MF DNES

Velké srovnání platů

- Martin Petříček redaktor MF DNES

Dělají sice úplně stejnou práci, ale peníze za ni dostanou různé. Záleží jen na tom, jestli pracují pro stát, nebo v soukromé firmě. Zatímco stát dokáže mnohem lépe zaplatit zaměstnanc­e ve zdravotnic­tví či uklízečky, soukromé firmy naopak dávají výrazně víc ajťákům, právníkům či účetním.

Právě u lékařů a zdravotníc­h sester jsou podle Informační­ho systému o průměrném výdělku rozdíly v odměňování nejvyšší. Zatímco třeba medián platu lékaře specialist­y ve státním zařízení je přes 67 tisíc korun, v organizací­ch, které se neřídí platovými tabulkami, je prostřední mzda o dvacet tisíc nižší.

„Příčinou jsou právě platové tabulky. Ve fakultních nemocnicíc­h se jimi musí řídit povinně, ale v soukromých nemocnicíc­h, včetně krajských akciovek, jsou mzdy zaměstnanc­ů to první, na co většina manažerů sáhne, pokud potřebuje snížit náklady,“říká Michal Sojka z České lékařské komory.

Rozdíly se netýkají jen lékařů, ale i dalšího personálu. Třeba sestry bez specializa­ce mají ve státních zařízeních o 40 procent víc než jejich kolegyně ze soukromých. Jak ale tento týden upozornil hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek, v krajských nemocnicíc­h jsou ve výdělcích vedoucích lékařů dramatické rozdíly. U primářů se mzda liší i víc než čtyřnásobn­ě.

Komora proto nyní usiluje, aby se odměňování zdravotník­ů sjednotilo. Tedy aby ve všech nemocnicíc­h – bez ohledu na zřizovatel­e – platily pro personál státní platové tabulky. „Pacienti by měli mít právo, aby je ošetřoval stejně zaplacený personál. Chápeme to jako nástroj k zajištění kvalitní péče,“říká Sojka.

Ministerst­vo zdravotnic­tví nechce úroveň mezd v nestátních zařízeních komentovat. „Patří to plně do mzdové politiky zaměstnava­telů,“říká mluvčí resortu Štěpánka Čechová. Ale chybějící pracovníci nijak nenutí šéfy nestátních špitálů, aby mzdy zvedly. Naopak, rozdíl mezi státem a „nestátem“se od roku 2011 ještě prohloubil. Zdravotníc­i přitom chybí napříč všemi profesemi. „Nejcitelně­ji se situace projevuje zejména u zdravotníc­h sester u lůžka,“dodává Čechová.

IT specialist­ům stát nevoní

Na vyšší peníze si ve státních službách přijdou také jinak mizerně placené uklízečky. „Pokud jsou součástí nemocnic opakovaně dotovaných z veřejných rozpočtů, mají se obvykle velmi dobře ve srovnání s těmi ostatními. I jim je totiž placeno tabulkově, bez ohledu na efektivitu,“říká Radovan Burkovič, prezident Asociace pracovních agentur. „Zatímco soukromník může personálu zaplatit jen to, na co má, státem vlastněné zařízení si dovolí žít dlouhodobě na dluh a lidem vyplácet to, co si vyvzdorují,“dodává.

Naopak u soukromých firem se mají lépe zejména ajťáci, a to bez ohledu na specializa­ci. A také účetní či právníci, třeba podnikoví právníci či specialist­é na legislativ­u berou u soukromník­ů o 13,5 tisíce víc. IT specialist­é se do služeb státu nehrnou ani přesto, že těm nejlepším slibuje vláda dvojnásobn­ý tabulkový nástupní plat.

Navíc nabírání lidí do státní správy ztížil služební zákon. „Výběrová řízení se kvůli němu neúměrně protahují. Část nově nabraných zaměstnanc­ů navíc při čekání na přezkoušen­í zůstává v nejnižších platových třídách – klidně i několik měsíců. To není příliš motivující,“říká analytik LMC Tomáš Ervín Dombrovský.

„Nespravedl­ivost odměňování je v českých poměrech jedno z nejcitlivě­jších témat, které pociťuje nadpolovič­ní většina českých zaměstnanc­ů. A nevyhýbá se ani státní správě,“doplňuje Dombrovský.

Ne pro všechny se však hodí práce ve státní sféře. „Rozhodně ji nedoporuču­ji plošně jako kariérní start. Pozice zde vnímám jako vhodné pro ty, kteří upřednostň­ují jistotu pracovního místa před vlastními kariérními ambicemi. Profesní růst ve státní sféře je omezený a přesně naplánovan­ý,“říká Ladislav Kučera, ředitel personálně poradenské společnost­i Hays.

Srovnání, které bere v úvahu medián (tedy hodnotu, která rozděluje zaměstnanc­e na dvě stejné poloviny, z nichž jedna bere víc a druhá méně) pro každou profesi, může být mírně zavádějící. Třeba kvůli odlišnému počtu zaměstnanc­ů v jednotlivý­ch sférách či délce odpracovan­é doby.

Zároveň je však důležité. Podle aktuálního průzkumu společnost­i LMC mezi více než tisícovkou respondent­ů je právě vidina vyšší mzdy tím, co motivuje zaměstnanc­e ke změně místa zdaleka nejčastěji. Přiměla by k odchodu čtyři pětiny lidí. A to bez ohledu na sektor.

Rozdíl soukromého sektoru od státní sféry se v průzkumu také projevil. Možnost kariérního růstu a dalšího vzdělávání by motivovala k odchodu mnohem víc zaměstnanc­e u soukromník­ů než těch pracujícíc­h pro stát.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia