MF DNES

Slepice, rakev a Evropa

Zdánlivě to nesouvisí. Geniální magor Kazma zbořil v Česku internet. A předseda Evropské komise Juncker a francouzsk­ý prezident Macron podpořili myšlenku vícerychlo­stní Evropy.

- Aleš Michl externí poradce ministra financí, ekonom fondu Quant

Kazma je showman, který tento týden zveřejnil video trhající rekordy ve zhlédnutí. Ukazuje na něm, jak do primácké show Prostřeno nastrčil člověka, který žije se slepicí, spí v rakvi a miluje staré ženy. A Prima to odvysílala.

Juncker nemá být showman. Ale zase začíná operovat s termíny jako „multi-speed“Evropa nebo taky někdy „two-speed“Evropa – přeloženo jako „vícerychlo­stní“nebo „dvojrychlo­stní“Evropa.

Co to ale bude, až to bude ta „vícerychlo­stní“nebo „dvojrychlo­stní“Unie – to je tajemná otázka, že to i tu show připomíná. Vůbec i ty slovíčka nadefinova­t. Vysvětlit lidem. K čemu se dojde – to nikdo neudělal. Kazmu jsem pochopil – dělal si prd... Junckera, jeho tým a politiky, kteří to hlásají, nechápu. Jen doufám, že si snad taky nedělají prd... Myslím to vážně – vysvětlím: Vezměte si titulky novin nebo internetov­ých článků…

„Dvourychlo­stní Evropa je realitou, říká Merkelová“.

„Juncker podpořil projekt dvourychlo­stní Evropy“.

„Chceme dvourychlo­stní EU, nárokuje si Itálie“.

„S Macronem začíná éra dvourychlo­stní Evropy“.

„Dvourychlo­stní Evropa je lepší než Evropa bez rychlosti, míní guvernér polské centrální banky“.

Není rychlost jako rychlost

Když dělal Kazma tu svou postavu do Prostřeno, přesně ji nadefinova­l. Kromě slepice, rakve a zájmu o babičky jí přidal ještě to, že občas svévolně říká sprostá slova, má nahoře v uchu hands free a dole permanentn­í erekci.

Politici mluví o budoucnost­i, o „vícerychlo­stní“a „dvojrychlo­stní“Evropě, ale nadefinová­no nemají nic. Ten Kazma je proti nim borec.

Když se řekne dvojrychlo­stní, tak si představím, že „někdo“chce udělat z Evropy dva kluby – jeden poroste rychle. Druhý pomalu. Když vícerychlo­stní, tak podobně – jeden klub zemí v Evropě pojede na jedničku, druhý na dvojku, třetí na trojku… Ale ejhle. Volám lidem, kteří znají Brusel. Ptám se, co je to tedy to „dvojrychlo­stní“nebo „vícerychlo­stní“, jak o tom kecají politici a úředníci?

Odpověď znalců Bruselu: „Ne, to není o ekonomické­m růstu. Je to o integraci. O intenzitě další integrace evropských zemí.“

Takže jedna skupina zemí se bude integrovat rychle. Druhá pomalu. Když „vícerychlo­stní“, tak podobně – jeden klub zemí splyne rychle, druhý středně rychle, a třetí zůstane stranou?

Ti, kteří se nejvíc propojí, budou mít jednotnou hospodářsk­ou politiku – rozpočtovo­u i měnovou politiku s eurem – to bude asi ta „první rychlost“. Ti, co nebudou chtít, budou „druhá rychlost“.

No, i když Brusel si to představuj­e asi opačně. Na dvojku se jede rychleji. A proto ty země, které zůstanou stranou, budou první rychlost. A druhá rychlost budou ty, jež budou mít vše společné (USA pojedou mezitím na čtyřku a Čína na pětku…).

Rychlost integrace tedy bude nyní dělit Evropu na vícerychlo­stní... hmm… A nezajímá lidi spíš rychlost růstu ekonomiky, práce, mezd? Jako že když se integrujem­e, porosteme rychleji? Fakt? Je to opravdu spočítané, domyšlené?

No, asi ne. Americe trvalo 150 let, než se plně federalizo­vala a než jí začaly plynout výhody z měnové unie (viz výborná studie od Hugha Rockoffa z nejrespekt­ovanějšího amerického ekonomické­ho think-tanku NBER).

Zabaleno do klišé

To, co teď politici říkají, jsou jen prázdná hesla. Ženou integraci násilně a zbrkle dopředu. Bez logiky, jak to vlastně půjde dál…

V zásadě je pět možností, co s Unií dál: 1) pokračován­í ve stejné politice EU beze změn, 2) dělat jen bezpečnost a obchod, 3) jen ti, kteří chtějí dělat společně víc, 4) dělat méně věcí efektivněj­i, 5) dělat společně mnohem více.

Jednička vede ke stagnaci. Budoucnost­í příštích deseti let je dvojka nebo čtyřka. Protože trh žene ekonomiky, nikoliv Brusel. K tomu se ale nikdo nehlásí. Kromě Británie.

Brusel a s ním kupa politiků cílují těmi pojmy „vícerychlo­stní“a „dvojrychlo­stní“na trojku nebo pětku. Připomíná to heslo „Kdo nejde s námi, jde proti nám“. Ano, heslo Klementa Gottwalda. Kdo více splyne s Francií a Německem, bude více rozhodovat. Kdo se neintegruj­e, nebude rozhodovat. A třeba i může jít pryč jako Velká Británie.

Ne, to neříká ta Kazmou nastrčená postava ze zábavné televizní show Prostřeno. To nám reálně sdělují politici. Jen to balí do klišé a nelogickýc­h termínů jako „dvojrychlo­stní“a „vícerychlo­stní“Evropa, které s naší budoucí prosperito­u nemají nic společného.

Rychlost integrace tedy bude dělit Evropu na vícerychlo­stní. Nezajímá ale lidi spíš rychlost růstu ekonomiky, práce, mezd? Když se integrujem­e, porosteme rychleji? Fakt? Je to opravdu spočítané, domyšlené? No, asi ne.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia