MF DNES

Kores živily psací stroje, teď se spoléhá na lepidlo

Digitaliza­ce nutí výrobce kancelářsk­ých potřeb Kores ke změnám v nabídce produktů.

- Jitka Vlková redaktorka MF DNES

Vobrovském nerezovém kotli se míchá hustá bílá kaše při teplotě až 80 stupňů. Ohřívanými trubkami následně proudí na plnicí linku, kde se vstřikuje do plastových tub. Ty se řadí na pásový dopravník a hmota v nich zvolna chladne a tuhne.

Továrna Kores Europe ve Strmilově na Jindřichoh­radecku vyprodukuj­e 10 milionů lepicích tyčinek ročně. Výrobce kancelářsk­ých potřeb se 130letou historií na trh dodává také popisovací fixy, razítkové barvy a tekutou korekci.

„Soustředím­e se na to, v čem máme know-how, a to je chemická výroba,“říká sedmadvace­tiletý Clemens Koreska, pravnuk zakladatel­e a výkonný šéf firmy. Recept na bílé lepidlo podle něj není rodinné tajemství – základní suroviny jsou voda, glycerin a PVT. Pouze v ekologické verzi lepidla se umělý polymer nahrazuje bramborový­m škrobem.

Překvapivé možná je, že do lepidla ve Strmilově přidávají trochu cukru. „To kvůli vůni,“říká ředitel strmilovsk­ého závodu Tomáš Říha.

Do závodu přijíždí Koreska z vídeňské centrály jednou za měsíc. Jeho druhou štací je Mexiko, kde má ještě větší továrnu – na korekční pásky, lepidla, průklepový papír či modelínu.

Příští rok se má továrna ve Strmilově rozšířit o výrobu plastových dílů a o sklad. Dnes si firma tuby, víčka či blistry na lepidla a markery nechává dělat od dodavatelů. Nově si pořídí vlastní vstřikolis­y, do továrny stáhne vstřikovac­í formy od dodavatelů a začne s tím sama. K současné zhruba stovce zaměstnanc­ů v Česku nabere asi desítku nových.

Globální firmu s nynějším obratem 35 milionů eur (950 milionů korun) převzal Koreska po náhlé smrti otce, a to v pouhých 23 letech. Firmu založil jeho praděd Wilhelm Koreska, původem z Čech. Ten si ve Vídni v roce 1887 otevřel obchůdek, kde mimo jiné prodával průklepový papír do psacích strojů. Od chemika, který uměl papír potahovat, pak koupil recept a začal vlastní výrobu. „Jakmile zavřeli obchod, papír se položil na stůl a celá rodina štětci natírala a následně řezala uhlový papír,“líčí Koreska počátky rodinné firmy. Sám vystudoval řízení podniku ve švýcarském St. Gallenu a do firmy plánoval nastoupit. Ne ale tak brzy.

Ve dvacátém století postupně přibyla výroba pásek do psacích strojů, korekčních nástrojů a průhledné lepicí pásky. Vzorek převratné novinky si Koreskův dědeček přivezl

Globální firmu s nynějším obratem 35 milionů eur (950 milionů korun) převzal Koreska po náhlé smrti svého otce v pouhých 23 letech.

 ?? Foto: Petr Lemberk, MAFRA ?? Rozrostou se Výroba ve Strmilově zaměstnává kolem stovky lidí, kteří vyprodukuj­í 10 milionů lepicích tyčinek ročně. Protože společnost Kores plánuje, že si bude vyrábět rovněž obaly na zboží, bude muset nabrat zhruba desítku nových pracovníků.
Foto: Petr Lemberk, MAFRA Rozrostou se Výroba ve Strmilově zaměstnává kolem stovky lidí, kteří vyprodukuj­í 10 milionů lepicích tyčinek ročně. Protože společnost Kores plánuje, že si bude vyrábět rovněž obaly na zboží, bude muset nabrat zhruba desítku nových pracovníků.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia