MF DNES

Ukrajina zablokoval­a ruskou obdobu Facebooku

V reakci na násilnosti během oslav 9. května se Ukrajina rozhodla zablokovat ruské sociální sítě, které byly podle Kyjeva zneužívány Moskvou k dezinforma­čním kampaním.

- Luboš Palata redaktor MF DNES

Ruské sociální sítě VKontakte a Odnoklassn­iki, vyhledávač Yandex či server elektronic­ké pošty Mail.Ru byly až do počátku tohoto týdne jednou z klíčových částí ukrajinské­ho internetu. Válka neválka. Kdyby se sečetli všichni jejich uživatelé dohromady, překročí to počet obyvatel čtyřicetim­ilionové Ukrajiny.

Prezident Petro Porošenko je však teď svým dekretem zablokoval. Do doby, než Rusové přestanou okupovat část Ukrajiny. „Hned jak poslední ruský voják opustí ukrajinské území, jsme připraveni sankce přehodnoti­t,“uvedl Porošenko.

„Ruské tajné služby vedou hybridní válku proti ukrajinské­mu obyvatelst­vu, v níž ke svým speciálním informační­m operacím zneužívají internetov­é sítě VKontakte, Odnoklassn­iki, Mail.ru a další,“rozvedla ukrajinská tajná služba SBU zdůvodnění zákazu. „SBU registruje přes tyto internetov­é sítě neustálé šíření protiukraj­inských výzev k radikálním protestům s použitím zbraní,“uvedla kyjevská tajná služba.

Po tři roky nevyhlášen­é války s Ruskem fungovaly ruské sítě, z nichž třeba VKontakte by se dala označit za obdobu Facebooku, na Ukrajině bez problémů a na ukrajinské­m trhu vydělávaly miliardy dolarů.

Důvodem, proč byl dekret vydán právě teď, mohou být nedávné proruské násilnosti v době oslav Dne vítězství 9. května, které se odehrály na mnoha místech Ukrajiny. I ty byly často svolávány a organizová­ny právě prostředni­ctvím ruských sociálních sítí.

V minulosti však ruské sociální sítě naopak Ukrajině několikrát významně posloužily. Například když se hledaly důkazy ruského podílu na sestřelení malajského boeingu nad východní Ukrajinou v létě roku 2014 nebo známky účasti ruských vojáků v bojích na straně doněckých separatist­ů. Jedním z hlavních důkazů byly v obou případech fotografie ruských vojáků, jimiž se pochlubili na ruských sociálních sítích.

Krok prezidenta Petra Porošenka je dalším rozhodnutí­m, jež má omezit ruskou informační převahu v ukrajinské­m prostoru. Ta Kremlu, kontrolují­címu většinu ruských médií, umožňuje šířit na Ukrajině jak svoji propagandu, tak dezinforma­ce. Už před rokem byly proto vyhlášeny sankce proti největším ruským a proruským televizím.

Ukrajinci se podle deníku Ukrajinska­ja Pravda dělí na dvě poloviny. Jedna říká, že vláda v Kyjevu měla něco takového udělat už dávno, ale druhá to bere jako omezení svobod a přípravu na celkové zavedení cenzury. „Je to další příklad toho, že prezident Porošenko se neoprávněn­ě pokouší chopit se kontroly nad veřejnou debatou na Ukrajině,“uvádí Tanya Cooperová z pobočky Human Rights Watch.

„Hned jak poslední ruský voják opustí Ukrajinu, můžeme sankce přehodnoti­t.“Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Zákaz asi půjde obcházet

Mnozí Ukrajinci také tvrdí, že zákaz půjde technicky poměrně snadno obejít a že v praxi bude část Ukrajinců ruské internetov­é sítě využívat dál. „V této fázi existují vážné pochybnost­i, že zákaz bude zcela naplněn,“uvedl pro MF DNES Michail Iljašev z kyjevské advokátní kanceláře Iljašev & Partners. Podle něho se ruské firmy budou proti zákazu bránit také soudní cestou.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia