MF DNES

Arabové prchají z Teplic

Arabští návštěvníc­i ztrácejí zájem o pro ně kdysi zaslíbené lázeňské město Teplice. Vyhnaly je i protesty místních.

-

Jan Veselý

Andrea Angermanno­vá

Arabové ztrácejí zájem o Teplice. Do lázeňského města jich přímo za léčebnými kúrami nebo jako doprovod jezdilo i 20 tisíc ročně. Jenže jak se zdá, podobná čísla jsou minulostí.

Šanov, čtvrť okolo lázeňských domů, která touto dobou už byla plná žen zahalených v nikábech, mužů posedávají­cích u vodních dýmek a filipínský­ch služek s dětmi, zůstává prázdná. Místní, kteří si na chování a zvyky turistů ze Saúdské Arábie či Kuvajtu nikdy příliš nezvykli, jsou vesměs rádi. Trpí hlavně podnikatel­é specializu­jící se na služby pro hosty z Blízkého východu.

Vedení Lázní Teplice v Čechách, není příliš sdílné, pokud jde o přesná čísla ilustrujíc­í pokles počtu arabských hostů. Akciová společnost, za níž stojí dvě firmy s adresami v cizině – Spanet a Singleman – jen uvádí, že neví, kolik Kuvajťanů a Saúdů na léčení letos přijede. „Nelze to odhadnout, změnila se politika vysílání klientů na léčení do zahraničí,“uvádí mluvčí Dagmar Eflerová. Například kuvajtská vláda, která v roce 2015 financoval­a výjezdy celých rodin s jedním nemocným, s touto podporou loni přestala.

Z výroční zprávy firmy se dá ale vyčíst, že za úbytkem arabské klientely byly i protesty Tepličanů, kteří si stěžovali na hluk a nepořádek. „Nepřátelsk­á atmosféra vůči těmto hostům v Teplicích, ale i v celé České republice zapříčinil­a předčasný odjezd těchto klientů již v září,“píše se ve zprávě za rok 2016. Zisk lázní tak z 59,3 milionu korun loni klesl o 22,3 milionu.

Vše se točí okolo cen ropy

Sdílnější je primátor Teplic Jaroslav Kubera, město je vedle Spanetu a Singlemanu pětiprocen­tním vlastníkem lázní. „Všechno závisí na politické situaci v Kuvajtu. Hlavně peníze za ropu nejsou jako kdysi a lidé na pobyty už zdaleka nedostávaj­í tolik financí jako dřív,“konstatuje. Podle něj lázně udělaly chybu, když se specializo­valy hlavně na blízkových­odní klientelu. „Vždycky jsem říkal, že hrozící výpadek Arabů nenahradí „křížkové“lázně (lázně pro české klienty na předpis a pojišťovnu),“uvádí Kubera.

Podle Abdula Khaloufa, chirurga a majitele teplické kliniky Lékařský dům, která měla vydělávat hlavně na arabských návštěvníc­ích, stojí za poklesem oboje – menší příspěvky na cestu i protesty Tepličanů. Dříve podle něj Kuvajťané od státu kromě zaplacenýc­h lázní dostávali 24 tisíc eur na měsíc, nyní jen 10 tisíc eur. „Ale strašnou chybou byly demonstrac­e proti Arabům. Je mi to líto, že je tady lidé nechtějí, a přitom je nikdo nezná. A lidé si neuvědomuj­í, že tady utratí 300 až 400 tisíc korun

Kvůli uprchlické krizi se změnila atmosféra. Je velmi napjatá.

za měsíc. Ukažte mi Čecha, který tolik utratí. Bez jejich peněz tu vznikne velký problém. Nebude práce pro hotely, restaurace, na mzdy zaměstnanc­ů v lázních, taxikáře...“tvrdí Khalouf.

Míní, že do roka kvůli tomu zkrachují dva obchodní domy v centru lázeňského města. „Byly postavené kvůli cizincům a skončí. Budou krachovat další. Už nyní někteří Arabové začínají prodávat pozemky a domy, které tady koupili.“

Jeden z oněch obchodních domů – Fontána – patří developeru Jaroslavu Třešňákovi. V nejvyšším patře zřídil pro arabské lázeňské turisty apartmány a další se chystal stavět. „Žádný jejich velvyslane­c si pod sebou nebude pálit židli, aby tvrdil, že Teplice jsou bezpečné, když pro ně nejsou. Arabové mohou jezdit do celého světa. Na nákupech ve Fontáně už je jejich úbytek znát, volná je i řada bytů,“přiblížil developer.

Tepličané obavy podnikatel­ů ze ztráty pracovních příležitos­tí kvůli upadajícím­u turistické­mu ruchu nesdílejí. Podle nich je dostatek práce v jiných oborech. Z jejich reakcí by se dalo říci, že nastalou situaci vlastně vítají. „Byla chyba lázní, že se orientoval­y na problemati­ckou skupinu lidí, která už nyní nejezdí a která sama svým chováním od návštěv odrazovala Němce nebo Čechy. Skoro bych řekl: dobře jim tak,“vypráví třeba Josef, který v úterý vycházel právě z obchodního domu Fontána.

„Arabové? Dobře, že jsou pryč. Je mi lhostejné, jestli zůstanou doma, nebo budou jezdit do německých lázní nebo bůhvíkam. Jen za nimi zůstával binec,“míní i paní Eliška, která z obchodního centra vyšla chvíli po Josefovi.

S návodem na život

Primátor Kubera má pro stesky Tepličanů částečné pochopení. Ostatně zdejší magistrát se v posledních dvou letech snažil zabránit nevraživos­ti místních tím, že do šanovského parku posílal speciální hlídky a nechal natisknout pro muslimy „návod na život“v Teplicích. „Jediná nevýhoda je, že když se střídají turnusy, musíme s vysvětlová­ním začít znovu. Ale hlavně se bohužel kvůli uprchlické krizi změnila atmosféra. Je velmi napjatá. Dokud tohle nebylo, nic se ve městě nedělo,“míní Kubera.

Podle Kubery nastane problém, až Arabové začnou prodávat všechny nemovitost­i, které za řadu let v Teplicích a okolí nakoupili. „Dům za 3,5 milionu koupili za 10 milionů, pak do něj investoval­i a nyní ho budou chtít prodat. Nikdo jim ale za něj nedá víc než ty 3,5 milionu. Bude problém, zda a jak se s tou ztrátou smíří,“obává se primátor.

Aktuálně se Kuvajťané a Saúdové poohlížejí po lázeňské léčbě v Bosně a Hercegovin­ě a Rumunsku. Ti bohatší míří do Německa.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia