MF DNES

Další zdražování vody. Kdo za to může

Stát se nesmyslně zbavil kontroly nad vodou, říká ministr životního prostředí

- Pavel Švec, Vojtěch Srnka reportéři MF DNES

Lidé z Prahy, Benešova, Vlašimi či Pelhřimova pijí vodu z nádrže Švihov na řece Želivce. A také za ni platí. Třeba v Praze 85 korun za tisíc litrů (součet vodného a stočného vč. DPH). Přitom voda dramaticky zdražuje až cestou do domácností – více než desetináso­bně. Voda je v Česku obrovský byznys.

„Stát se v devadesátý­ch letech nesmyslně a chybně zbavil vodohospod­ářské infrastruk­tury v privatizac­i a absolutně ztratil kontrolu nad cenou vody,“říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Cena vody bude v Česku i nadále růst. Zřejmě o dost rychleji než v minulosti a mnohem dynamičtěj­i než platy. V některých částech republiky totiž mohou účty za vodu vyskočit až o třetinu za pouhých pár let.

Takové cenové politice se podivují i experti z „vyprahlého“Izraele, kteří si před pár dny výrobnu vody nádrže Švihov – zvané též Želivka – prohlédli. Právě u Izraelců se přitom chtějí Češi v mnohém inspirovat. Třeba tím, že by se mnohem více využívala již jednou použitá voda či by skokově zdražila těm, kteří s ní budou při suchu plýtvat. Například napouštění­m bazénu.

Izraelci platí za pitnou vodu jen asi 60 korun za kubík, což je oněch tisíc litrů. V ceně je přitom drahé odsolení, čištění i opravy potrubí.

U nás to zpravidla funguje jinak. Soukromé firmy si většinou potrubí pouze pronajímaj­í a jeho opravy platí města ze svého.

Mark Rieder, šéf Výzkumného ústavu vodohospod­ářského T. G. Masaryka, pak vypočítává, jak se stane, že voda cestou tak podraží. Nádrž Švihov totiž vykupuje vodu nejprve od státního podniku Povodí Vltavy za pouhé necelé čtyři koruny za kubík.

Vodohospod­áři ji pak přefiltruj­í, vyčistí, zbaví škodlivin a již upravenou pošlou potrubím do hlavního města. „Na hranicích Prahy ji prodáváme za 9,77 koruny za kubík, přičemž cenu určuje ministerst­vo financí. A konečně soukromá firma stejnou vodu prodává Pražanům za zhruba 45 korun (myšleno jen vodné,

doplňuje Rieder.

Na hranicích Prahy vodu prodáváme za 9,77 za kubík. Soukromá firma pak Pražanům účtuje 45 korun.

Na vodě z největší vodárenské nádrže v Evropě je závislých více než 1,5 milionu lidí v srdci České republiky. A sama nádrž Želivka je tak trochu závislá zase na hejnu pstruhů uvězněných ve dvou velkých osvětlenýc­h akváriích, která stojí v jedné ze dvou hal, kde se každý den čistí tisíce litrů vody.

Pstruhy totiž sleduje kamera a strážný v kontrolní místnosti hlídá mimo jiné i to, jestli náhodou neplavou břichem vzhůru. To by měla Želivka problém. A s ní celá Praha. „Bez vody, která odtud proudí, by se Praha obešla asi tak čtyři dny,“říká Josef Parkán, generální ředitel Úpravny vody Želivka.

Akvárii se pstruhy totiž protéká ta samá voda, která plní nádrže, v nichž se voda čistí. A kdyby byla nějak výrazně znečistěná, nebo dokonce otrávená, její první obětí by byli právě pstruzi.

Něco takového se samozřejmě jen tak nestane. Bezpečnost je tu naprosto zásadní. Celý prostor podél vody je oplocený a areál, kde se voda čistí, je uzavřený pro veřejnost. Strategick­á důležitost Želivky je podobná jako třeba u jaderné elektrárny. Život pstruhů se však o moc neprodlouž­í – každý rok jejich vnitřnosti zkoumají odborníci, aby zjistili, jak na tom voda přitékajíc­í do nádrže je.

Reportér MF DNES se do areálu mohl podívat jen kvůli tomu, že své brány otevřel izraelské delegaci, která si do Česka přijela vyměnit s českými odborníky zkušenosti, jak co nejefektiv­něji s vodními zdroji zacházet.

Izraelce překvapilo mnohé. Třeba vysoké ceny vody u nás. Naopak obdiv vzbudil třeba objem nádrže, který přesahuje 300 milionů kubíků. Nebo způsob, jímž voda putuje dál do dalších měst, obcí a hlavně do Prahy. Aby se ušetřilo za energii, byl více než 50 kilometrů dlouhý tunel vykopán tak, aby tekla hlavně z kopce dolů. Nahoru je potřeba ji tlačit jen na samém začátku.

Každý rok se v Želivce vyrobí něco málo přes 70 milionů kubíků vody. Dřív to však podle ředitele Parkána bývalo i dvakrát víc. Teď se ale prý trochu víc šetří a vody také méně po cestě uniká. Dřív se vyplýtvalo až 40 procent vody, dnes je to tak polovina.

 ?? Foto: Jindřich Mynařík ?? Záruka čistoty Kvalitu vody kontrolují v nádrži Želivka pstruzi. Přežijí totiž jen ve skutečně čisté vodě.
Foto: Jindřich Mynařík Záruka čistoty Kvalitu vody kontrolují v nádrži Želivka pstruzi. Přežijí totiž jen ve skutečně čisté vodě.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia