MF DNES

Stát draze platí systém na zakázky, který nikdo nechce

Systém pro elektronic­ké zadávání zakázek má být od července pro stát povinný.

- Zuzana Kubátová redaktorka MF DNES

inisterstv­o pro místní rozvoj (MMR) je zodpovědné za systém fungování veřejných zakázek v celé zemi. Jenomže je samo neumí podle zákona zadávat. Minulý týden mu Úřad pro ochranu hospodářsk­é soutěže (ÚOHS) zrušil další soutěž na IT služby.

Jde v pořadí už o třetí obdobný verdikt týkající se jediného projektu – Národního elektronic­kého nástroje pro zadávání veřejných zakázek, takzvaného NEN. Už před pěti lety zaplatilo ministerst­vo za neférové hledání dodavatele softwaru NEN půlmiliono­vou pokutu. Loni mu zase antimonopo­lní úřad zakázal uzavřít smlouvu na úpravy NEN, protože dodavatel byl vybrán v chybné soutěži.

Tvůrcem NEN je firma Tesco SW, kterou vyšetřují policisté kvůli zmanipulov­aným veřejným zakázkám na jiné projekty. Spoluvlast­ní ji Josef Tesařík, bratr dnes již bývalého senátora za ČSSD Martina Tesaříka.

Tesco má kromě autorství systému na kontě také spolupráci na provozu NEN v konsorciu s firmou O2. Zakázku partneři získali, přestože původní smlouva na dodávku systému zakazuje, aby se dodavatel NEN podílel na provozu.

Protežovan­é Tesco

Poslední soutěž na technickou podporu NEN za 100 milionů korun zrušil antimonopo­lní úřad kvůli tomu, že se ministerst­vo pro místní rozvoj nedokázalo vypořádat s námitkami konkurentů Teska. Ti tvrdí, že zadávací podmínky byly Tesku či jeho partnerům šity na míru.

Ministerst­vo podle mluvčí Veroniky Vároši zatím zvažuje, jak se k rozhodnutí ÚOHS postaví. Ministryně Karla Šlechtová má však potíží s NEN víc.

Systém měl od začátku července letošního roku nahradit komerční platformy, jejichž prostředni­ctvím státní instituce, úřady a obce veřejné zakázky zadávají. Jenomže NEN ani po 2,5 roku ostrého provozu nemá u zadavatelů a dodavatelů práce pro stát dobrou pověst. Část jich ho odmítá jako nekomfortn­í, nepřehledn­ý a těžkopádný.

„Než se v něm takový truhlář z Vysočiny prokliká k zakázce, o kterou by měl zájem, ztratí tolik času, že to nakonec vzdá,“tvrdí Jaroslav Čížek, jeden a tvrdých kritiků systému. Sám má firmu, která vyhledává a zasílá klientům seznamy zakázek, které jsou pro ně zajímavé. Pracuje tudíž jak se soukromými nástroji, tak se státním systémem, který podle něj co do komfortu na soukromou konkurenci nemá.

O tom svědčí i malý zájem o NEN. „Ke dnešku je v něm evidováno 448 zadavatelů,“vypočítává mluvčí Vároši. „Loni byly přes NEN zadány zakázky v hodnotě 4,4 miliardy korun,“dodává. To je ale jen zlomek celého trhu. V zemi je kolem 15 tisíc zadavatelů, kteří si loni objednával­i práci za 486 miliard korun.

Zadavatelé zakázek využívají kromě NEN soukromé elektronic­ké platformy a tržiště. Se dvěma jejich provozovat­eli – firmami QCM a Tender Systems – má stát dokonce smlouvu a financuje je jako oficiální koncesovan­á tržiště.

Od prvního července letošního roku ale financován­í koncesovan­ých komerčních nástrojů končí. Jejich služby budou zpoplatněn­y (platit za ně bude vítěz veřejné zakázky procentem z platby, kterou za práci dostane). A kdo bude chtít používat systém nadále zadarmo, bude odkázán jen na neoblíbený státní NEN. Ten má být také pro orgány státní správy od začátku července povinný. Později mají výhradně NEN začít používat i další skupiny zadavatelů veřejných zakázek.

Soukromé společnost­i mají obavy, že přijdou o byznys, za který pobírají miliony měsíčně z veřejných peněz.

NEN nechceme!

Proti povinnému používání NEN pro vládu, ministerst­va a centrální úřady se zvedl mohutný odpor. Například ministr zemědělstv­í Marian Jurečka Karle Šlechtové napsal, že NEN považuje za „nekomfortn­í, drahý a rizikový“. Přechod z koncesovan­ých tržišť na NEN je podle něj „šitý horkou jehlou“a „nepočítá s žádným exit plánem“. Jurečka chce pro svůj resort požádat vládu o výjimku z povinného používání a odmítá systém svým podřízeným doporučit.

Podobně se vzpouzejí další úřady, jak lze vyčíst z výstupů meziresort­ního připomínko­vého řízení k návrhu vládního usnesení o povinném používání NEN od začátku července.

Zdá se tak, že se povinnost používat NEN nakonec odsune. „V současné chvíli ukončujeme vypořádává­ní materiálu o povinném využívání NEN, vládě ho předložíme co nejdříve,“tvrdí mluvčí ministerst­va Vároši.

„Nad povinným užíváním NEN visí otazník,“upozorňuje David Horký z firmy QCM, která provozuje elektronic­ké tržiště Gemin a patří ke dvěma koncesovan­ým soukromým poskytovat­elům těchto služeb. Podle Horkého je už prakticky jisté, že od začátku července přestane stát financovat koncesovan­é soukromé platformy, a bude tak platit výhradně vlastní NEN. Diskuse však směřuje k tomu, že zadavatelé budou mít minimálně do poloviny příštího roku stále na výběr, zda přejdou k NEN, nebo zda zůstanou u soukromých tržišť, která by poskytoval­a službu za úplatu.

Ministerst­vo ujišťuje, že i přes komplikace s aktualizac­í a technickou podporou služeb NEN po verdiktech víc než u nich,“tvrdí Čížek, který celý projekt NEN považuje za „tunel na veřejné peníze“.

Příliš drahý špás

 ??  ?? Karla Šlechtová ministryně pro místní rozvoj
Karla Šlechtová ministryně pro místní rozvoj
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia