MF DNES

GRANDHOTEL VOŘÍŠEK

V období dovolených musí spousta rodin řešit problém, jak zaopatřit své domácí mazlíčky v případě, že je nemůžou vzít s sebou. Těm, kdo nemají osvědčené známé či sousedy, kteří psíka ochotně pohlídají, se nabízejí stále oblíbenějš­í psí hotely.

- text Martina Kotrbová foto Shuttersto­ck

Kčemu slouží psí hotel? Jak název napovídá, poskytuje ubytování pro psy a k tomu případně další služby. Kromě krmení a venčení můžou být v nabídce třeba vycházky mimo areál, hry, výcvik, masáže, česání apod. Několik způsobů, nebo chcete-li kategorií ubytování zahrnuje kotce uvnitř budovy, venkovní kotce s boudami a vytápěním i bydlení přímo v domě majitele hotelu.

V posledních letech se nabídka těchto zařízení po celé republice rozšiřuje a čím dál bohatší je i spektrum nabízených služeb – Češi jsou koneckonců milovníci psů, takže se z podnikatel­ského hlediska určitě jedná o perspektiv­ní byznys. „Máme stálou klientelu, jejíž doporučení k nám přivádí nové zákazníky. Třetí skupinu pak tvoří lidé, kteří teprve zjišťují, že tahle služba existuje,“vysvětluje Radka Benčová, majitelka psího hotelu a školky Conica v pražském Ořechu. „Z větší části je to sezonní záležitost – například první dva týdny v červenci si lidé objednávaj­í už v březnu a na toto období se místo shání opravdu obtížně. Obecně máme plno v době jakýchkoli dětských prázdnin. Zbytek roku bývá volněji.“

Lidé tu své psy neubytováv­ají pouze v době dovolené. „Svatba, pobyt v ne-

Pes si obvykle na nové prostředí zvykne během jednoho až tří dnů. Delší odloučení tak pro něj může být paradoxně méně stresující.

mocnici, stáž, lázně...,“vypočítává Radka Benčová situace, za jakých majitelé potřebují své mazlíky pohlídat.

JAK VYBRAT TEN PRAVÝ?

Výběr správného ubytovacíh­o zařízení pro pejska není jednoduchá věc. Jednak každému zvířeti vyhovují jiné podmínky a jednak–jakužtotak­unásbývá–podnikatel­é něco slibují, ale realita bývá často jiná. „Nejlepší je, když se člověk řídí zkušenostm­i známých,“radí mluvčí Českomorav­ské kynologick­é unie Vladimíra Tichá. „Také bych doporučova­la dojet se na hotel podívat a seznámit se s tím, jak bude bydlení vaše- ho psa vypadat. Leccos můžou napovědět požadavky a otázky hotelového personálu.“

Ptejte se i vy – kolikrát denně se bude pejsek venčit a jak dlouho, jaká jsou pravidla pro krmení, jakým způsobem personál řeší případné problémy – zdravotní potíže, konflikty mezi psy atd.

Ideální je zvolit takové zařízení, které se svými službami co nejvíce blíží běžným životním podmínkám vašeho pejska. „Umístit do kotce malé plemeno, které běžně sdílí s majitelem lůžko, není pro psa nejvhodněj­ší,“upozorňuje Vladimíra Tichá. Naopak pokud pes bydlí ve venkovní boudě a je zvyklý

na svůj klid a prostor, bude pro něj přijatelně­jší venkovní kotec než byt plný psů.

ŘÁDNÁ PŘÍPRAVA

Každé zvíře musí být při příchodu do hotelu odčervené a mít platná požadovaná očkování – to je naprostý základ. „Požadavky, aby pes byl řádně očkován, a to nejen proti vzteklině, ale např. i proti psince, parvoviróz­e nebo infekčnímu zánětu jater, určitě nejsou zbytečným otravování­m zákazníka,“souhlasí Vladimíra Tichá. „Totéž platí pro potvrzení veterináře, že pes je klinicky zdravý a že bylo provedeno odčervení, nebo ještě lépe parazitolo­gické vyšetření

 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia