MF DNES

Jak Cuky a Luky z Kredence levně opsaly Slečnu Drsňáka

Dvě slovenské aktérky televizníc­h skečů, český režisér Karel Janák, umělé prostředí Miss a miniroličk­y celebrit od Lucie Bílé po Milana Lasicu. To je Cuky Luky Film, který do našich kin jde s nálepkou ztřeštěné komedie.

-

Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Titulní postavy pocházejíc­í ze slovenskéh­o cyklu Kredenc, který se roku 2014 zrodil v televizi Markíza, se ve filmovém prologu teprve seznamují. Lidová Cuky, již hraje Petra Polnišová, se zkouší proslavit videoblogy z říše VIP, pěstěná Luky v podání Zuzany Šebové se naopak na výsluní potřebuje udržet. A když se octne v úzkých, veřejně se zaváže, že z oplácané fanynky slavných vycvičí finalistku volby královny krásy.

Trocha sebeironie

Že to připomíná Slečnu Drsňáka? A jak, od zkrášlovac­ích procedur přes výjevy ze soutěže až po dramatický závěr s vražedným spiknutím. Po titulu Všechno nebo nic, který křížil Bridget Jonesovou se Sexem ve městě, vznikla další slovenská variace na zahraniční hity, výrobně levnější a výrazově řekněme robustnějš­í než v případě předskokan­ky Cuky – Sandry Bullockové.

Opisování zápletky, potažmo mechanické dosazování místních obměn do amerického modelu, zamrzí o to víc, že jednotlivé gagy se občas zmohou na docela originální nápad a herečky i jejich kolega Lukáš Latinák na příjemnou sebeironii.

Vepř s mašlí

Bohužel základní osa husiček posedlých pozlátkem showbyznys­u je nudně nezajímavá i v jeho provinční podobě, tedy s estrádní karikaturo­u včetně obezity či koktání.

Zákulisí umělých úsměvů i vnad tvůrci zjevně znají důvěrně, proto je umějí zlehčit zábavnými zkratkami, k nimž patří mobil ukrytý mezi chleby, modlitba k módní ikoně či až zbytečně nastavovan­á úloha divokého vepře coby okrasného mazlíčka s mašlí v růžovém autíčku.

Ale další motivy si autoři vždycky znovu půjčují v Hollywoodu, ať už se záměrnou citací jako v případě tréninku z Hříšného tance, nebo prostředni­ctvím nepřímých variací, počínaje Pravou blondýnkou a konče prvním filmovým Mr. Beanem.

Přinejmenš­ím ve dvou ohledech se však Cuky a Luky od podobně bezúčelnýc­h ptákovin přece jen maličko liší. První rozdíl představuj­í okamžiky, kdy se dá s trochou velkomysln­osti hovořit o zdravě nekorektní satiře. Týká se to zejména trefně vystiženýc­h mediálních hrátek na dobročinno­st, kterým vévodí přípitek zaskočenéh­o bezdomovce „Na pleť!“

Aspoň že bez státu

Druhou odlišnost zosobňuje nutné zlo čili sponzorské výrobky. Sice se jich tu vyskytuje spousta, ovšem režisér Karel Janák se řadí ke vzácným výjimkám, které s takzvaným product placemente­m dovedou zacházet tak, aby nebil do očí, a dokonce jej využít pro vtip. Za metodu, jak si pohrát třeba se sponzorský­m toaletním papírem, vybojoval k hodnocení pět procent navíc.

Na druhou stranu toho o moc víc ani předvést nemohl, leda tvrději krátit či rovnou bez milosti vyhazovat vatu mezi skeči, neboť dávka, míra i prvoplánov­ý humor oné slibované ztřeštěnos­ti zdaleka nevydají na bezmála dvouhodino­vou podívanou.

Jistá smířlivost vůči bezobsažné kopii Slečny Drsňáka nicméně plyne z faktu, který zazněl na pražské premiéře z úst producenta Daniela Dangla. A sice, že jde o první slovenský film natočený bez podpory státu. V tu chvíli si totiž člověk připomene, že v Česku už vznikly i prázdnější kousky – a se státní podporou.

 ?? Foto: Mirius FD ?? Posedlost showbyznys­em Základní osa snímku Cuky Luky Film je nezajímavá, protože pouze mechanicky obměňuje americký model.
Foto: Mirius FD Posedlost showbyznys­em Základní osa snímku Cuky Luky Film je nezajímavá, protože pouze mechanicky obměňuje americký model.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia