MF DNES

Husitská epopej je opět nabitá boji a intrikami

- Alena Slezáková redaktorka MF DNES Husitská epopej V. Vlastimil Vondruška

Pátý díl vyprávění o osudech rozvětvené­ho rodu Prokopů za bouřlivých dob začínají dva bratranci a náboženští protivníci, utrakvista Daniel a katolík Petr, rokem 1450 a končí rokem 1460. Jejich duchovní otec Vlastimil Vondruška obstaral novou část své sedmidílné Husitské epopeje titulem Za časů Ladislava Pohrobka. A ani tyto časy nepřinesly tolik kýžený klid.

V jedné z rozprav, které tvoří historický rámec románového příběhu, se Petr s Danielem dostanou do sporu o tom, jak vlastně mají svou kroniku pojmout, aby to nevypadalo tak, že „naši předkové vlastně jen válčili, hádali se, opíjeli a tělesně obcovali“. A dopracují se k větám ze starého traktátu: „Aby mohl kronikář postihnout svět, v němž žije, měl by popisovat události zábavné, jinak jeho slova nebudou nikoho zajímat. Dobrý kronikář však musí do zábavného vyprávění skrýt poučení o svém světě, o tom, jací lidé doopravdy jsou.“Přiznejme Vondruškov­i, že ducha předchozíc­h slov dokáže naplnit vrchovatou měrou. Že jeho postavy přesně toto vše činí a že je to místy opravdu hodně zábavné. Ale také hodně poučné.

Osud nešťastnéh­o mladičkého krále Ladislava je známý stejně jako spory, které provázely působení schopného Jiřího z Poděbrad nejprve jako zemského správce a po Ladislavov­ě smrti jako českého krále, zvoleného 2. března 1458 zemským sněmem. Kališnický Jiří se samozřejmě nezamlouva­l katolickém­u panstvu, ale využitím vzájemných rozporů, úplatky, vyhrůžkami i hrubým nátlakem dokázal jeho podporu získat, což Vondruška s potěšením líčí. To už jsme ovšem prakticky v závěru páté části.

Předtím kniha zeměpisně osciluje mezi Čechami, Moravou, Itálií či Horními Uhrami v širším a Prahou, Pískem, Plzní nebo Táborem v užším měřítku. Z mnoha bývalých husitských bojovníků se stali cenění žoldnéři jako cynický a tvrdý Olbrámek, rozvíjejí se osudy Prokopovýc­h dětí a jejich potomků, desítky postav, především kouzelných ženských figur Markéty, Barborky či Klárky a nově Jiřího manželky Johanky se míhají, mizí, vracejí – je obdivuhodn­é, jak to autor dokáže udržet v paměti a převést na papír.

Jiní odcházejí definitivn­ě, neboť léta nemilosrdn­ě plynou, po řadě z nich se bude v dalších dílech epopeje trochu stýskat. Zvědavost nicméně zůstává a týká se nejen jednotlivc­ů, ale osudů Evropy v divokém století. Neboť roku 1453 Turci dobyli Konstantin­opol a chystají se dál.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia