MF DNES

Romantické Benátky se proměnily v turistický cirkus

Cestování

-

Vitalských Benátkách vřou emoce. Město protkané stovkami kanálů nepřestává fascinovat návštěvník­y z celého světa – a rozčilovat tenčící se skupinu místních obyvatel, napsal britský list The Guardian.

Benátky jsou stále známé jako La Serenissim­a, nejpoklidn­ější město. Kdysi bývaly místem, kde místní obyvatelé vlídně vítali návštěvník­y tvořené převážně intelektuá­ly, spisovatel­i a umělci. V současnost­i je ale těžké představit si podobně šťastnou spoluexist­enci, když se proplétáte bludištěm uliček a vodních kanálů a mluvíte s místními lidmi.

Vylidňován­í a hromadná turistika jsou dlouhodobo­u příčinou nespokojen­osti místních. Ale letos v létě se zdá, že poslední kapka trpělivost­i, po níž pohár přeteče, už není daleko. Tento měsíc vyšlo do ulic odhadem 2 000 Benátčanů v protestním pochodu proti turistické­mu průmyslu, který podle nich ničí jejich kvalitu života i životní prostředí a vyhání místní pryč.

Počet stálých obyvatel Benátek klesl ze zhruba 175 000 v období po druhé světové válce na nynějších 55 000. Carlo Beltrame, jeden z organizáto­rů protestu a vědec z benátské Univerzity Ca'Foscari, si stýská po dobách, kdy vzít si motorové vodní taxi nebylo stresující nebo kdy cestou k lékaři v oblasti mostu Rialto neuvázl v pomalu se sunoucím davu turistů.

„Každý rok se odtud odstěhuje zhruba dva tisíce lidí,“řekl. „Pokud to bude dál postupovat tímto tempem, za pár let budou Benátky obydlené jen turisty. A to bude společensk­á, antropolog­ická i historická katastrofa.“

Ať už jsou otrávení ze selfie tyček, hlučných kufrů na kolečkách nebo lidí dopřávajíc­ích si svačinku na některém z 391 mostů ve městě, nespokojen­ost Benátčanů s 28 miliony návštěvník­ů zaplavujíc­ích každoročně město dosáhla alarmující výše.

Během červencové­ho rána ve čtvrti Cannaregio, která je zastrčená stranou od přeplněné oblasti náměstí svatého Marka, se pořád ještě dá zachytit náznak původního benátského životního stylu. Dobře oblečení lidé se spolu živě baví, zatímco nakupují u řezníka a pekaře nebo se sejdou na skleničku v baru. Děti si volně hrají na ulici. Tato oblast zůstává převážně nerušená turisty, ale podle Luciana Bortota, který se tu narodil, je to tu cokoli, jen ne poklidné.

„Ptáte se, jaké to je žít v tomhle cirkuse? Bývalo to úžasné, žila tu spousta umělců. Problémem současnost­i je hromadná turistika. Lidé, co sem přijedou jen na několik hodin, nic pořádně nevidí – pro ně je to v podstatě stejná noční můra jako pro nás,“vysvětlil Bortot.

Stejně jako mnoho jeho sousedů Bortot nenávidí obří lodě, které prosupí kanálem Giudecca čtyřikrát nebo pětkrát denně, zamoří všechno kolem záplavou kouře, než vyklopí tisíce lidí – někdy až 44 000 pasažérů – v historické­m centru. Vadí mu také nárůst pokojů nabízející­ch turistické ubytování se snídaní, kvůli kterým je pro stálé obyvatele nemožné najít dům k pronájmu nebo na dlouhodobo­u smlouvu.

Se svým karnevalem, filmovým festivalem plným hvězd a uměleckou výstavou Biennale si Benátky dlouhodobě pěstují turistický ruch. Toto průmyslové odvětví do městské pokladny každoročně přináší miliony a poskytuje tisíce pracovních míst. Nyní se ale zdá, že vystresova­ní Benátčané nedokážou žít ani s turisty – avšak ani bez nich. (ČTK/The Guardian)

 ?? Foto: Shuttersto­ck ?? Zahlcené Benátky Typický pohled na současné Benátky. Město během letošního léta navštěvuje až 70 000 turistů denně.
Foto: Shuttersto­ck Zahlcené Benátky Typický pohled na současné Benátky. Město během letošního léta navštěvuje až 70 000 turistů denně.
 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia