MF DNES

E-shop se nevyplatí. Zavíráme

- Jan Brož redaktor MF DNES

Obrat internetov­ého prodeje roste a letos přesáhne 100 miliard, ale počet e-shopů klesá

Mezi sortiment Galerie Harddecore v centru Prahy patří designové šperky, originální móda, bytové dekorace, hračky, ale také třeba stylové ptačí budky. Nic z toho neseženete v klasických řetězcích. Mezi zákazníky tak patří především velkoměsts­ké obyvatelst­vo bažící po originalit­ě, které je zároveň uvyklé na moderní technologi­e, smartphony, sociální sítě a nakupování přes internet.

O to překvapivě­jší bylo, že Harddecore se odhodlal k neobvyklém­u kroku. V době, kdy obrat internetov­ého prodeje každoročně roste dvoucifern­ým tempem a ukusuje stále větší část z koláče maloobchod­ních tržeb, galerie svůj e-shop zrušila. „Bylo s tím více práce než užitku,“říká Petr Bakoš, který spolu s manželkou Josefinou Harddecore provozuje.

Ukazuje se, že není jediný. Zatímco obrat e-komerce jako celku každoročně roste a podle Asociace pro elektronic­kou komerci (APEK) letos poprvé přesáhne magickou hranici sto miliard korun, celkový počet e-shopů klesá.

Podle analýzy internetov­ého srovnávače Heureka.cz v Česku loni fungovalo na 36,2 tisíce internetov­ých prodejců, o 600 méně než předloni a o tisícovku méně než v roce 2015. Právě před dvěma lety dosáhl množství internetov­ých obchodů v Česku vrcholu a od té doby klesá.

„Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi působí na českém trhu třikrát více e-shopů. V tomto směru byl trh už nasycen. Neznamená to ale, že on-line trh dál neporoste,“říká Tomáš Braverman, ředitel Heureka.cz.

Harddecore nezrušil prodej na dálku úplně. Zájemce si může zavolat nebo napsat e-mail, specifikov­at svou objednávku a domluvit se na dodání. Standardní kliknutí na „košík“a následný přechod k placení bez nutnosti přímé komunikace s prodejcem už však chybí.

Majitele galerie vedlo k tomuto kroku hned několik důvodů. Podle Petra Bakoše byl jedním z hlavních ten, že jim internet znemožňova­l přímý kontakt se zákazníky. Při osobním setkání se podle něj mnohem lépe buduje vzájemný vztah.

Tím dalším je specifický sortiment. „Prodáváme autorskou módu nebo šperky. To se na internetu špatně vybírá. Člověk neví, co od toho čekat, a popis u výrobku musí být podrobný. To stojí strašně moc peněz a času a jelikož se nabídka stále mění, museli jsme to dělat znovu a znovu,“vysvětluje galerista. To je rozdíl třeba oproti obchodníků­m s elektronik­ou, kteří s jedním popiskem mohou prodat stovky kusů výrobku.

K tomu bylo potřeba připočítat náklady na systém, logistiku a koordinaci e-shopu s kamennou prodejnou. „Často se stávalo, že si někdo koupil jedinečný výrobek v galerii, ale za chvíli někdo to samé objednal na e-shopu,“vysvětlil Bakoš.

Dalším důvodem byly náklady za inzerci na Googlu a Facebooku, které navíc stále narůstaly.

Podle výkonného ředitele APEK Jana Vetyšky to neznamená, že by prodej přes internet byl vhodným prodejním kanálem pouze pro velké prodejce. „Prostor pro internetov­ý obchod s dekorativn­ími předměty, módou a podobně na trhu ještě určitě je,“míní Vetyška, podle kterého prorazit naopak třeba s elektronik­ou by už bylo dnes těžší.

A podobně to vidí i Braverman, podle něhož budou právě specializo­vané e-shopy na tuzemském trhu dál růst. „Lidé se totiž naučili kromě on-line obchodních domů využívat k nákupu právě speciálky. Ty vždy využívá už 15 procent zákazníků, nejčastěji pro nákup erotických pomůcek nebo knih, filmů a her, kde je to až 33, respektive 28 procent,“doplňuje Braverman.

Vetyška však dodává, že zřízením e-shopu to pro obchodníka s úzkou specializa­cí nekončí. Musí investovat výrazně více do marketingu, než byl zvyklý z kamenné prodejny, e-shop neustále rozvíjet a věnovat mu maximum energie.

 ??  ??
 ?? Foto: Archiv ?? Srdeční záležitost Galerie Harddecore musí zůstat nezávislá, říká její majitel Petr Bakoš.
Foto: Archiv Srdeční záležitost Galerie Harddecore musí zůstat nezávislá, říká její majitel Petr Bakoš.
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia