MF DNES

Aby stěhování NEBYLO TRÁPENÍ

Stěhování a vše s ním spojené patří na seznam 43 zátěžových situací, v nichž člověk reaguje tak stresově, že může potřebovat pomoc psychologa. Přesun domova z místa na místo lze však pojmout i tak, abyste na něj vzpomínali bez hrůzou oroseného čela.

- text Marcela Titzlová foto Shuttersto­ck, Profimedia.cz

Když nás odstěhují kamarádi, zaplatíme nejvýš pár piv v hospůdce. Tato příjemná představa však odpovídá leda tak stěhování spartánsky zařízené studentské garsonky. Všichni kamarádi nebývají stejně šikovní a na rozdíl od profesioná­lní stěhovací firmy, která je pojištěna, jim nelze vystavit účet za rozbité a zničené věci. Proto se rozhodně vyplatí nechat jakýkoli větší přesun rozměrnějš­ího a hlavně cennějšího nábytku odborníkům. Ceny za jejich služby se však můžou dost výrazně lišit.

Přestože se v inzerátech a na internetov­ých stránkách stěhovacíc­h firem většinou dozvíte orientační údaje, nemusejí konečnému zúčtování odpovídat. Je to dáno řadou faktorů, od ujetých kilometrů přes aktuální cenu benzinu po velikost zvoleného vozidla a počet členů jeho posádky. Připlatíte si jak za patra (s výtahem i bez), výrazně těžké předměty, jako jsou klavír, rozměrný starožitný příborník nebo trezor, tak za neobvyklé časové nároky - stěhování o víkendu nebo večer. Rámcový odhad lze spočítat podle velikosti bytu. Třeba 2+1, jehož vybavení pojalo 25 krabic, a k tomu 12 kusů nábytku, to vše z prvního patra do prvního patra v jednom městě, představuj­e jednu jízdu nákladního auta a dva pracovníky stěhovací firmy. TakoKč. vá akce vyjde asi na 5 000

CENA ZA POHODLÍ

Při volbě stěhovací firmy se vyplatí dát buď na doporučení známých, nebo jich obvolat několik a zjistit konkrétní podmínky. Firmy nabí-

zejí různé bonusy, třeba zapůjčení přepravek zdarma. Jiné mají v nabídce i úklidové a malířské práce, což celý manévr výrazně zjednoduší.

Existují i drobnější služby navíc, na které se vyplatí zeptat. Kdo nechce ztrácet čas a nervy sháněním dlouhodobě osvědčenýc­h krabic od banánů, může si nechat od stěhovací firmy přivézt nebo u nich vyzvednout speciální krabice (někdy jsou zadarmo, jindy za 30–40 Kč/ks). Ve vybavení stěhováků by sice automatick­y měly být i deky, lepicí páska a dostatek smršťovací i bublinkové fólie, přesto se s nimi raději domluvte předem nebo raději mějte nějaké v zásobě.

Za příplatek, byť nikoli malý, si pak můžete třeba nechat obalit starožitný nábytek zvlášť důkladně, zabalit také osobní věci nebo přestěhova­t knihovnu tak, aby v konečné fázi každá kniha ,přistála‘ v polici opět na svém místě.

NEČEKANÉ PŘEKÁŽKY

„S manželem jsme věděli, že stěhovat se po dvaceti pěti letech nebude nic snadného, ale i tak jsme to málem podcenili,“připouští Petra Mrázková, která nedávno vyměnila byt na jednom konci Prahy za jiný, vzdálený téměř dvacet kilometrů. „Naštěstí mi šéf stěhováků nabídl, že se na oba byty nejdřív přijede podívat. Manželovi to připadalo zbytečné, ale vyplatilo se nám to. Čekalo nás totiž několik překvapení. Přestože nový byt byl také 3+1 a měl téměř stejnou plochu jako ten původní, ukázalo se, že ve skutečnost­i potřebujem­e věci vměstnat do mnohem menšího prostoru.“

Zradou v novém bytě totiž byly nejen nižší stropy a absence chytře vybudované­ho podhledu v předsíni předchozíh­o bytu, kam Mrázkovi ukládali sezonní věci a kufry, ale i podstatně skromnější skladovací prostory. Citelně se projevila chybějící spíž i samostatná ,botárna‘.

„Zjistili jsme, že některé kusy nábytku do nového bytu nijak nevměstnám­e a šatní skříň neprojde dveřmi do ložnice. Museli jsme koupit vestavěné skříně do ložnice a stěhovací parta je rovnou během stěhování smontovala. Dohodli jsme se s nimi předem i na tom, že nákladním autem odvezou do sběrného dvora věci, které se nám do bytu už nevejdou. Nábytek se navíc musel ve sběrném dvoře rozsekat na kusy, na což my s manželem nemáme sílu.“

ČAS MÁ DOSLOVA CENU ZLATA

Pamatujte také na to, že potřebujet­e dostatek času na přípravu. Jen málokdo si může dovolit vzít delší dovolenou, a tak se doporučuje ode dne D (tj. dne přesunu) odečíst měsíc – a tento den v kalendáři zvýraznit. Je to nejlepší chvíle, kdy začít s prvními přípravami. Tedy vybrat firmu a zajistit si u ní včas termín, zejména, když se – jako většina lidí – hodláte stěhovat v prosinci nebo červenci, případně poslední týden v kterémkoli měsíci. Zvažte, co s vámi půjde životem dál, a čeho se chcete zbavit. Obvopříbuz­né lejte a kamarády, jestli by se jim nehodily některé kusy nábytku či vybavení, tedy jsou-li v dobrém stavu. Pokud se rozhodnete balit sami, nechte si týden předem přivézt přepravky a krabice, nakupte pytle a začněte.

V HLAVNÍ ROLI TLUSTÝ FIX

Klasické pořekadlo: Dvakrát měř, jednou řež platí při skládání věcí do krabic a pytlů dvojnásob. Je nesmírně důležité všechny krabice pečlivě popsat silnými lihovými fixy, ideálně různých barev, a hlavně z několika stran. Počítejte s tím, že jakmile věci překrabic, sunete do obsah bytu nabobtná, plocha však nikoli. Je tedy třeba rozmístit a vršit naplněné krabice tak, abyste se v bytě mohli i nadále pohybovat. Důležitý je i způplnit. sob, jak je

„Naše firma nabízí zdarma zapůjčení plastových přepravek, papírové krabice o rozměru 60 x 40 x 30 cm u nás stojí 30 Kč. Většina zákazníků už přišla na to, že to je nejšikovně­jší kombinace, jak vše pohodlně sbalit. Nesmějí ovšem dělat dvě chyby, které nám komplikují a zpomalují práci. Přepravky totiž přeplňují, takže na nich vznikají jakési čepice a my je nemůžeme skládat na sebe, a papírové krabice naopak nezaplňují zcela, takže ty se pak kroutí a bortí. Pokud však naši klienti zabalí chytře, diví se, že stěhování šlo mnohem rychleji, než vůbec čekali,“říká Jiří Čtvrtečka, který svou stěhovací firmu provozuje v Praze už 25 let.

Firmy můžou dodat i speciální šatní boxy s tyčí na ramínka, takže si je do nových (nebo přestěhova­ných) skříní jen převěsíte. Vyjdou ovšem každý kolem 200 Kč, takže levnější je dát oblečení do pevných pytlů, které mívají objem až 120 litrů. Úplně na závěr si potom sbalte věci do tašky nebo kufru, jako byste se chystali někam na víkend. Pár kusů čistého prádla, kosmetika, léky, brýle, elektronik­a. Ušetří vám to nervy i čas – a obojí budete po stěhování určitě potřebovat.

TĚŽKÉ LOUČENÍ

Knihy dnes patří mezi nejčastějš­í předměty, které je nutné při stěhování oželet. Zažil to i Martin Dohnálek, když se kvůli zaměstnání rozhodl přestěhova­t z rodného domu rodičů do garsonky v poměrně vzdálené Plzni. Postupoval racionálně: „Nejprve jsem zabalil svoji sbírku komiksů, pak jsem vyřadil knihy, které mám na čtečce, a slušným kapesným inspiroval mladší sestru, aby mi

v on-line katalogu veřejné knihovny ověřila, které další moje knihy jsou tam k dispozici, a těch jsem se bez milosti zbavil. Stejně bych se k nim už v životě asi nevrátil, ale takhle to bolelo méně. Zůstalo mi několik odborných titulů a cizojazyčn­ých knih, dohromady jen čtyři krabice. A čtyři byly jen proto, že jsem od stěhováků dostal tip plnit je knihami jen do poloviny a nahoru dát oblečení. Lépe se totiž manipuluje s lehčími krabicemi, a nevadí, že jich je jednou tolik. To cenu stěhování neovlivnil­o.“

Právě loučení s osobními věcmi, které se často do menšího bytu už nevejdou, bývá nejtěžší, tím spíš, tlačí-li vás čas. Řešením, a to třeba jen dočasným, může být pronájem malého skladu u specializo­vané firmy. V nabídce jsou různě velké sklady, a to už od 0,5 m2. Naopak ten největší, který má přibližně 20 m2, už pojme i zařízení bytu 3+1. Záleží jen na tom, zda potřebujet­e uskladnit nábytek, spotřebiče nebo jen krabice s vaší milovanou sbírkou. Nájem lze sjednat třeba jen na měsíc a například u firmy Less Mess Storage zaplatíte nyní za sklad v Praze 6 o velikosti 3,5 m2 měsíčně 2 500 Kč včetně nájemného, služeb a pojištění. Nejmenší minibox o objemu 1 m3, ten často využívají studenti, kteří opouštějí na dobu prázdnin svou kolej, vyjde na 720 Kč měsíčně. Je dobré se však informovat o konkrétní situaci v různých pobočkách (například v Praze jsou 3), protože jejich cena se může lišit.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia