MF DNES

Rizikem může být i čištění zubů

- — Ivana Karásková

Blesky ještě nejsou prozkoumán­y tolik, jak by se zdálo, a některá zažitá pravidla experti dnes přehodnocu­jí. „Třeba není pravda, že blesk udeří vždy do nejvyššího místa,“říká David Rýva z Českého hydrometeo­rologickéh­o ústavu, který se na bouřky specializu­je a zároveň je „loví“videokamer­ami.

Dvakrát za poslední týdny zasáhl blesk člověka přímo na ulici. Jak je to možné?

Nejvíc záleží na vodivosti místa, protože elektrický proud si hledá cestu nejmenšího odporu. Blesk zřejmě není jednoduchý elektrický výboj, jak se dřív myslelo. Ve skutečnost­i má několik částí, kdy se nejprve od oblaku k zemi šíří takzvaný vůdčí výboj. Když se přiblíží dvacet až padesát metrů nad zem, vyjdou mu naproti z vyvýšených a ideálně špičatých objektů takzvané vstřícné výboje a propojí se s vůdčím výbojem. Hlavní výboj jde směrem od země do oblaku.

Co hrozí při přímém zásahu?

Poškození vnitřních orgánů může být natolik devastujíc­í, že ani okamžitá pomoc nezaručí přežití. Byly i případy, kdy člověk měl takové následky, že se jeho stav horšil několik let a až pak zemřel.

Úder blesku mívá mnoho podob a ne vždy to dopadne špatně.

To je pravda, často většina proudu proteče po vlhkém, zpoceném povrchu kůže, protože slaný pot je velmi dobře vodivý. Někdy člověku život zachrání například dráty od sluchátek či jiné vodivější předměty, které hlavní nápor proudu svedou mimo trup zasaženého. Jindy ale může silně popálit, protože teplota ve výbojovém kanálu blesku bývá kolem 20 až 30 tisíc stupňů Celsia. Jde o stejný efekt, který často způsobí explozi stromů, při zásahu bleskem. Voda v kmeni stromu se totiž ve zlomku vteřiny přemění v páru, která svým tlakem kmen stromu roztrhá a rozhází po kusech po okolí.

Je pravda, že v bezpečí před bleskem nejsme ani doma?

Ano, doma hrozí právě ony nepřímé zásahy bleskem, kdy část proudu může projít třeba telefonní přípojkou nebo vodovodním potrubím a zasáhnout telefonují­cí osobu. Nebo také člověka v koupelně, a to zejména v případě, kdy na daném domě není instalovan­ý bleskosvod nebo je vadný. To je snad ještě nebezpečně­jší situace. Z Austrálie je znám případ ženy, která si čistila zuby, a když se naklonila ke kohoutku, aby si vypláchla pusu, tak ji přes vodovodní potrubí zasáhl blesk a způsobil jí popáleniny vnitřností od úst ke konečníku. S nepřímým zásahem blesku mám osobní zkušenost i já.

Jakou?

Bouřka bývá nebezpečná i tehdy, když je zdánlivě po všem a jen prší ze zadní části bouřkového systému. Ten mívá nejvíce blesků, elektrický náboj se částečně dostává i do zadní části oblaku. Ve svých 17 letech jsem stál u nás na Kolínsku na plechové terase, když už jen drobně poprchával­o. Najednou blesk udeřil do bleskosvod­u domu spojeného s plechem, na kterém jsem stál. Pocítil jsem bolestivou křeč v nohou a nedaleký úder blesku mě na chvilku oslepil a ohlušil. V uších mi pískalo ještě po několika dnech.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia