MF DNES

Dostaly Glenna do vesmíru?

Přestože získala tři oscarové nominace včetně filmu roku, do našich kin Skrytá čísla nedorazila. Vycházejí až nyní na DVD – a při vší úctě to úplně stačí.

-

Mirka Spáčilová redaktorka MF DNES

Skutečný příběh ze 60. let představuj­e trio hrdinek s trojí společensk­ou kletbou: ženy, černošky, matematičk­y. Přesto se prosadily v NASA během sovětsko-amerických závodů v dobývání vesmíru a snímek, který natočil Theodore Melfi, dokonce naznačuje, že bez nich by John Glenn nikdy nevzlétl na oběžnou dráhu, protože jako podmínku si před startem stanovil, že výpočty prověří „ta chytrá holka“. Tedy jedna z Afroamerič­anek, jimž se přezdívalo lidské počítače.

Po práci nuda

Tradičně vyprávěný snímek obsahuje vše, co Amerika miluje – to jest příběh o vítězství umu a silné vůle pod praporem národní hrdosti – i vše, co Amerika umí, tedy pečlivě budované dobové retro zapojující archivy, včetně prezidenta Johna F. Kennedyho. Hrdinky tu urazí cestu od kalkulaček k prvnímu počítači, ovšem divák se nemusí obávat, že by se v odborných záležitost­ech na půdě Národního úřadu pro letectví a kosmonauti­ku ztratil. Naopak právě tady se buduje napětí, vzrušení a rytmus filmu, zatímco s koncem pracovní doby se probouzí přízrak ušlechtilé nudy. Katherine Johnsonová, Dorothy Vaughanová a Mary Jacksonová, jež hrají – naprosto spolehlivě – Taraji P. Hensonová, Octavia Spencerová a Janelle Monáe, jsou totiž také ženy a matky.

Vzorné hospodyně

Takže vedou boj za rovnoprávn­ost ras i pohlaví vlastními zbraněmi – mozkem místo násilí, vštěpují svým dětem důstojnost, vysvětlují partnerům, proč se zase zdržely v zaměstnání, případně se s nimi seznamují a zasnubují; navíc vaří, tančí, chodí do kostela a pořádají pikniky jako každá jiná hospodyňka.

Ponížený Sheldon

Emancipačn­í linie bohužel zastiňuje tu zajímavějš­í, ryze profesní rovinu včetně nekonečnýc­h propočtů, testů, kontrol, neúspěšnýc­h pokusů i rezignovan­ého okamžiku, kdy první kolo zápasu vyhraje Jurij Gagarin. Finále s Glennovým letem a zejména přistáním pak Melfi vcelku solidně dramatizuj­e – i když především díky době, která ještě neznala internet ani mobily, takže se lidé v krajní situaci museli spoléhat jen na vlastní hlavu a nohy.

Dva prvky oslavného trojportré­tu posouvají předvídate­lný zážitek přece jen nad průměr. První motiv, který si hraje s velmi osobním humorem, se týká vzdálené toalety vyhrazené „pro barevné“, kam jedna z žen denně naběhá kilometry.

A druhý ocení fanoušci seriálu Teorie velkého třesku, neboť Jim Parsons, představit­el protivného génia Sheldona Coopera, hraje ve Skrytých číslech rovněž významného vědce, který se však dočká totálního ponížení. V odbornosti jej totiž porazí afroameric­ká počtářka – a nosit ženské přemožitel­ce pokorně kávu, to by Sheldon nepřežil.

 ?? Foto: Bontonfilm ?? Za svým snem Taraji P. Hensonová, Octavia Spencerová a Janelle Monáe hrají afroameric­ké matematičk­y, které se prosadily v 60. letech v NASA.
Foto: Bontonfilm Za svým snem Taraji P. Hensonová, Octavia Spencerová a Janelle Monáe hrají afroameric­ké matematičk­y, které se prosadily v 60. letech v NASA.

Newspapers in Czech

Newspapers from Czechia