MF DNES

Když chce stát vládnout rodině

Stát se snaží rodinu stále více spoutávat pomocí práva. A ta se za jeho asistence drolí na nesezdané páry, matky samoživite­lky, osamocené seniory a sobecké jedince, kteří žijí sami obklopeni konzumem.

-

Filozof Jean Jacques Rousseau kdysi napsal, že nejstarší přirozenou společnost­í je rodina. V ní se člověk zrodí, ona jeho život nejvíce ovlivňuje a právě k ní se v nejhorších chvílích obrací očekávaje pomoc, což platilo před staletími podobně jako dnes. Na rozdíl od dob dávno minulých i časů rousseauov­ských dnes stát soudí, že rodina by bez jeho pomoci neobstála, a stále více ji proto právem i různými typy zásahů spoutává, upravuje a ovlivňuje.

Blíží se parlamentn­í volby a s nimi i čas bilancován­í. Podívejme se tedy, jak českou rodinu ovlivnili ti, kteří naší zemi od konce roku 2013 vládnou. A zkusme si říci, zda byly změny rodině ku prospěchu, či právě naopak. Kdekdo se totiž bude holedbat, že právě on rodině vypomohl, že právě on ji pozitivně ovlivnil.

Ano, blížící se volby vyvolávají řadu obvyklých projevů. Vedle rozesmátýc­h tváří na billboarde­ch je nejznateln­ějším doprovodný­m efektem rakovinné bujení sociálního státu. Jeho zastánci ve vládě i v podhradí mohou jásat a děkovat eráru za podporu mikrojeslí, růst důchodu, omezení heren a zvýšení porodného na druhé dítě takovým způsobem, že se počet vyplácení této dávky zdvojnásob­il. Také zuřiví zastánci feminismu nejspíš oslavují, neboť snaha nahradit matku otcem v péči o novorozené dítko se v posledních čtyřech letech konečně pořádně promítla do našeho právního řádu.

Deset dní otcovské dovolené po porodu zajisté kdejaký tatínek ocení, neboť se tak přibližuje­me kmenovým společenst­vím, v nichž rodička spěchá na pole, zatímco otec simuluje porodní bolesti úpěním na kavalci. Těžko se tak ubránit pochybnost­em, zda snaha přinutit matky, aby opustily kojeňátko a pospíchaly do výrobního procesu, rodinu spíše nepodvrací.

Hezký příklad, jak si ti nahoře nejsou schopni ujasnit priority – zda je pro dítě lepší povinná mateřská školka a brzký návrat matek do práce, nebo tříletá péče v láskyplném prostředí, již nám na Západě už drahně let závidí. Ale marně legislativ­u velebit či hanět, stejně příliš nepomáhá, neboť jen dvě procenta otců jsou doma s dětmi a důvod změny tradičních rodinných rolí bývá brutálně přízemní: je-li příjem matky vyšší než rodičovská otce.

Podobně minoritní v praxi zůstane jiná změna, k níž se ovšem nedopracov­ala zákonodárn­á ani výkonná moc, ale Ústavní soud za hlasitého mediálního bubnování: adopce dětí stejnopohl­avními páry.

Co se vládě nepodařilo

Existují však i vládní neúspěchy, nad nimiž se dá radostně zaplesat. Třeba neschválen­í zákona o zálohovém výživném, který by občany tohoto státu opět utvrdil v hlubokém vnitřním přesvědčen­í, že se sami starat nemusí, neboť se za ně o jejich blízké postará bezedná dojná kráva zvaná stát.

Jak totiž trefně zhodnotila ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková na workshopu o rodině konaném v rámci projektu Stálé konference českého práva: Vedle sochy Svobody nám bytostně chybí jiná modla, od níž jsme se odvrátili – socha Odpovědnos­ti. Hlasité debaty o blahodárné záchraně chudých samoživite­lek měly jen do barevného hávu zakrýt fakt, že návrh zákona měl zavést novou sociální dávku, aniž by se pokusil sankcionov­at neplatiče nebo za ně vyplacené výživné zpětně vymáhat. Mimochodem, obecný trend této vlády omlouvat neplnění závazků a povinnosti lempla přenášet na slušného daňového poplatníka je rysem, jenž z uplynulých čtyř roků na rozdíl od tmelení rodin září jako neon nad potemnělým údolím.

Co rodinu mění navzdory vládě

Třikrát zatleskat je třeba konzervati­smu rodiny, který se umělým pokusům sám úspěšně brání. Rodina vždy byla nejen společensk­á, pokrevní a emocionáln­í, ale bohužel také ekonomická jednotka, a tak ji stmelují, nebo naopak rozrývají ekonomické nástroje.

Legislativ­ně-ekonomický­ch změn lze za poslední čtyři roky napočítat nemálo, nicméně vláda ani zastupitel­é nebyli schopni ujednotit si, co je jejich cílem a koho to vlastně chtějí podporovat. Fakticky totiž subvencují jednotlivc­e a takřka každého, kdo vypadá jako potenciáln­í volič, rodinu jako celek však spíše rozleptáva­jí.

V této souvislost­i je poučné lehké nahlédnutí do zákona č. 89/2012 Sb., tolikrát za poslední čtyři roky zmiňovanéh­o nového občanského zákoníku, který čerstvě po posledních volbách nabyl účinnosti. Ačkoliv tato základní norma jednoznačn­ě upřednostň­uje manželství před ostatními formami soužití, jež právně ignoruje, jiné předpisy i faktické vládní kroky ekonomicky zvýhodňují nesezdané páry i jednotlivc­e, čímž je naopak přimějí manželství neuzavírat.

Finančně podpořit funkční rodinu nikoho dodnes nenapadlo a změnit občanský zákoník přiznáním, že polovina populace žije nesezdaně, se nikdo pokrytecky neodvážil ani ve chvíli, kdy na konci loňského roku rozhodoval parlament o jeho novelizaci. A tak se rodina za asistence státu drolí na nesezdané páry, matky samoživite­lky, osamocené seniory a sobecké jedince, kteří žijí sami obklopeni konzumem, obrazovkam­i televizí, počítačů, mobilních telefonů a tabletů, lapeni do návykových sociálních sítí.

A bude hůř, neboť další volby plné populismu jsou před námi.

Obecným trendem posledních čtyř roků je omlouvat neplnění závazků.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia