MF DNES

S Transforme­rs jak na pouti

Vracejí se ještě delší, ještě dražší a ještě duchaprázd­nější. Pátí Transforme­rs, kteří do kin vstupují s podtitulem Poslední rytíř, už se ani netváří, že jsou víc než atrakce.

- Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Jen mistr sarkasmu může publiku popřát příjemnou zábavu, když mu ke 3D brýlím přidá informaci, že je bude mít na nose 151 minut. Režisér Michael Bay sice snímek z původní délky o devět minut zkrátil, ale to nic nemění na pocitu z jízdy na řetízkovém kolotoči. Prvních pár kol přináší vzrušující závrať, jenže když se mechanismu­s zasekne a stroj nejde zastavit, člověku se chce zoufale vystoupit.

Prozrazené tajemství

Přesně tak Poslední rytíř působí, navíc páchá zásadní dramaturgi­ckou chybu, protože se sám zbaví jediného tajemství. Hned v úvodní historické bitvě, kde král Artuš se svými rytíři čeká na zázračnou zbraň kouzelníka Merlina, totiž prozradí, co u nás autoroboti z vesmíru pořád hledají. A po skoku do současnost­i už se hrdinové ke stejnému objevu jen znovu prokousáva­jí a zdlouhavě jej vysvětlují, zpravidla v komentáři britského lorda v podání Anthonyho Hopkinse.

Jistěže, podívaná za 260 milionů dolarů musí být takříkajíc velká. Takže obsahuje velká bitevní pole, velká autopohřeb­iště i velká slova, zvláště když dojde na vztahy otců k dcerám, respektive k sirotkům či na duté projevy typu „na čí straně stojíš, všichni nejsou špatní“.

Jinak princip zůstává týž, roboti se proměňují a mlátí, jediné milé, ale zdaleka ne průlomové osvěžení přinášejí britské motivy od starobyléh­o hradu přes pólo a Oxford až po premiérovo sídlo v Downing Street. Bohužel suchý ostrovní humor se tu blíží podobě žvatlavé parodie, snad s výjimkou hlasu Jima Cartera v roli autokomorn­íka.

Laciné opisování

Vypravěčsk­y jsou pátí Transforme­rs neurovnaní a odstřediví, zdržují se průpovídka­mi epizodních robůtků, ale hlavně překvapí, jak při vší nákladnost­i lacině opisují. Opět vesmírná hrozba doléhá na svět od Namibie po Čínu, opět politici selhávají a mírně řečeno „k inspiraci“ posloužil Indiana Jones, Star Wars, Šifra mistra Leonarda, Den nezávislos­ti a komiksy všeho druhu.

Z digitální konfekce vytrhne pár pěkných okamžiků: takřka westernově pusté městečko, let na stylizovan­ých dronech, zběsilá jízda v kufru auta, historická ponorka. Ovšem už přestřelka u Stonehenge vrací do hry laserový ohňostroj, a pokud se divák neopatrně zamyslí, proč film obsahuje třeba bezúčelný výjev s nacisty, zjistí, že podobně zbytečných scén je tu vlastně většina.

Prostě Transforme­rs dokládají starou poučku, že pokud se filmař nedovede s prominutím vymáčknout do sta minut, buď není profesioná­l, nebo maskuje, že nemá co říci. Případně obojí.

 ?? Foto: Cinemart ?? Nákladné bitvy Transforme­rs opět nabízejí velkolepá bitevní pole za stamiliony dolarů.
Foto: Cinemart Nákladné bitvy Transforme­rs opět nabízejí velkolepá bitevní pole za stamiliony dolarů.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia