MF DNES

Jen nesmí zmatkovat

-

Pokračován­í z protější strany

Nemůže se Sparta dostat do problémů s finančním fair play?

Určitě ne. Do loňské sezony spadají lukrativní prodeje Krejčího do Bologni, Schicka do Sampdorie, Brabce do Genku a hlavně Bořka Dočkala do Číny. Sparta vydělala spoustu peněz a Dan se rozhodl, že je investuje zpátky. Finanční fair play vám nezakazuje být v zisku, naopak je to bič, který hlídá, abyste nebyli dlouhodobě ve ztrátě a nedocházel­o k jejímu nekonečném­u prohlubová­ní. Letos si Sparta může dovolit utrácet. A Slavia vlastně taky, protože i tam vydělali na přestupech. Je to spíš o chvályhodn­é filozofii majitelů, kteří na tom nepotřebuj­í bohatnout.

Ale rozpočty narůstají.

To je druhá věc, protože všichni příchozí dostávají vysoké platy. Věřím, že to ve Spartě i ve Slavii mají dobře spočítané.

Kam tedy směřuje Křetínský? To bude Spartu dotovat navždy?

Jemu bych přál ze všech nejvíc, aby se ten projekt podařil a přinesl úspěch. Dan je neuvěřitel­ný srdcař a stres, který prožívá při zápasech, ho strašně ničí. Takže peníze, které teď do Sparty napumpuje navíc, mu stojí za to, když mu sníží hranici stresu. Jen si nemyslím, že se ve sportu obecně dá ekonomicko­u silou zvládnout všechno.

Na to spoléhá i Slavia.

A přitom nejdůležit­ější bude trpělivost. Hráči, kteří přišli, jsou zajímaví. Ale i kdyby na lavičce seděl Ferguson nebo Mourinho, bude chvíli trvat, než si všechno sedne. Zvlášť ve Spartě po dramatický­ch změnách. I když to třeba ze začátku nepůjde, nesmí zmatkovat, to by mohlo mít katastrofá­lní následky. Slavia má náskok. S výborným trenérem Jardou Šilhavým a s trochou štěstí by se do Ligy mistrů dostat mohla.

Většinu vaší éry ve Spartě jste válčili spíš s Plzní. Nebylo to nafouknuté?

Plzeň byla před sedmi lety na lopatkách a Sparta držela prst na spoušti. Mohla nechat ten klub padnout. Neudělala to a pak se jí to vymklo z kontroly.

Ať nemluvíme v náznacích. Ještě za minulého majitele Kříže se Plzeň motala ve velkých dluzích, neplatila za hráče a nebýt dohody s Křetínským, musela by padnout.

Byla to Sparta, kdo stvořil monstrum, které se jí pak utrhlo z řetězu. Když to vzal do rukou generální ředitel Adolf Šádek, který odvedl strašnou spoustu práce, Plzeň se neskutečně zvedla.

Jaký máte vlastně se Šádkem vztah? Antipatie?

Paradoxně je to můj kamarád, i když dvakrát do roka jsem ho chtěl vidět na kolenou. On je srdcem Viktorky. Když tam prochází stadionem, všichni jsou v pozoru. A jako soupeř mi připomíná pitbulla. Zakousne se a čím víc do něj boucháte, tím má silnější stisk.

Takový člověk na Letné chybí. Proč má Sparta plno šéfů, a úspěchů málo?

Je to jedna z chyb, které jsem vnímal a na kterou jsem svým odchodem reagoval. Když přišel Adam Kotalík na pozici generálníh­o ředitele, ještě se to zamotalo. Začali jsme se zdvojovat a nevědělo se, kdo je šéf, což dávalo všem v klubu prostor pro alibi. Teď je jasný boss Adam.

Jak vnímáte půtky fotbalovýc­h funkcionář­ů, když jste najednou na druhé straně?

Pořád někde v zákopu válčíte a bojujete jen za svůj klub. S klapkami na očích. I já je měl. Když se proberete, zjistíte, že to byly spíš žabomyší války.

S lidmi, se kterými jste válčil a hádal se o hráče, teď musíte vycházet. Sport Invest je manažerská společnost.

I proto tuzemské záležitost­i zatím moc neřeším. Se Slavií vůbec, to by logicky nedělalo dobrotu. U Sparty by mi to nepřišlo fér, když jí vidím do kuchyně. Soustředím se na zahraniční pobočky a trhy. Máme vlastní kanceláře v Anglii, Rusku, jsme aktivní v Turecku, začínáme v Číně.

Co na váš přestup říkají kolegové, se kterými jste seděl v Evropské asociaci klubů ECA?

Dělají si legraci, že jsem přeběhl na temnou stranu. Překvapilo je to, protože věděli, jak Spartu miluju.

Hodí se k nové profesi, že máte známosti ve vysokém fotbalu?

Nechci, aby to vyznělo jako machrování, ale přiblížil jsem se k lidem, kteří řídí největší evropské kluby. Vybudovali jsme si mezi sebou vztahy. V rámci výkonného výboru jsme celé dny pracovali, ale zároveň jsme pak zašli na večeři, na pivo. Nic si nenamlouvá­m, nějakého Otavu ze Sparty určitě Bayern nebo Juventus nepotřebov­aly, ale vznikla tam přátelství, která trvají. Navíc jsem tam byl suverénně nejmladší ze všech, a tím jsem vynikal.

Slavný Karl-Heinz Rummenigge, prezident Bayernu a šéf ECA, vám zvedne telefon, když zavoláte?

Nikdy jsem to nezkoušel, ale když se potkáme, vždycky se rádi vidíme. Těch příležitos­tí je dost, Sport Invest má třeba v Allianz Areně vlastní skybox. Podzimní zasedání ECA tradičně probíhalo v Mnichově, Kalle tam při Oktoberfes­tu slavil narozeniny. Byl jsem tam aspoň pětkrát, poznal jeho manželku, jednoho z jeho synů.

Takovou známost asi Sport Invest nevyužije, ne?

Co vy víte? Neříkám, že zrovna teď s Bayernem něco řešíme, ale kontakty se hodí. Můžou otevřít spoustu dveří.

Už se některé otevřely?

Zatím nebylo potřeba, Sport Invest má v Evropě vysoký kredit i bez toho.

Neříkáte si někdy, že jste na tak vysokou funkci ve Spartě nebyl dost zralý?

Zpětně mi dochází, jaké chyby jsem udělal. Pramenily z nezkušenos­ti. Musel jsem se učit za pochodu a někdy jsem si sám říkal: Nepřišlo to příliš brzy?

Co si říkáte právě teď?

Přece se nesmířím s tím, že bych v šestatřice­ti měl mít vrchol kariéry za sebou. Jsem ve věku, kdy se v téhle branži startuje, proto na sobě budu dál makat.

Novou kapitolu jste začal schůzkou s Marinou Granovskou, což je šéfka Chelsea, pravá ruka majitele Abramoviče. Slušné.

Ona je „decision maker“, člověk, který rozhoduje. Řešili jsme budoucnost hráčů, které v Chelsea zastupujem­e, a byl to zážitek. Napadlo mě, že den přede mnou seděl ve stejném křesle trenér Conte, že tam útočník Diego Costa rozebíral svůj konec v klubu. Upřímně, svět velkého fotbalu by mi chyběl a díky Sport Investu jsem v něm zůstal. Na emocích, které jsou s fotbalem spojené, jsem se stal závislým. A jak tak sleduju šrumec u nás v kanceláři, jsem si jistý, že o ně nepřijdu.

Co že jste to v Chelsea řešili?

Budoucnost Tomáše Kalase, mladého kanonýra Tammyho Abrahama a dalších kluků, které tam zastupujem­e v juniorce. Tomáš nakonec odletěl s áčkem na turné do Číny, zatímco Abraham po skvostné sezoně v druholigov­ém Bristolu odchází hostovat do Swansea, takže si zahraje Premier League.

Sparta mohla nechat Plzeň padnout. Nakonec stvořila monstrum, které se jí utrhlo z řetězu.

Ruský trenér Sluckij v anglickém Hullu, to je taky vaše práce?

Tenhle projekt je práce celé firmy, především pak anglické kanceláře. Trenér se rozhodl, že by se rád odrazil z druhé anglické ligy. Chce se na ostrovech adaptovat a pak se zkusí posunout. Sluckij je tak cílevědomý, že na jaře prošel rychlokurz­em angličtiny a už mluví plynně. Z CSKA Moskva jsem ho znal jako sfingu, která jen sedí na lavičce a houpe se, ale on je úplně jiný. Zábavný a čilý.

A rovnou jste mu do Hullu přibalili stopera Mazucha ze Sparty?

Kdyby to fungovalo takhle jednoduše, jedině dobře pro nás, ale Ondru si vybral sám. Znal ho z Dněpru. Ondra je obouchaný a v osmadvacet­i na vrcholu sil. Ostrovní styl fotbalu je přesně pro něj.

Podle toho, co vyprávíte, musí to být zásadní změna ve srovnání se Spartou.

Ve Spartě žijete permanentn­ě ve stresu. I když se snažíte udělat všechno nejlíp, jak umíte, makáte od rána do večera, tak si stejně o víkendu musíte sednout na tribunu a pak už na vás nezáleží. Rozhodne se na hřišti a bez vás. Teď můžu být u toho, když se rozhoduje o budoucnost­i hráčů a píšou se osobní příběhy. Navíc Sport Invest není jen fotbal, je to špičková nadnárodní sportovní agentura, kde se toho můžu zase spoustu naučit.

Takže vás baví život po životě?

Baví a ještě se mi ulevilo. Potřeboval jsem se dát do kupy, Sparta mě zmuchlala. Mám ženu a dvě malé děti a konečně je vnímám, dřív jsem žil jen Spartou. Ale stálo to za to.

 ?? Foto: Profimedia.cz ?? Ale znovu bez Ligy mistrů: „Neúspěch!“
Foto: Profimedia.cz Ale znovu bez Ligy mistrů: „Neúspěch!“
 ?? Foto: Svatopluk Samler ?? Došli do čtvrtfinál­e Evropské ligy.
Foto: Svatopluk Samler Došli do čtvrtfinál­e Evropské ligy.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia