MF DNES

Lana Del Rey se v refrénech snaží posluchače uspat

Zpěvačka Lana Del Rey, kdysi velká naděje světového popu, se už dva roky točí v bludném kruhu. A ne a ne vykřesat jiskru.

-

Václav Hnátek redaktor MF DNES

Lust for Life, nové album americké zpěvačky Lany Del Rey je více hiphopové než předchozí nahrávka, jinak ovšem pokračuje v nastoupené­m trendu okázalé nudy. Byť tedy posluchače udolá trochu jiným způsobem než dva roky stará deska Honeymoon.

Zpěvaččin předchozí počin byl prakticky prost jakékoliv dynamiky. Což v kombinaci s programově zastřeným vokálem napáchalo víc neplechy než radosti. Na své novince občas doprovod přidává na výrazu, ale pořád to nestačí.

Oheň nevykřeše

Protože i když je Lana Del Rey od začátku své kariéry černou princeznou smutku, dřív její skladby vzbuzovaly nějaké emoce.

Kupříkladu skladba Summertime Sadness, jeden ze singlů z její debutové desky Born to Die, byla sice po všech stránkách temná, ale měla v sobě jistou fatalistic­kou jiskru. To, co zpěvačka předvádí na posledních dvou nahrávkách, by bohužel nevykřesal­o oheň ani v nejvyprahl­ejší buši.

Vezměme si třeba píseň nazvanou God Bless America – and All

Nic záviděního­dného. Přesto: paměti Žo Langerové nejsou uplakanou zpovědí ženy, které svět ublížil. Jsou nabité ironií – vždyť už sám název Žila jsem s oddaným komunistou má v sobě silně ironický aspekt – a humorem. Mimochodem: podle Langerové „absence smyslu pro humor je základním prokletím socialisti­ckého myšlení a vládnutí“. A hlavně oslňují až krutou upřímností. the Beautiful Women in It. Přes otřesný titul se tu sice konečně dočkáme trochu živějšího doprovodu, ale jakmile se dojde k refrénu, kde by přece mělo vše zazářit, Lana Del Rey to své „Bůh žehnej Americe“odříkává, jako by u toho měla sama usnout. Jak má potom něco takového jakkoliv pohnout posluchače­m?

Nečekané zjevení

Obecně lépe působí druhá polovina desky, jenže kdo se k ní dostane? Zpěvačka tentokrát naložila ve velkém a celé album má šestnáct skladeb a stopáž hodinu a deset minut. Upřímně řečeno, to by udolalo skalního fanouška na speedu, natož někoho podobnými substancem­i nepřiprave­ného.

Lana Del Rey na desku přizvala řadu hostů od The Weeknda (v titulní

Žila jsem s oddaným... skladbě Lust for Life), přes rapera, jenž si říká A$AP Rocky až po Stevie Nicks z Fleetwood Mac. Ale ani ta písničku Beautiful People Beautiful Problems tedy nevytrhla.

Jako zjevení potom působí Sean Lennon v písni Tomorrow Never Came, která je jediným skutečným klenotem na desce. Jednak proto, že se tu konečně ozve neukníkaný hlas, což je prostě osvěžující. Ale taky zvonivě kytarové aranžmá letmě připomínaj­ící sólovou tvorbu Seanova otce slouží víc než dobře.

Jinak se ovšem titul desky vzývající touhu po životě daří naplnit jen stěží. A Iggy Pop, který v sedmdesátý­ch letech napsal stejnojmen­nou píseň, by se asi divil. Lana Del Rey

 ??  ?? Albem Lust for Life zpěvačka Lana Del Rey posluchače opět udolá, byť jinak než předchozí deskou Honeymoon.
Albem Lust for Life zpěvačka Lana Del Rey posluchače opět udolá, byť jinak než předchozí deskou Honeymoon.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia