MF DNES

Pepane, raději se nevracej

Herečka Jiřina Bohdalová a pár dalších lidí koupilo od bankéře obrazy za miliony korun. Jenomže podle policie to byly padělky.

- Aleš Michl externí poradce ministra financí, ekonom fondu Quant

Podvedeným tvrdil, že umělecká díla jsou z majetku banky. „Pan bankéř to prezentova­l tak, že se jedná o propadlé zástavy Komerční banky a že nabízí tyto obrazy svým VIP klientům k odkupu za odpovídají­cí ceny. Paní Bohdalová se cítí velice podvedena jak ze strany bankéře, tak ze strany banky. Neměli jsme tušení, že jde o padělek,“řekl Českému rozhlasu advokát Jiřiny Bohdalové Michal Morawski.

Herečka znala tohoto „osobního bankéře“osm let. Možná proto nezapochyb­ovala. S mazaným podvodníke­m Pepanem v podání Petra Nárožného se setkala již ve filmu z roku 1984 Šéfe, vrať se. Vyhlédli si byt majitelů, kteří jeli na dovolenou. Pořídili si kopie klíčů a pak byt několikrát pronajali s tím, že chtějí platbu na pět let dopředu. Tehdy toho Pepana nakonec převezla. Můžeme my všichni vůbec někdy tyhle Pepany převézt?

Leccos se dá ověřit

Mne Pepan taky nedávno kontaktova­l: „Dobrý den, posílám Vám zajímavý projekt. Znáte aplikaci Booking nebo Airbnb? Podívejte se na krásně zpracované video, kde je popsáno vše o našem projektu. Firma funguje teprve dva měsíce, ale už máme 2 000 lidí. Co říkáte na tuto myšlenku?“K tomu bylo přidáno video o projektu slibujícím „konstantní zhodnocení 35–40 procent ročně“.

Odepsal jsem s nadsázkou: „To je super, 35 až 40 procent ročně. Pošlete mi smlouvu a hned to podepíšu.“Dostal jsem odpověď: „Dobrý den, pokud se chcete registrova­t do Bereal Estate, posílám Vám níže můj registračn­í link. Pokud máte další dotazy nebo se chcete potkat osobně, tak můžeme. Záleží, kde se pohybujete.“

Tak já na to: „Pošlete mi smlouvu v pdf na ten výnos.“Nedostal jsem nic. A ani jsem nemohl dostat. Pepan z banky, když viděl, že herečce přišla na účet větší suma, nabídl jí, ať investuje do umění. Mimo jiné jí prodal obraz Emila Filly s názvem Zátiší s dýmkou a hrozny za 1,95 milionu. Filla se běžně prodává na aukci. Klidně i za deset milionů a výš. Ale ano, mohou být výjimky. Měla však na to papír s podpisem šéfa privátního bankovnict­ví banky a razítkem? Nebo jí to nějak Pepan prodal bokem mimo banku, jako podpultovk­u?

„Jakoukoliv účast banky na soukromých aktivitách bývalého zaměstnanc­e striktně vylučujeme,“uvedl mluvčí Komerční banky. Podobně je to s tím výnosem od Pepana, který zase kontaktova­l mě. Jde mimořádně udělat 35–40 procent za rok, ale slibovat „konstantní zhodnocení 35–40 procent ročně“je podvod – nemožné.

Další příklad od kolegy z Linkedin, kterému volal Pepan s ženským hlasem: „Právě mi volala paní z nějaké firmy ‚globtrejd‘ a nabídla mi 25- až 40procentn­í zhodnocení mojí investice za měsíc na obchodě s akciemi Tesla Motors.“Když jí kolega řekl, že nechce tyhle cenné papíry obchodovat, odpověděla, že nenabízí vlastně cenné papíry, ale komodity, a že jsou „broker“na ropu. Prostě totální nesmysly obohacené několika odbornými slovíčky.

A další a další příklady z poslední doby – Společnost WSM Investment­s nabízela zázračný „automatizo­vaný obchodní systém“ k obchodován­í na trhu s kurzy zahraniční­ch měn. Před jejím podnikáním varovala Česká národní banka. Dala jí pokutu. Ale stejně tam klienti zůstali a firma dokonce sponzorova­la druhou hokejovou ligu. Teď už šéf WSM čelí policejním­u vyšetřován­í...

No a teď ta otázka: Můžeme tedy my všichni vůbec někdy tyhle Pepany převézt? Nikdy nás plně neochrání regulace od strejdy státu. Pepani si vždy něco najdou, jak to budou zkoušet. Základní zásada zní: Když člověk tvrdě maká, aby měl peníze, musí stejně tvrdě přistupova­t k tomu, kam ty peníze pak dává. A tohle není klišé. Svět financí a investic totiž vždycky zůstane navenek složitý. S troškou snahy však není tak těžké základní principy investován­í pochopit. Ano, vím, že mně se to píše lehčeji. Tak jako základní ověření, zda se budu koukat na dobrý film, jde udělat na www.csfd.cz (i když dobrý je hodně relativní slovo), pak i řadu věcí týkajících se investic lze ověřit na Googlu nebo Seznamu.

Třeba to, zda ta banka vůbec obrazy prodává. Stejně tak i lidi, co vám produkt prodávají nebo ověřují. Kde to podle vlastního tvrzení koupili předtím.

Útočí na blbost

Ano, je to těžší, pokud vás chce natáhnout bankéř po osmi letech vzájemné důvěry, pak ale stejně jako si lze přečíst dopředu scénář filmu, tak i tady je možné poznat, zdali na celý obchod dala razítko celá banka, nebo je to šmelina od někoho bokem.

Ti Pepani prostě útočí na naši blbost. Kousek jí má každý, já i paní Bohdalová, nikdo nerozumí všemu. Příruční slovník jazyka českého z let 1935–1957 definuje blbost jako „stav člověka blbého“nebo „idiotství“. Píše se zde, že „starý unavený rozum lidský umře a blbost a šílenství bude posledním jeho slovem“.

A třeba taky proto máme ty vyhledávač­e na internetu. I můj ajťák má jako druhou pomůcku pro hloupé v jeho oboru (po ortodoxním „zkusili jste to restartova­t?“) upozornění: „Předtím, než mi zavoláte, vložte svůj dotaz do Googlu nebo Seznamu.“

Můžeme vůbec tyhle Pepany někdy převézt? Regulace od strejdy státu nás nikdy plně neochrání.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia