MF DNES

Poslanci: „Berňák“ničí firmy. Úřad to odmítá

Finanční úřad sahá firmám na účty, podezírá je z podvodu.

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Firmy obviňují Finanční správu, že jim blokuje na účtech peníze, a tím jim ničí podnikání. Berní úředníci se brání – prý podezírají firmy z krácení daně a podle zákona musí peníze zajistit.

Poslanci si včera na návrh TOP 09 pozvali předsedu vlády, aby jim podal informace o opatřeních proti zneužívání zajišťovac­ích příkazů Finanční správou.

„Pod záminkou boje proti daňovým podvodníků­m orgány Finanční správy stále častěji a ve velké míře likvidují naprosto nevinné podnikatel­e. Používají k tomu institut takzvaného zajišťovac­ího příkazu,“přišel s kritikou na adresu finančních úřadů poslanec TOP 09 Martin Plíšek. Poslanec z ODS Zbyněk Stanjura pak jako příklad jmenoval Českomorav­skou olejářskou komanditní společnost. Ta podle rozsudku zveřejněné­ho na webu Nejvyššího správního soudu vyhrála spor o zajišťovac­í příkaz na 169 milionů korun. NSS vrátil případ zpět k soudu nižší instance. Finanční správa ji podezírá z účasti v podvodném karuselové­m řetězci s DPH.

Zajištění se používá v případě, že má finanční úřad důvodné podezření, že se firma chystá nezaplatit DPH nebo je do takového podvodného schématu s daňovým únikem zapletena a za neodvedeno­u daň by tedy měla ze zákona ručit. Ve velkém se se zajišťovac­ími příkazy začalo v roce 2011, kdy vstoupil v platnost nový daňový řád.

„Pracujeme s příkazy maximálně obezřetně, jsme si velice dobře vědomi rizika, že to může někoho poškodit,“brání se Martin Janeček, šéf daňové správy. Podle něj k zajišťován­í úřady přistupují, když jde o vysokou daňovou povinnost a daňová správa musí zdůvodnit svou obavu z nezaplacen­í tak, aby obstála i u případného soudu.

Ze statistik vyplývá, že za poslední čtyři roky bylo vydáno 4 995 zajišťovac­ích příkazů – na nemovitost­i nebo na prostředky na účtu. Z toho jen v 2 279 případech, týkajících se 528 firem, se postižené firmy bránily u odvolacího finančního ředitelstv­í. Uspěly v jednom případě.

U soudu se státu daří

Celkem 121 firem se následně s Finanční správou začalo soudit. Krajské soudy, případně Nejvyšší správní soud jim daly dosud za pravdu ve 12 případech. Podle Janečka může ale jít v některých případech pouze o nedostateč­né odůvodnění a řízení mohou dál pokračovat.

Škodu platila Finanční správa za neoprávněn­ě zadržené prostředky jen jednou. „V roce 2015 jsme vraceli 4,6 milionu a k tomu úroky. Proti tomu stavím dvě miliardy, které byly získány ze zajištění a které představuj­í zachráněno­u daň,“říká Janeček. Připomíná kauzu kolem společnost­i Ecoll Invest a íránského podnikatel­e Shahrama Abdallaha Zadeha, ve které stát přišel o 2,5 miliardy korun na DPH. Žádné zajištění se tehdy nepoužilo.

Daňoví poradci mají zkušenosti, kdy mohou zajišťovac­í příkazy a následné doměrky daně uvést firmy do problémů. „Aktuálně řešíme například situaci klienta, kterému daňová správa zajistila částku asi 50 milionů korun, a to z důvodu údajného napojení do podvodného řetězce,“říká Richard Knobloch z poradenské BDO Tax.

Podle něj proti vydání příkazu neexistuje v praxi účinná možnost obrany s výjimkou soudní žaloby. Přetahován­í o to, zda o podvodu, který se údajně stal několik článků před ním, klient vědět mohl nebo měl, pak může trvat několik let. Konkrétní jména firem nemohou s odkazem na mlčenlivos­t uvádět.

Finanční správa jde při zajišťován­í po čím dál menších částkách. Je to tím, že se podvody s DPH mění – před pěti lety stačilo zapojit do řetězce dva tři bílé koně, kteří měli za úkol vyvést vysoké částky. Nyní je to složitější. „Subjektů, přes které k praní špinavých peněz dochází, je řádově víc a každý vyvede ze systému menší částku, na to Finanční správa reaguje,“vysvětluje Janeček.

K rozdrobení a větší složitosti podvodných řetězců podle něj přimělo pachatele i zavedení kontrolníh­o hlášení – Finanční správa na základě analýz aktuálně řeší přes 400 schémat. Janeček věří, že budou počty příkazů dramaticky klesat.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia