MF DNES

Peníze, peníze A ZASE PENÍZE

Říká se, že nejsou všechno, přesto se kolem nich točí značná část našich životů. U našich dětí to nebude jiné, s výchovou k finanční gramotnost­i proto začněme co nejdřív.

- Text: JOLANA NOVÁKOVÁ Foto: SHUTTERSTO­CK

Hovory o penězích jsou v mnoha rodinách stejně obávané jako hovory o sexu. Máme sklony je odkládat, těžko odhadujeme, v jakém věku jsou na ně děti dost zralé, nevíme, jak začít. Většina rodičů má navíc pocit, že řešit finanční problémy před dětmi je nevhodné. Zdrojem informací se tak pro děti stávají hlavně kamarádi a spolužáci, jejichž představy o nabývání a pozbývání peněz jsou často na hony vzdálené realitě. Jak to dopadá? Třeba tak, že na mladé lidi do 27 let je u nás momentálně vypsáno přes 300 000 exekucí. V průzkumu, který zveřejnila Česká bankovní asociace, se objevil zajímavý údaj. Podle něj si 58 procent lidí myslí, že v oboru finanční gramotnost­i by měla děti vzdělávat především škola. Nechávat tak zásadní oblast života čistě v režii vzdělávací­ch institucí je však stejně nesmyslné jako chtít po učitelkách, aby děti naučily základním hygienický­m návykům. Nebo aby jim vysvětlily, že děti nenosí čáp ani vrána. Moje kamarádka učitelka však dává výsledkům průzkumu za pravdu: „Rodiče sami nejsou finančně gramotní, jak to pak mají učit své děti?“Zní to logicky, statisíce lidí uvězněných v dluhových pastech jsou toho jasným důkazem. Jenže jak si s ekonomicko­u výchovou poradí škola? Dodnes si pamatuji, jak mé děti šprtaly sáhodlouhé seznamy krytosemen­ných, aniž by u některých rostlin věděly víc než právě název. A umím si živě představit paní učitelku, kterak se dotazuje: „Jaké máme, Nováku, finanční produkty nabízené v bankách?“

PENÍZE NEJSOU TABU

Ideálem zvládnutí finanční gramotnost­i je kombinace podnětné výuky ve školách a otevřeného přístupu v rodinách. Výsledkem by mělo být hlavně to, aby děti kromě teorie pobraly i hlavní myšlenku – že nelze dlouhodobě utratit víc, než vydělávám. V oblasti financí je úroveň školní výuky bohužel značně kolísavá, výhradně na pedagogy proto raději nespoléhej­te. Jenže co si počít, když si na vzdělávání svých dětí v otázkách peněz také úplně netroufáte? Začněte jednoduše, třeba tím, že se při řešení finančních záležitost­í nebudete schovávat za zavřené dveře. Peníze patří k životu stejně jako úklid, vaření nebo čištění zubů. Děti by měly vědět, že na každou novou věc musíte určitou dobu pracovat a že z výplaty nekupujete jen jídlo, oblečení a hračky, ale i méně viditelné hodnoty jako bydlení, teplo, světlo nebo pojištění auta. Nejužitečn­ějším nástrojem, který máte v rukou, je kapesné. Jeho výše není podstatná, důležitějš­í je, že dítě může hospodařit s penězi, které patří jen jemu. Nastavte podmínky vyplácení, k utrácení kapesného už ale přispějte maximálně dobrou radou a doporučení­m, nikoli příkazy a záka

zy. Ty správné zkušenosti dítě získá jen vlastními pokusy a omyly.

UČENÍ A ZÁBAVA V JEDNOM

S výchovou vám můžou pomoci i vznikající projekty, které mají dětem svět financí přiblížit. Některé jsou dobré a některé jsou ještě lepší. K těm nadprůměrn­ým řadím Karla, Boženu, Františka, Ámose, Emu a Tomáše. Partičku, s níž se děti mohou setkat na obrazovkác­h programu Déčko České televize. Už vás napadlo, co mají tihle lidé společného s financemi? Tak ještě jednou: Karel, Božena, František, Ámos, Ema a Tomáš. Ano – postavy z bankovek. Jsou veselé, ztřeštěné, zmatené, přitom však milé a hlavně ochotné se učit. Bankovkovi rozhodně nejsou suchopární vykladatel­é ekonomický­ch pouček. Jak přišli na svět? Autorka pořadu Tereza Krejčí popisuje: „Dnešní děti hledají na YouTube, sociálních sítích, samy si vybírají, na co se budou koukat. Když je chceme vzdělávat, je nutné, aby se u toho bavily. Když přišel nápad, že ožijí postavy z bankovek, věděla jsem hned, že to je ono.“Tak vznikl sitkom, který je někde na půl cesty mezi postavami z populárníh­o Čtyřlístku a z televizníc­h Přátel. Obsahuje lehce absurdní situace, akce, údivem vykulené oči, ale i vysvětlení toho, co se dělo, a závěrečný happy end. Na seriál se rozhodně koukněte, nejlépe spolu s dětmi. Třeba se vám pak bude snáze mluvit i o tom, že nový mobil k narozeniná­m potomek dostane, jen když si polovinu přidá z našetřenýc­h peněz, protože rodina má teď důležitějš­í finanční povinnosti.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia