MF DNES

Colours ovládli Midnight Oil

Letošní ročník Colours of Ostrava přinesl jako vždy pořádnou porci muziky různých žánrů, nevyhnuly se mu však ani problémy. Za počasí pořadatelé samozřejmě nemohli, za jiné aspekty však ano.

- Václav Hnátek redaktor MF DNES

Už i do Ostravy dorazil otravný fenomén v podobě vyhrávajíc­ích stánků. Colours mají sice výhodu, že v rozlehlém areálu Dolních Vítkovic tím příliš neruší hlavní scény, ale písničkáři na menších pódiích tím byli biti zhruba stejně jako třeba na Rock for People.

Fronta na čipování

A potom si festival zadělal na vlastní problémy. Letos se pořadatelé rozhodli návštěvnic­ké náramky vybavit čipy. To je sice možná odvážný vstup do jedenadvac­átého století, ale v kombinaci s návalem, který se při startu dal očekávat, se těch několik desítek tisíc odpípnutí trvajících třeba pět vteřin nasčítalo do mnohahodin­ového čekání. Někteří návštěvníc­i si následně stěžovali, že nestihli třeba jediný koncert, kvůli kterému přijeli.

Organizáto­rům však slouží ke cti, že se nakonec náporu podvolili, řadu lidí pustili do areálu „jen“na platnou vstupenku a opáskovali je až dodatečně. Pro ty, kteří si však museli vystát ještě obdobně dlouhou frontu na kemp, zůstane ze začátku festivalu jistě trocha pachuti.

Nicméně nakonec na muziku došlo. Ve vyprodaném areálu – ač festival přesný počet návštěvník­ů neuvádí, mluvilo se zhruba o 45 tisících – byla hlava na hlavě už od středy. Důvod byl prostý: vystoupení amerických rockerů Imagine Dragons, pod jejichž pódiem se lidé mačkali. Dostali klenuté melodie a vynikající show, která stála především na energickém zpěvákovi Danu Reynoldsov­i. Během koncertu mával českou vlajkou, vytáhl na pódium nadšeného fanouška a nakonec klukovi s očima navrch hlavy dopřál, ať si skočí do publika a propluje se na jeho rukou.

Když muzika stačí

Colours letos lákaly na dvě tuzemské koncertní premiéry. Jedním z vrcholů se tak mohlo stát vystoupení americké zpěvačky Norah Jones, jemuž po hudební stránce nešlo nic vytknout, ale těžce mu nesedlo prostředí. Tuhle hudbu je potřeba si vychutnáva­t v klidném, odstíněném klubovém prostředí, nikoliv vestoje na štěrku či trávě.

Nepřekonan­ým favoritem se tak nakonec stali australští Midnight Oil, kteří se po patnácti letech vracejí na scénu a u nás byli rovněž poprvé. Vlastně nepředvedl­i nic víc, ale taky nic míň než obyčejný dobrý rockový koncert. Podobně jako třeba Sting na nedávném pražském Metronomu. Midnight Oil jeli jako zamlada. Šlapali do toho od začátku a až do megahitu Beds are Burning, který si nechali na závěr, nenechali publikum vydechnout. Přitom jim stačila jen muzika a pár základních světel. Obešli se bez projekcí i bez zbytečného podkuřován­í divákům. Koncert Midnight Oil byl zážitek ryze hudební.

Na závěr bouře

Na vedlejších scénách zaujal soul-rockový St. Paul, divocí The Carny Villains i něžný Benjamin Clementine či izraelský Dudu Tassa, který moderní hudbu míchá s nahrávkami svého strýce a dědečka, architektů novodobé irácké hudby.

Jako vždy bylo zkrátka z čeho vybírat. A hudbychtiv­é publikum nakonec neodradila ani bouřka při sobotním finále.

 ?? Foto: Michal Šula, MAFRA ?? Favorité festivalu Australské skupině Midnight Oil stačila jen muzika a pár základních světel. Obešli se bez projekcí i podkuřován­í divákům. Jejich koncert byl zážitek ryze hudební.
Foto: Michal Šula, MAFRA Favorité festivalu Australské skupině Midnight Oil stačila jen muzika a pár základních světel. Obešli se bez projekcí i podkuřován­í divákům. Jejich koncert byl zážitek ryze hudební.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia