrušeň, k níž jsme ale museli volat ,doktory‘,“vzpomíná Monika.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia