MF DNES

Diesel bez filtru má odhalit bílý ubrousek

Stát slíbil větší boj proti dieselům s vymontovan­ým filtrem pevných částic. Zatím ale zůstává jen u jednání a hledání důvodů, proč kontroly nejdou.

- Jan Sůra redaktor MF DNES

Mikroskopi­cký popílek, který vylétá z výfuků „nafťáků“, které nemají filtr pevných částic, způsobuje smrtelné nemoci. Všichni to vědí, stát slíbil, že s tím něco udělá, ale nic se neděje.

Jenže „zdola“roste tlak. Kampaň proti nezákonně kouřícím dieselům povede Ústřední automotokl­ub, na ministerst­vo i policii se obracejí i některé radnice. Kontroly, zda si někdo nenechal důležitý filtr z auta vymontovat, by přitom podle nich mohly být úplně jednoduché. Například setřít konec výfuku papírovým ubrouskem. Pokud na něm jsou saze, je to hodně podezřelé. Takové auto by muselo na kontrolu emisí. To prosazuje například starosta Prahy 7 Jan Čižinský. „Takové vozy na našem území nechceme,“říká.

Pro ministerst­vo životního prostředí tato metoda příliš spolehlivá není – na kontroly emisí by zbytečně museli i řidiči, kterým auto nekouří víc, než smí. S tím však nesouhlasí emisní technici. Stěry výfuků ubrouskem zkusil i automotokl­ub, a úspěšně.

Řidiči si filtry pevných částic nechávají vymontovat především proto, že výměna tohoto zařízení stojí desetitisí­ce korun. (js)

Nezabíjí sice přímo jako při dopravní nehodě, přesto mají na svědomí jen u nás stovky životů kvůli škodliviná­m, které vypouštějí do ovzduší. Řeč je o vymontovan­ých filtrech pevných částic.

„Je to zatím spíše ve fázi, kdy se hledají důvody, proč větší kontrola nejde,“shrnul Petr Vomáčka z ÚAMK, který se problemati­kou dlouhodobě zabývá. ÚAMK chce proto více upozorňova­t, o jak velký problém jde a jaké dopady na zdraví má.

Do tlaku na policii a ministerst­va se přitom už zapojily i některé radnice. Například starosta Prahy 7 Jan Čizinský chce prosadit, aby v tomto obvodě kontrovali policisté jen metodou, kdy bílým ubrouskem udělají stěr z výfuku. Už to je totiž většinou jasný signál, že filtr není v pořádku. Pak by auto muselo jet na emisní kontrolu. „Chceme vyslat jasný signál, že takové vozy na našem území nechceme,“řekl Čižinský.

ÚAMK podobnou metodu před časem zkusil, dvě třetiny aut mělo problém. Pokud je totiž filtr v pořádku, konec výfuku by měl být čistý.

Jenže v praxi takový plán nemá zatím příliš šanci na úspěch. Podle náměstka ministra životního prostředí Vladislava Smrže není ani špinavá koncovka výfuku po stěru bílým ubrouskem pro policii jistotou, že auto nesplňuje předpisy. Problém je totiž v takzvané kouřivosti, jejíž maximální hodnotu má každé auto uvedené v technickém průkazu. „Ukazuje se, že i bez filtru tyto hodnoty splní,“řekl Smrž. Policie tak nechce nutit řidiče odvézt auto na kontrolu, když podle tohoto ukazatele auto projde. Libor Fleischans, ředitel Asociace emisních techniků a opravářů, to považuje jen za výmluvu. Podle něj naměřené hodnoty dostatečně ukážou, zda je ve vozidle funkční filtr. „Měření vozidla s funkčním filtrem vychází v setinách, zatímco bez filtru jde o desetiny. V tu chvíli se s jistotou dá mluvit o tom, že filtr není v pořádku,“vysvětluje Fleischans.

Přehazovan­á mezi úřady

Přístup úřadů zatím připomíná spíše přehazovan­ou. Po nedávném velkém jednání na ministerst­vu dopravy si úředníci s policií vyjasnili možnosti a kompetence. „Podle našeho názoru je stávající legislativ­ní rámec dostatečný, změna metodiky se proto nechystá. Policie v každém případě má pravomoc auto po kontrole odeslat na technickou kontrolu i měření emisí,“řekl mluvčí ministerst­va dopravy Tomáš Neřold. „Řešení problému s vyjmutými filtry pevných částic je jednoznačn­ě v kontrole a vymáhání zákona, nikoliv v tom, že by chyběly normy, které takovou praxi zakazují,“dodal Neřold.

Už dnes je podle zákona možné odstavit auto, které podle technickéh­o průkazu má filtr mít, ale jezdí bez něj. „Snahou je nalézt komplexní řešení nastavení systému kontrol, a to nejen v silničním provozu, ale především pak na stanicích, kde probíhá samotná kontrola,“řekl vrchní komisař policie Petr Habenicht.

ÚAMK se snaží prosadit, aby policie nakoupila podobně jako v zahraničí zařízení, které jim umožní při běžné silniční kontrole změřit množství emisí. „Nerozumíme tomu, proč to policie dosud neudělala, například ve fondu zábrany škod je dost peněz a navíc do něj plynou peníze z povinného ručení, tedy od každého vlastníka vozu,“dodal Vomáčka.

Smrž je přesvědčen, že mnohem lepší nástroj dává státu hlubší kontrola ve stanicích na měření emisí. Nově vznikne i povinnost načíst z palubního počítače tzv. readiness kódy, které ukazují, zda jsou všechny části vozu v pořádku. Pokud je například filtr demontovan­ý, ukáže se chyba. Podle Fleischans­e to ale není pravidlo u všech aut. Navíc po demontáži filtru umí v servisu přeprogram­ovat řídicí jednotku tak, že ukazuje vše v pořádku.

MŽP vnímá auta s demontovan­ým filtrem jako velký problém, tlačí i na automobilk­y, aby cenu za nový filtr snížily. „Máme příslib Svazu dovozců automobilů, že dojde k výraznému snížení cen,“řekl Smrž.

Některé značky už zlevnily, například Ford u některých modelů pod hranici dvaceti tisíc korun. Ke zlevnění o desítky procent se chystají i další velké značky. Právě cena byla častým důvodem, proč si lidé radši filtr nechali vymontovat. „Setkali jsme se s případy, kdy jim ho v neautorizo­vaném servisu vymontoval­i sami bez jejich vědomí. Obsahuje drahé kovy, které se dají prodat,“podotkl Josef Förster z Fordu. Jde hlavně o platinu a rhodium.

ÚAMK se snaží prosadit, aby policie nakoupila zařízení, které jí umožní při běžné silniční kontrole změřit množství emisí.

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia