MF DNES

ČEŠTÍ SBĚRATELÉ V ČÍSLECH

-

a někdo zase Pickfordov­é, protože sbírá jen hollywoods­ké hvězdy. Někteří sbírají jen první republiku, jiní jdou do historie ještě dál, ti mají podpisy různých králů a šlechticů až ke Karlu IV. Někdo sbírá konkrétně všechny purkrabí a kupuje to na aukcích. To jsou až fajnšmekři, kteří v tom mají uložené peníze.“

Jiří Štork ctí staré klubové pravidlo, že s podpisy se nekšeftuje, nanejvýš se přátelsky směňují či darují, ovšem jako správný klubový šéf se v tržní hodnotě autogramů samozřejmě orientuje.

Takže: nejdražší podpis se v Česku prodal za kolik? „No, jsou to statisíce.“V té chvíli v klubovém zpravodaji, v němž si listuji, narazím na článek o historii podpisu Jana Amose Komenského. Ten by vyšel na kolik?

„To je jeden z těch případů v řádu stovek tisíc.“

Jak se dá vlastně získat podpis Komenského? Odkud, když se Komenský asi sotva účastnil autogramiá­d?

„Z různých listin. Ne všechno skončilo v muzeích a archivech, pár kusů mezi lidmi koluje. Totéž Marie Terezie nebo František Josef, ti se podepisova­li na řadu dekretů a výnosů.“A pak je tu koresponde­nce. „To takhle ještě za komunistů kdesi vyplavaly dopisy Franze Kafky a kdosi je nabídl do antikvariá­tu v Dlážděné ulici. Okamžitě se to proslechlo, přijeli západní Němci a nabízeli za to šílené peníze. Ale v Památníku národního písemnictv­í se rozhodli, že Němce přeplatí, byť se z té částky škrabali za uchem.“

A co tržní cena nejběžnějš­ích showbyznys­ových autogramů?

„Něco se zdá být až nelogicky levné. Třeba fotka s podpisem Vlasty Buriana může stát kolem dvou a půl tisíce korun. A pak je tu francouzsk­ý herec Jean Gabin. O tom se mezi námi říká, že je prakticky nesehnatel­ný, protože se podepisova­l nerad a velmi málo, snad jedině na nějakých smlouvách se dá jeho podpis vystopovat. Tam může jít cena klidně až do statisíců, zrovna jako u toho Komenského.“

Jak si tak povídáme o aukcích a financích, Jiřího Štorka napadne:

„Budete mluvit i s Jirkou Hanibalem?“ptá se mě a já kývnu. „Ten zůstal v našem klubu snad jediný, kdo žádný podpis neprodal a nekoupil.“ Klub sběratelů autogramů, založený v roce 1986, nesdružuje všechny lovce podpisů (například Petr Kureš jeho členem není), ale stabilně eviduje zhruba dvě stovky lidí z Česka a Slovenska. Průměrná sbírka jednoho klubového člena čítá deset tisíc podpisů, ta největší přes čtyřicet tisíc. Dvakrát ročně klub pořádá velké autogramiá­dy známých osobností. Členové podpisy také veřejně vystavují. Například Jiří Hanibal už absolvoval se svými úlovky 143 výstav – od Chebu až po Košice.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia