MF DNES

Zastav, řekli policistov­i. Poslechl a změnil tím Giro

- — Tomáš Macek

Kdo je na cyklistick­ém Giru vinen nedělním pádem, jenž zlikvidova­l část favoritů? Jak se dalších incidentů vyvarovat? A měli jezdci Movistaru, diktující tempo, vzápětí zpomalit a umožnit tím návrat jezdců, kteří se nikoliv vlastní vinou ocitli na zemi? Otázky a často složité odpovědi. Nedělní incident rozbouřil emoce.

Prezident organizačn­ího výboru Mauro Vegni včera přiznal vinu policisty, jehož nešťastně odstavený motocykl, přečnívají­cí do vozovky, byl u zrodu karambolu.

„Šlo o kombinaci jeho chybného úsudku a smutné souhry okolností,“řekl Vegni. Policista údajně zastavil, jelikož dostal za úkol chránit v závěrečném stoupání skupiny jedoucí za čelem závodu. „Raději měl však zastavit až o 100 metrů dál, na vhodnějším místě. Šlo o chybu, která se stane v žáru závodu. Zaplatili jsme za ni velkou cenu.“

Přesto zároveň Vegni žádá: „Není správné odsuzovat nyní celou policii, která 70 let odvádí obrovský kus práce, aby Giro chránila.“

Tři kandidáti stupňů vítězů Thomas a Landa ze Sky i Yates z Oriky nabrali po pádu velkou časovou ztrátu. Zranění Landy ohrožuje jeho další působení na Giru. A Kelderman ze Sunwebu, jenž měl být největší oporou svého lídra Dumoulina, si zlomil prst a vzdal.

Nehod způsobenýc­h chováním doprovodný­ch motocyklů a vozů v cyklistice přibývá. Jezdci volají po striktnějš­ích bezpečnost­ních předpisech, cyklistick­á unie UCI se brání tvrzením, že o osvětu i prověrky řidičů z konvoje usiluje dostatečně.

Tentokrát šlo zjevně o nedostatek empatie policisty. Plnil příkaz „Zastav a počkej“. Jenže nedomyslel, že překáží na nebezpečné­m místě: za pravotočiv­ou zatáčkou na konci sjezdu. Bylo předvídate­lné, že právě tady se po celé šíři silnice rozpoutá tuhý poziční boj předních týmů před cílovým stoupáním.

„Každý chtěl být co nejvíc vepředu. Ten pád je i chybou nás všech,“pragmatick­y pronesl Mikel Landa. Tom Dumoulin se naopak rozčiloval: „Nevím, co tam ta hloupá motorka dělala. I já ji uviděl až na poslední chvíli a jen těsně se vyhnul.“

Za ním jedoucí Kelderman už to nezvládl, zavadil o stroj řidítky. Jeho pád způsobil dominový efekt.

Podle Matta Whita, sportovníh­o ředitele stáje Orica, měl tempo diktující tým Movistar poté na minutu či na dvě zpomalit. „Bylo by to fér vůči postiženým cyklistům. Movistar věděl, kdo všechno je na zemi. Nebyl důvod tlačit na pilu.“

S tímto názorem nicméně zůstal White víceméně osamocen. „Zabrzdit v tu chvíli závod bylo zcela nemožné,“poukazoval Vegni.

V minulosti po hromadných pádech takové „gesto“organizova­li i Fabian Cancellara, Bradley Wiggins či Chris Froome coby „kápové“pelotonu, nikdy však ve finální fázi horské etapy. Max Sciandri, sportovní ředitel týmu BMC, v nedělním cíli upozornil: „Jsou chvíle, kdy něco takového udělat můžete, a chvíle, kdy ne. Už jsme se ocitli v etapě příliš daleko. Bylo by to jako snažit se okamžitě zastavit rozjetý vlak. Kdyby k pádu došlo dřív, šlo by to. Ale ne kilometr před rozhodujíc­ím stoupáním.“

Stejně jako na Giru 2014 se tak Nairo Quintana z Movistaru oblékl do růžového trikotu po etapě ovlivněné chybou organizáto­rů. Nyní chce dokázat, že je nejsilnějš­ím mužem za jakýchkoli­v okolností.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia