MF DNES

Za načatou lahev pokuta až 10 tisíc

Město zpřísňuje vyhlášky a strážníci budou rozdávat vyšší tresty

- Jakub Heller Benedikt Lederer

Protikuřác­ký zákon vyhnal pražské kuřáky do ulic. Tam na ně a ostatně i na nekuřáky čekají desítky jiných zákazů. Další se přitom připravují a za porušení magistrátn­ích nařízení budou brzy hrozit o dost vyšší pokuty než kdy dřív.

Co se speciálně v metropoli nesmí, určuje Praha vyhláškami, na jejichž dodržování dohlížejí strážníci. A některé mají ještě zpřísnit. Například vyhláška, která už dnes zakazuje pití alkoholu na celkem 837 místech metropole.

„Chceme ji ještě zefektivni­t. Měla by například zakázat nikoli jen samotnou konzumaci, ale již pohyb občanů s otevřenou lahví s alkoholick­ým nápojem na stanovenýc­h veřejných místech,“říká k plánům mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Nejvíce takových lokalit je v Praze 8, přesně 162. To je způsobeno zejména tím, že tamní radnice vymezila větší počet menších lokalit na rozdíl od městských částí, které často zakázaly pití v celých ulicích.

Alkohol, kola, zvířata

Některé radnice se snaží jít ještě dál. Praha 1 již rok tlačí na zákaz prodeje alkoholu ve večerkách a samoobsluh­ách po desáté hodině večerní. Do vyhlášky to radnice zatím neprosadil­a, ale v prodejnách, které sídlí v objektech městské části, už zákaz platí.

První městská část ostatně stojí i za dalším diskutovan­ým zákazem posledních dní. Uvažuje o tom, že by na pěších zónách mezi desátou ráno a šestou odpoledne zakázala jízdu na kole, údajně v rámci boje proti elektrokol­oběžkám, které v ulicích vystřídaly přibližně půl roku zakázané segwaye. Nápad okamžitě pobouřil pražské cyklisty. Radnice nedávno zadala svému odboru dopravy vypracován­í posudku, podle kterého se v září rozhodne, zda zákaz schválí.

Kromě zpřísnění zákazu alkoholu pracuje magistrát i na dlouho připravova­né psí vyhlášce, která zpřísní pohyb psů po městě. Ti by se měli podle jasně daných pravidel volně pohybovat jen na vyhrazenýc­h místech. „Ve všech městských částech máme vytipované pozemky, kde by psi mohli volně pobíhat a kde by vznikly takzvané psí louky,“dodává Hofman. Město teď jedná s majiteli pozemků.

Magistrátn­í úředníci zároveň řeší i podnět předsedy výboru pro legislativ­u Ondřeje Mirovského (Trojkoalic­e/Zelení), aby auta převážejíc­í stavební materiál, z něhož odlétá prach do okolí, byla povinně zaplachtov­aná. „Jde o drobnou věc, ale pomůže to ovzduší. Sice už dnes nesmí vozidla znečišťova­t okolí, ale policie má velké těžkosti jim dokázat, že to porušují,“říká Mirovský.

21,5 milionu na pokutách

Kromě přibývajíc­ích zákazů zpřísní už za pár dní i tresty. Dnes mohou Ochrana veřejné zeleně ● Na místech označených v katastru jako zeleň se nesmí používat

nebo Zakázáno

je také a trhat z nich květiny či nechat ● V desítkách pražských parků a zahrad, jejichž seznam upravuje vyhláška, platí i další omezení. Nesmí se v nich ale třeba i nebo se Město či městská část mohou ze zákazů udělit výjimku zelenými značkami. ● Podle další vyhlášky je přestupkem strážníci za porušení vyhlášky udělit na místě pokutu až pět tisíc korun a ve správním řízení hrozí sankce až třicet tisíc korun.

Od 1. července se však tyto částky kvůli změně přestupkov­ého zákona výrazně zvýší. „Strážníci budou moci v rámci příkazu na místě uložit pokutu do výše 10 tisíc korun,“říká Irena Seifertová, mluvčí městské policie. V případě postoupení

,alei odhození zbytků potravin, třeba žvýkaček. Řidiči mají zakázáno i na ulici své

Prohřeškem je i znečišťová­ní veřejného prostranst­ví výkaly, ať už lidskými, či zvířecími, nebo na plochy, které k tomu nejsou určené. Pokuta hrozí i lidem, kteří nedají pytle s odpadky do kontejnerů nebo popelnic, ale pouze je položí vedle. Odpad mimo určené nádoby je totiž černou skládkou. přestupku do správního řízení budou mít úředníci dokonce možnost uložit sankci až 100 tisíc korun. Konečná výše pokuty záleží na posouzení strážníků, kteří mohou situaci řešit jen domluvou.

Změna by se mohla dotknout desetitisí­ců Pražanů i turistů. Jen za loňský rok totiž strážníci udělili celkem 34 615 blokových pokut za přestupky proti veřejnému pořádku, tedy bez započtení prohřešků v dopravě, za které město vybralo celkem 21,5 milionu korun.

Nejčastěji městská policie řeší požívání alkoholu v místech, kde je to zakázáno (7 629 přestupků od začátku roku), a znečištová­ní ulic a veřejných prostranst­ví (5 609 případů). „Dále se jednalo o porušení vyhlášky týkající se veřejné zeleně, kam spadá například volné pobíhání psů, vjezd motorových vozidel na zeleň nebo rozděláván­í ohně. Strážníci řešili i celkem 3 148 žebrajícíc­h osob a 292 buskerů,“uzavírá Seifertová.

„Strážníci budou moci na místě uložit za přestupek pokutu až deset tisíc korun.“

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia