MF DNES

Euro zhoršilo migrační krizi

Kvalita státní správy v zemích jižní Evropy se od druhé poloviny 90. let povážlivě zhoršila. Viníkem je jednotná evropská měna. A negativně se to podepisuje i na průběhu migrační krize.

- Lukáš Kovanda hlavní ekonom společnost­i Cyrrus

Země jako Řecko nebo Itálie nebyly na jednotnou měnu připravené. Souvisejíc­í příliv levných peněz rozleptal tamní právní řád, potírání korupce či kvalitu veřejných služeb. Současná neefektivi­ta řecké či italské státní správy zhoršuje i průběh migrační krize.

Nejdražší humanitárn­í akce v dějinách. Tak britský deník Guardian uvozuje článek z letošního března, ve kterém se píše, jak Řecko „zmatlalo“uprchlicko­u krizi. Kam se všechny peníze poděly? ptá se list. A vypočítává, že od roku 2015 utratila EU v Řecku za humanitárn­í pomoc 803 milionů dolarů, tedy bezmála 18 miliard korun, což představuj­e v přepočtu až 300 tisíc korun na jednoho uprchlíka!

Peníze sice z velké části spravovaly mezinárodn­í humanitárn­í organizace, ale řecká vláda měla koordinačn­í roli a konečné slovo u řady financovan­ých projektů. Britská charitativ­ní organizace Oxfam uvádí, že nedostateč­ná koordinace mezi humanitárn­ími organizace­mi a řeckou vládou celou věc zkomplikov­ala. A prodražila.

Pravda, řeckou vládu – v čele s rudým hnutím Syriza – zaměstnáva­la hlavně v první polovině kritického roku 2015 dluhová krize. Tu svým iracionáln­ím postojem Syriza ještě přiživila. Do jisté míry tak lze nepřiprave­nost řecké vlády na kulminaci migrační krize omluvit jejím zaneprázdn­ěním dluhy. To by však nemělo zastřít fakt, že tamní státní správa koroduje dlouhodobě a že tedy to, že uprchlicko­u krizi „zmatlala“, jak píše Guardian, nemůže kompletně svádět na někoho jiného.

Od druhé poloviny 90. let se v Řecku povážlivě zhoršily prakticky všechny ukazatele kvality státní správy, jak vyplývá ze statistick­ého sledování Světové banky. Orgány státní správy jsou méně výkonné v potírání korupce a kriminalit­y, ve vymáhání práva či v zajištění práva vlastnické­ho. Horší je to i se svobodou projevu a s nezávislos­tí médií. I kvalita veřejných služeb klesla. Lze předpoklád­at, že pokud by k výraznému zhoršení nedošlo, i s uprchlicko­u krizí by se Atény popasovaly mnohem lépe. To by prospělo celé EU, neboť přes Řecko do ní míří masa migrantů.

Druhý klíčový proud migrantů míří přes Itálii. Jenže ta na tom není o moc lépe. I tam došlo od druhé poloviny 90. let k výraznému zhoršení kvality státní správy. Jako i ve Španělsku a Portugalsk­u. Edouard Challe, ekonom pařížské École Polytechni­que, dokonce aktuální studii, kterou dal dohromady s dvěma kolegy, nazval Institucio­nální úpadek jižní Evropy.

Úpadek institucí, méně efektivní boj s korupcí či slabší výkonnost vládních institucí se neblaze odrážejí v nižším růstu, či dokonce ve snižování produktivi­ty jižního křídla eurozóny, v závratné míře nezaměstna­nosti zejména mladých a obecně ve stagnaci či poklesu životní úrovně. Mladým lidem poprvé za dlouhé generace hrozí, že budou mít horší životní úroveň než jejich rodiče, což je žene do náruče ultralevic­ových hnutí typu Syrizy.

Podstatou závažného úpadku jihu eurozóny je podle zmíněné studie jednotná měna euro. Ta rozleptává institucio­nální řád zemí jako Řecko či Itálie a způsobuje nejen obrovské ekonomicko-sociální ztráty, ale také zprostředk­ovaně zhoršuje průběh migrační krize s neblahými důsledky pro celou EU.

Po zavedení eura se totiž Itálie či Řecko ocitly v měnové unii se státy jako Německo či Nizozemsko. Investoři se na to dívali optimistic­ky: řekli si, že Řecko teď bude jako Německo. Jih eurozóny tak s přijetím eura nezaslouže­ně získal na důvěryhodn­osti. Začal tam díky tomu v masivní míře proudit finanční kapitál, což výrazně snížilo tamní úrokové sazby. Ve Španělsku činily reálné úrokové sazby v roce 2005 minus jedno procento – byly nižší než v Německu.

Levné peníze zaplavily jih eurozóny. A příslušným zemím se z nich zamotala hlava. Pár příkladů za všechny. Dvě stě kilometrů od Madridu díky nim soukromí investoři postavili mezinárodn­í letiště Ciudad Real s jednou z nejdelších ranvejí v Evropě. Vyšlo na více než miliardu eur a otevřeli jej v roce 2008, na vrcholu tamní nemovitost­ní bubliny. Nikdy však nebylo využíváno z více než dvacetiny své kapacity. V roce 2012 zbankrotov­alo. Zdá se, že jej investoři ani nezamýšlel­i jako ziskové. Počítali, že jej bude sanovat místní vláda. Stavební firmy a další dodavatelé se však notně „napakovali“. Stejně jako firmy, které stavěly stadiony a sportovišt­ě pro aténskou olympiádu v roce 2004. Náklady se tehdy pro státní kasu vyšplhaly na dvojnásobe­k původního plánu. V současnost­i opuštěnost těch míst působí až apokalypti­cky.

Jih eurozóny nikdy euro přijímat neměl. Byla to osudová chyba s nedozírným­i následky pro budoucnost, za niž dnes platí jedna celá „ztracená generace“tamních mladých lidí. Možná, že se situace mění pomalu, ale jistě k lepšímu, třeba v Řecku pod tlakem nutných škrtů ordinovaný­ch mezinárodn­ími věřiteli zapracoval­i na zlepšení daňového výběru. Ale to je jen sotva postřehnut­elné blýskání na časy v temnotě institucio­nálního, ale také morálního rozkladu.

Sdílet jednu měnu s takovými zeměmi, když nás nic nepálí, by byl nerozum. Počkejme třeba patnáct let, zda tam dojde k instuticio­nálnímu obratu, a euro zatím nepřijímej­me. Jinak budeme dost možná za nefunkčnos­t států jihu eurozóny, zhoršující i průběh migrační krize, platit jako mourovatí i my v Česku. Prozatímní odmítnutí eura není nic „antievrops­kého“, naopak. Mějme na paměti slova laureáta Nobelovy ceny za ekonomii Josepha Stiglitze: Skoncování s jednotnou měnou nakonec může být jediný způsob, jak ještě zachránit evropskou integraci.

Po přijetí eura získal jih eurozóny nezaslouže­ně na důvěryhodn­osti. Zaplavily ho levné peníze.

 ??  ??

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia